Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.07.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Nocna Gala, czyli kolejny niesamowity spektakl

To za każdym razem najbardziej widowiskowe wydarzenie odbywające się w ramach corocznego Festiwalu Balonowego, na które z niecierpliwością czekają mieszkańcy. Mowa oczywiście o Nocnej Gali Balonów. Jednak tegoroczna gala zdecydowanie różniła się od tych wcześniejszych. Tym razem pogoda pokrzyżowała plany organizatorom i załogom na tyle, że sobotnie (3.07) wieczorne loty zostały odwołane z powodu niesprzyjającej aury. Nie przeszkodziło to jednak baloniarzom w zaserwowaniu mieszkańcom sporej dawki rozrywki, jaką corocznie jest właśnie nocny pokaz balonów. Tym razem jednak odbył się on w nieco innej formie. Trzeba przyznać – równie widowiskowej.

W sobotni (3.07) późny wieczór na płycie miejskiego stadionu „wyrosło” pięć balonowych czaszy, a ich piloci wspólnie dali publiczności kilkudziestominutowy ogniowy spektakl. Z całą pewnością i tym razem widzowie się nie rozczarowali – piloci wraz z dyrygentem Marcinem Jaczewskim zaprosili ich na spektakularne widowisko będące wyjątkową fuzją muzyki z ogniem. Jednak z powodu ograniczeń związanych ze stanem zagrożenia epidemiologicznego, w tym roku w spektaklu wzięło udział nieco mniej załóg.

Oprócz tego dla wszystkich gości organizatorzy przygotowali jeszcze jedną niecodzienną atrakcję. Po raz drugi zaprosili oni mieszkańców na nocny pokaz laserów. Kiedy płytę stadionu zasnuł gęsty biały dym, rozpoczął się „taniec” kolorowych wiązek światła, które nie tylko pulsowały w rytm muzyki, ale też przybierały różne formy. Sądząc po głośnych owacjach, taka forma rozrywki również przypadła publiczności do gustu. /

https://www.miastozwizja.pl/nocna-gala-czyli-kolejny-niesamowity-spektakl-0

https://www.youtube.com/watch?v=DU9U-S9xFe4

Aeronauci pożegnali się ze Szczecinkiem

Ostatnie loty nad Trzesieckiem

Zakończył się tegoroczny Festiwal Balonowy o Memoriał Kurta Hummela. W niedzielę aeronauci pożegnali się z mieszkańcami Szczecinka w szczególny sposób - niezwykle widowiskową konkurencją FLY IN. O co w tym wszystkim chodziło? Otóż balony startowały w różnych miejscach Szczecinka. Ale nie tylko, bo wybór miejsca startu należał do pilota. Jego zadaniem było tak wybrać to miejsce i przeprowadzić lot, aby dotrzeć do wyznaczonego celu.

Ten cel znajdował się na jeziorze Trzesiecko. O zwycięstwo walczyło 10 załóg.

Szczecinecki Festiwal Balonowy o Memoriał Kurta Hummela to jedna z największych tego typu imprez w Polsce. Organizatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia jest Urząd Miasta.

W sobotę (niestety, lotów nie było) internauci uraczyli nas niezwykłym widowiskiem - Nocną Galą. W niedzielę skoro świt wzbili się w powietrze, by z wysokości kilkuset metrów podziwiać letnie uroki ziemi szczecineckiej.

Impreza upamiętnia postać porucznika Kurta Hummela z 9 Pułku Huzarów, który w 1908 roku zginął podczas lotu balonem nad Morzem Północnym. Pochodzący z Sępolna Wielkiego koło Białego Boru aeronauta brał udział w prestiżowych zawodach o Puchar Gordona Bennetta.

https://www.miastozwizja.pl/aeronauci-pozegnali-sie-ze-szczecinkiem-0

Ukazało się najnowsze wydanie „Dzień Dobry Szczecinek”

W najbliższych dniach do Państwa domów trafi kolejny numer naszego miesięcznika. Życzymy miłej lektury

https://www.miastozwizja.pl/ukazalo-sie-najnowsze-wydanie-dzien-dobry-sz...

Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów końcowych

Jak poszło absolwentom szkół podstawowych z terenu naszego miasta?

W połowie czerwca tegoroczni absolwenci szkół podstawowych musieli zmierzyć się z zadaniami z egzaminami końcowymi podsumowującymi ich naukę w szkole podstawowej. Nie oznacza to jednak, że już moli odetchnąć. Większość z nich bowiem z niecierpliwością oczekiwała na wyniki egzaminów, które w dużej mierze zadecydują o tym, czy zostaną oni przyjęci do wymarzonej szkoły średniej. Absolwenci szkół podstawowych poznali już wyniki. Jak im poszło?

W mieście Szczecinek z języka polskiego średni wynik wynosi 56. Taki sam wynik uzyskali absolwenci szkół podstawowych w województwie. Natomiast średnia krajowa to 60. A jak przedstawiają się wyniki w poszczególnych placówkach? W SP 1 uczniowie uzyskali wynik 59. W SP 4 – 52, SP 5 – 42,75, SP 6 – 58,59, SP 7 – 55, STO – 63,1 a w Prywatnej Szkole Podstawowej – 68,89.

Nieco gorzej nasi uczniowie poradzili sobie z matematyką. Średnia krajowa to 47, wojewódzka – 42, natomiast w Szczecinku wynosi ona 45. W poszczególnych placówkach wyniki przedstawiają się następująco: SP 1 – 54, SP 4 – 38, SP 5 – 28, SP 6 – 44,73, SP 7 – 45, STO – 47,3, Prywatna Szkoła Podstawowa – 73,78.

Znacznie lepiej wypadły egzaminy z j. angielskiego. Okazuje się, że szczecinecka młodzież całkiem dobrze radzi sobie we władaniu obcymi językami. Najlepiej wypadli uczniowie STO, uzyskując 90,9 oraz absolwenci Prywatnej Szkoły Podstawowej z wynikiem 81,21. Wśród pozostałych szkół podstawowych najlepsze wyniki uzyskały kolejno: SP 7 – 68,16, SP 1 – 67, SP 6 – 66,60, SP 5 – 54,22 i SP 4 – 53. Średnia krajowa wyników egzaminów z j. angielskiego wynosi 66, wojewódzka 63, natomiast w Szczecinku średnia, jaką osiągnęli absolwenci szkół podstawowych to 65.

Gratulujemy wszystkim absolwentom i życzymy udanego, zasłużonego wakacyjnego odpoczynku.

https://www.miastozwizja.pl/osmoklasisci-poznali-wyniki-egzaminow-koncow...

Matura 2021: Jak wypadły szczecineckie szkoły?

Uprawnionych do przystąpienia do egzaminu było 574 absolwentów

Dwa miesiące temu zakończył maturalny maraton, podczas którego absolwenci szkół ponadgimnazjalnych sprawdzili swoją wiedzę zdobytą podczas nauki szkolnej. Przez ten czas większość z nich żyła w niepewności, czy uda im się zdać egzamin dojrzałości i przy okazji uzyskać wymaganą ilość punktów potrzebną do dostania się na wymarzoną uczelnię wyższą. Po długim oczekiwaniu młodzi abiturienci poznali wyniki tegorocznych egzaminów. Jak wypadli?

Z danych, sporządzonych w oparciu o wyniki absolwentów, którzy zmierzyli się z wszystkimi egzaminami obowiązkowymi wynika, że zdawalność w powiecie szczecineckim we wszystkich szkołach łącznie wynosi w tym roku 65 %, odbiegając nieco od średniej zdawalności w naszym województwie, która wyniosła 70 %. Nasi maturzyści wypadli także nieco gorzej w skali kraju. W Polsce ogółem egzamin dojrzałości zdało 74,5 % tegorocznych maturzystów.

Najlepsze, uśrednione wyniki uzyskali absolwenci I LO im. Ks. Elżbiety, gdzie zdawalność wyniosła 96 %. Z kolei w ZS nr 1 im. KEN średnia zdawalność wyniosła: LO – 83,33%, TZ – 83,87%.

W Zespole Szkół nr 2 zdawalność wyniosła: TZ – 35,06 %. W Zespole Szkół Technicznych zdawalność wyniosła – 43,10 %. W ZS nr 6 im. Stanisława Staszica zdawalność wyniosła: LO – 72,73 %, TZ – 54 %. Z kolei w Zespole Szkół w Białym Borze – 31,03%.

Łączna zdawalność w liceach ogólnokształcących wyniosła 78,04 %, natomiast w technikach 56,47 %.

W tym roku do przystąpienia do egzaminu maturalnego w powiecie szczecineckim uprawnionych było 574 absolwentów, z czego tegoroczną maturę zdały 388 osób. 

https://www.miastozwizja.pl/matura-2021-jak-wypadly-szczecineckie-szkoly

Bieg Osińskiego odbędzie się w sierpniu!

37 odsłona tej największej sportowej imprezy zaplanowana została na 22 sierpnia

Z powodu restrykcji związanych z pandemią i zakazem organizacji imprez masowych tegoroczny Bieg Osińskiego nie mógł odbyć się w swoim zwyczajowym terminie, który przypada w kwietniu. Impreza ta musiała zostać odwołana. Jednak okazuje się, że nic straconego. Teraz, wraz ze zniesieniem obostrzeń możliwa jest realizacja tej największej miejskiej sportowej imprezy.

Mamy znakomitą wiadomość dla wszystkich miłośników biegania. Kolejny Bieg Osińskiego odbędzie się jeszcze w tym roku! Zostanie on zorganizowany w sierpniu.

- Po wielu analizach jeszcze w tym roku postanowiliśmy zaprosić wszystkich na 37. Bieg Uliczny memoriał Winanda Osińskiego w Szczecinku – mówi nam Dariusz Mazur, dyrektor techniczny Biegu. - Jest to najważniejsza impreza dla biegaczy w regionie i zdecydowaliśmy, że byłoby żal, gdyby nie odbyła się drugi rok z rzędu. W tym roku ze względu na sytuację pandemiczną w kraju i na świecie odbędzie się tylko Bieg Główny wiodący ulicami urokliwego Szczecinka na dystansie 10 kilometrów.

Bieg odbędzie się w niedzielę, 22 sierpnia, start o godzinie 9:00.

- Ustaliliśmy limit uczestników na 400 osób, a pierwszeństwo dokonania zapisów mają osoby, które chęć udziału w Biegu zgłosiły w ubiegłbym roku i nie zdecydowały się na zwrot wpisowego. Czas na potwierdzenie deklaracji udziału jest do 18 lipca. Każdy z zapisanych biegaczy otrzymał wiadomość sms. Natomiast otwarte zapisy ruszą już 19 lipca. Trasa jak zwykle posiadać będzie atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

- Zapewniamy wszystkim startującym w biegu głównym bogaty pakiet startowy, a dla uczestników, którzy ukończą bieg przewidziano losowanie atrakcyjnych nagród rzeczowych. Więcej szczegółów podamy już wkrótce – dodaje Dariusz Mazur.

Zapisy prowadzone są na stronie www.bieg.szczecinek.pl z uwzględnieniem terminów o których mowa powyżej.

https://www.miastozwizja.pl/bieg-osinskiego-odbedzie-sie-w-sierpniu

Wakacje nad Trzesieckiem

Woda w jeziorze czysta, plaże zapraszają

Po upałach powróciła umiarkowana aura. Jednak jak prognozują synoptycy, nie na długo - lipiec będzie upalny.

Nic tylko wypoczywać nad naszym jeziorem i zażywać kąpieli. Tym bardziej, że woda w Trzesiecku jest czysta.

- Sanepid zakończył właśnie jej kolejne tego lata badania na szczecineckich kąpieliskach. Plaże: Miejska, Wojskowa i Mysia Wyspa zapraszają - mówi "Miastu z Wizją" Dariusz Mazur, zastępca dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- Zachęcam do odpoczynku nad Trzesieckiem. Do naszej dyspozycji jest wyciąg narciarski, wypożyczalnie sprzętu pływającego i wiele innych, wodnych uciech i atrakcji. 

https://www.miastozwizja.pl/wakacje-nad-trzesieckiem-6

W Programie Samorządowym naszym gościem był dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych Tomasz Czuk

Dyrektor Czuk przeanalizował wyniki egzaminy uczniów ósmych klas szkół podstawowych, opowiedział o problemach jakie w dobie pandemii koronawirusa trapiły szczecinecką oświatę oraz co czeka uczniów w przyszłym roku szkolnym. 

https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-807

https://www.youtube.com/watch?v=CIFZfjtnYN4&t=3s

Unijny, ekologiczny ekomural w Szczecinku

Radny Sejmiku Jakub Hardie-Douglas: Pierwotny projekt został zmodyfikowany, wprowadzono więcej żywych kolorów

Efektownie ozdobiona ściana bloku przy ul. Rzecznej w Szczecinku będzie pochłaniać spaliny samochodowe i inne zanieczyszczenia powietrza. Ekomural poprawi jakość życia mieszkańców i estetykę budynku w centrum miasta. Wykonanie malowidła o powierzchni prawie 190 metrów kw. ma trwać tydzień. Start – w poniedziałek (12 lipca). To kolejne przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region” ze wsparciem Funduszy Europejskich.

- Prace nad szczecineckim ekomuralem rozpoczną się w poniedziałek 12  lipca, pierwotny projekt został lekko zmodyfikowany, wprowadzono nieco więcej żywych kolorów. Taka była też sugestia samej Spółdzielni Mieszkaniowej, która udostępnia ścianę jednego z budynków - mówi "Miastu z Wizją" Jakub Hardie-Douglas, radny Sejmiku Zachodniopomorskiego.

- Ważna częścią całego projektu marszałkowskiego są ekologiczne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Na tę chwilę, wydaje się iż najbardziej prawdopodobnym terminem ich realizacji jest 24 lipiec. Warsztaty mają otwartą formułę. Wkrótce poinformujemy o szczegółach, miejscu i godzinie wydarzenia. 

Mural będzie symbolem Pomorza Zachodniego jako Zielonego Regionu, ale przede wszystkim efektywnym filtrem powietrza. Ściana pomalowana farbami katalitycznymi pochłania zanieczyszczenia, m.in. składniki spalin samochodowych – dwutlenek siarki, tlenki azotu, opary rozpuszczalników. W treści i formie ogromne malowidło będzie nawiązywało do muralu wykonanego w połowie maja br. w Szczecinie (przy rondzie Giedroycia). Twórcą projektu i wykonawcą jest Jakub „Biko” Bitka. Absolwent Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego i znany street-artowiec zapowiedział, że pracę w Szczecinku postara się wykonać wyjątkowo szybko, bo w tydzień. Szkice i wizualizacja (załącznik) są zachwycające.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego: Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji. Na malowanej powierzchni zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem. Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przekształcają się w bezpieczne azotany i węglany. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie.

Co ważne – farba wychwytuje nie tylko gazy (składniki spalin czy dymu papierosowego), ale również drobnoustroje. Dwutlenek tytanu oczyszcza powierzchnię z bakterii trzy razy skuteczniej niż chlor! Działa też lepiej niż ozon. Innowacyjna farba redukuje również nieprzyjemne zapachy.

Ekomural w Szczecinku powstanie na budynku przy ul. Rzecznej 7 (od strony ul. Jana Pawła II). Rozpoczęcie pracy przewidziane jest na 12 lipca. Zgodę na udostępnienie ściany szczytowej (wysokość 16,5 m) do celów realizacji projektu wydała Szczecinecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Mural zostanie wykonany farbami szczecińskiej firmy Pigment. Koszt wykonania - łącznie z zakupem materiałów, wynajmem rusztowań itd. - 36 590 zł brutto. Okres gwarancji – 12 miesięcy.

Projekt pn. Pomorze Zachodnie Zielony Region realizowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś priorytetowa IV Naturalne otoczenie człowieka, Działanie 4.5 Kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody przez edukację.

https://www.miastozwizja.pl/unijny-ekologiczny-ekomural-w-szczecinku

Młodzi muzycy podzielili się efektami swojej pracy

W Szczecinku trwają XVIII Międzynarodowe Warsztaty Saksofonowe

Międzynarodowe Warsztaty Saksofonowe to impreza o wieloletnich tradycjach. Podczas zajęć odbywają się recitale wykładowców i zaproszonych artystów, dające uczestnikom możliwość wysłuchania interpretacji utworów na najwyższym poziomie.

Wspólne muzykowanie w kameralnych zespołach i wymiana doświadczeń są wspaniałym uzupełnieniem rozwoju artystycznego młodych saksofonistów. Grupę wykładowców tworzą uznani w Polsce i zagranicą, wybitni muzycy oraz pedagodzy z Polski, Austrii, Rosji, Węgier, Francji i Białorusi.

Podczas warsztatów oprócz zajęć dydaktycznych odbywają się także koncerty dla mieszkańców. W programie koncertów znajdą dzieła muzyki klasycznej, współczesnej oraz utwory jazzowe wykonywane przez czołowych instrumentalistów z Polski oraz Europy. Uczestnicy tegorocznych warsztatów pochodzą m.in. z Polski, Austrii, Węgier, Chorwacji i Chin.

Tegoroczne XVIII Międzynarodowe Warsztaty Saksofonowe rozpoczęły się na dobre. Z tej okazji mieszkańców naszego miasta czeka kilka atrakcji – oczywiście z muzyką na żywo. Jedno z tego typu wydarzeń miało miejsce dziś (piątek, 9 lipca) na placu przed szczecineckim ratuszem. Dla mieszkańców zagrała orkiestra saksofonowa.

Z kolei wieczorem, o godz. 20.30 możemy wybrać się do Piano Baru na Jam Session. Z kolei w sobotę, 10 lipca o godz. 20 w kinie Wolność odbędzie się koncert finałowy warsztatów, który przebiegał będzie pod hasłem „All together”. Kolejne muzyczne wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 11 lipca. O godz. 15 w auli Szkoły Muzycznej odbędzie się koncert podsumowujący tegoroczne warsztaty. 

https://www.miastozwizja.pl/mlodzi-muzycy-podzielili-sie-efektami-swojej...

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk