Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.09.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Wędkarze zmagali się z okoniami i szczupakami

Niedziela w Szczecinku należała nie tylko do miłośników ścigania się na rowerach (V Maraton MTB), ale też do wędkarzy. Blisko 50 znakomitych spinningistów zjechało nad Trzesiecko by wziąć udział w Mistrzostwach Szczecinka z łodzi. Bazą wędkarzy była stanica przy ul. Kilińskiego.

- Wszystko przebiegło znakomicie. Dopisała aura, a co najważniejsze - ryby - mówi "Miastu z Wizją" organizator mistrzostw, szef Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Mariusz Getka.

- Na przynęty podane przez wędkarzy skusiło się kilkadziesiąt dorodnych szczupaków i okoni. Największy szczupak liczył blisko 70 cm. Z koeli najdłuższy okoń - ponad 30 cm. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w dzisiejsze zawody. Przed nami dwie kolejne duże imprezy wędkarskie - Memoriał Karola Zacharczyka na Wierzchowie i Gruntowe Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Szczecinka na Trzesiecku. Zachęcam kolegów, by złożyli akces i wzięli w nich udział.

Pierwsze miejsce podczas dzisiejszego "spinningu" zajął Jan Stróżak (łowca szczupaka o dł. 69,3 cm). Drugie miejsce wywalczył Patryk Szczęsny, a trzecie Mariusz Strugała. Kolejne miejsca zajęli: Andrzej Spychalski, Dawid Gruszecki i Marek Sikorski.

- Wielu twierdzi, że w Trzesiecku nie ma ryb. Stanowczo zaprzeczam, są piękne ryby! Szczególnie znakomicie mają się okonie. Nie brakuje też dużych szczupaków - powiedział nam zwycięzca Jan Stróżak z Drzonowa koło Kołobrzegu. 

Sędzią głównym dzisiejszych zawodów był Krzysztof Kowalczyk. Organizatorami - Zarząd Okręgu PZW Koszalin, Koło PZW "Jesiotr", SzLOT, OSiR i SAPiK. 

Warto dodać, że zawody rozgrywane były na tzw. żywej rybie. Wędkarskie okazy po zmierzeniu i sfotografowaniu wrócił do swojego podwodnego domostwa.

Czy chcemy wyjścia z Unii Europejskiej?

Zdecydowanie nie! 18 lat temu w referendum 86 proc. mieszkańców Szczecinka głosowało za wejściem Polski do Wspólnoty

Czy Prawo i Sprawiedliwość przymierza się do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej? Mimo, że czołowi politycy partii rządzącej przeczą takim opiniom, to część z nich (również czołowych, np. Terlecki czy Suski) zdecydowanie wypowiada się przeciwko dalszemu pozostawaniu w Europejskiej Wspólnocie. Tym bardziej, że UE mocno daje się we znaki PiS-owi, m.in. skutecznie ograniczając jego zapędy, choćby w kwestii reformy sądownictwa. Do tego doszło powiązanie wypłaty unijnych pieniędzy z przestrzeganiem praworządności. Nie jest tajemnicą, że Polska pod rządami PiS ma z tym warunkiem olbrzymie problemy.

Co sądzą Polacy na temat naszego członkostwa w Unii Europejskiej? Okazuje się, że gdyby doszło do referendum w sprawie ewentualnego wyjścia z UE, Polacy zdecydowanie opowiedzieliby się za pozostaniem we Wspólnocie. Tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwko pozostaniu w UE było zaledwie 7 proc. respondentów sondażu.

"81 procent badanych jest zdania, że Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwną opinię wyraziło 7 procent ankietowanych.

Na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 pracownia Kantar przeprowadziła sondaż, w którym zadano pytanie: "Czy Pana(i) zdaniem Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej?".

Odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak" udzieliło 81 procent ankietowanych, a "zdecydowanie nie" i "raczej nie" - 7 procent respondentów. 12 procent badanych uczestników nie ma zdania" - TVN24

Rzecz jasna, nikt podobnych badań nie prowadził w Szczecinku. Natomiast 18 lat temu - 7 i 8 czerwca 2003 roku, w Referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, 86 proc. mieszkańców Szczecinka powiedziało „tak”. Na „nie” zagłosowało 14 proc.

Program "Gość Wydarzeń" z udziałem szczecineckiego parlamentarzysty

Poseł Jerzy Hardie-Douglas: PiS doprowadził do zapaści systemu ochrony zdrowia

Dziś (poniedziałek, 13 września) gośćmi redaktora Bogdana Rymanowskiego w stacji Polsat i Polsat News (na żywo) byli poseł Jerzy Hardie-Douglas i senator Stanisław Karczewski (obaj lekarze medycyny).

Panowie dyskutowali o aktualnej sytuacji w służbie zdrowia. Przede wszystkim o protestach lekarzy i pielęgniarek. Ich głównymi postulatami są dofinansowanie szpitali i podwyżka płac dla pracowników ochrony zdrowia.

Jerzy Hardie-Douglas z PO przekonywał, że "mamy zapaść systemu ochrony zdrowotnej". Zdaniem Stanisława Karczewskiego z PiS służba zdrowia "radzi sobie bardzo dobrze", choć "potrzebuje dofinansowania, reorganizacji i wzmocnienia kadrowego".

- Słyszałem, że są próby uspokojenia tej sytuacji - przyznał Jerzy Hardie-Douglas. Jak mówił, "nie wierzy w wyliczenia przygotowane przez PiS", według których, aby spełnić żądania medyków potrzeba ok. 100 mld zł.  

Jerzy Hardie-Douglas ocenił, że mamy zapaść systemu ochrony zdrowotnej, do której PiS przyłożył rękę.

- PiS ignorował różnego rodzaju apele o to, żeby w pierwszej kolejności przeszacować procedury medyczne. Od tego wszystko wychodzi. Szpitale muszą zapłacić lekarzom, pielęgniarkom z tego, co zarobią. Jeżeli do każdej procedury dokładają, to z czego mają płacić - zastanawiał się szczecinecki parlamentarzysta.

Nasz poseł mówiąc o finansowaniu służby zdrowia, przywołał Hiszpanię. - Hiszpania, która ma 8 mln mieszkańców więcej niż Polska, wydaje na opiekę zdrowotną cztery razy więcej pieniędzy - zaznaczył.

- Nie chce porównywać się z Niemcami. Gdy my wydawaliśmy 25 mld zł, to w tym czasie Niemcy wydawali 250 mld. To są takie różnice - podkreślał. 

Na zarzuty posła PO odpowiadał senator PiS. - Polska służba zdrowia na pewno potrzebuje dofinansowania, reorganizacji, wzmocnienia kadrowego, ale to są świetni lekarze, świetne pielęgniarki i (służba zdrowia - red.) radzi sobie bardzo dobrze - ocenił Stanisław Karczewski, podkreślając, że "przeszliśmy przez niezwykle trudny okres pandemii".

Zapis wideo audycji dostępny tutaj:

https://www.polsatnews.pl/program/gosc-wydarzen/

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-13/karczewski-i-hardie-dougl...

Budżet Obywatelski szczecineckim przebojem

Przez pierwszy tydzień głosowania nad 21 projektami Budżetu Obywatelskiego 2022 zagłosowało 1230 mieszkańców Szczecinka.

Rzecz jasna nie możemy uchylić rąbka tajemnicy i napisać, które projekty cieszą się największą popularnością wśród szczecinecczan. Możemy za to ujawnić, że otrzymały one (stan na dz. 14.09, godz. 8.00) 4417 głosów. Reasumując: zapowiada się bardzo ostra rywalizacja o realizację poszczególnych projektów. Głosowanie potrwa do niedzieli 26 września włącznie. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Szczecinka do udziału w głosowaniu. To od Państwa głosów zależy, które projekty w tym roku zrealizujemy.

Wszystko o najnowszej edycji Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego w artykułach:

https://www.miastozwizja.pl/budzet-obywatelski-2022

https://www.miastozwizja.pl/21-projektow-ktory-wybrac

Głosować możemy poprzez stronę internetową BO:

https://szczecinek.budzet-obywatelski.org/

W Programie Samorządowym naszym gościem był dyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury Kamil Klimek

Oglądając program dowiemy się o jesiennych imprezach przygotowanych przez szczecineckiego animatora kultury. Poznamy też propozycje SAPiK-u dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czyli wszystko o działających w nowym roku szkolnym klubach i sekcjach zainteresowań.

https://www.youtube.com/watch?v=j0V43r6Q2oY

Nowe oblicze ulicy Prusa

Niemal 1,6 mln zł kosztować będzie remont ulicy Prusa w Szczecinku. To obecnie największa inwestycja drogowa w tej części miasta. Postępowanie przetargowe na realizację przedsięwzięcia wygrała firma „Pol-Dróg Gdańsk”. Zadanie zostało sfinansowane z Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych.

Nowa ulica będzie miała asfaltową jezdnię o szerokości 6 metrów na odcinku o długości 556,5 metra.  W pasie drogowym zostały już wyznaczone obszary pod chodnik i ścieżki rowerowe z betonowej kostki. Każda posesja zyska połączenie z ulicą dzięki wjazdom. W realizacji jest także zatoczka z kostki kamiennej pod przystanek autobusowy.

- To kolejna inwestycja drogowa, którą realizujemy w Szczecinku. Konsekwentnie remontujemy drogi w naszym mieście i już teraz przymierzamy się do następnych prac budowlanych – mówi Daniel Rak, burmistrz miasta Szczecinek. I dodaje: Inwestycje w drogi były jednym z moich postulatów wyborczych. Tym bardziej cieszę się, że z każdym rokiem spełniane są obietnice, złożone naszym mieszkańcom.

Zakres robót na ulicy Prusa obejmuje również montaż i regulację elementów istniejącej już sieci kanalizacyjnej. W planach jest także przesunięcie oraz wymiana obecnego oświetlenia ulicznego: 13 znajdujących się tam lamp sodowych ma zyskać oprawę typu LED. Z takim samym oświetleniem ma stanąć kolejnych 15 słupów. Wszystkie latarnie zostaną podłączone do nowej sieci kablowej. 

Dzięki inwestycji mieszkańcy zyskają alternatywną trasę do miasta i obwodnicy. Z drugiej strony powstanie połączenie z drogą gminną w kierunku wsi Marcelin oraz Godzimierz. 

Remont ulicy Prusa to kolejna inwestycja drogowa w naszym mieście. Na tym samym osiedlu przeprowadzana jest również rozbudowa ul. Tuwima. Warto też wspomnieć o robotach na ulicy Cichej oraz Letniskowej na osiedlu Trzesieka.

Tekst i foto: Mikołaj Pietrzyk - Urząd Miasta Szczecinek

Katarzyna Jezierska w nowej edycji MasterChefa

Pedagog z SP 7 podzieli się z widzami swoim kulinarnym talentem

Popularnego programu telewizyjnego MasterChef, emitowanego na antenie stacji TVN, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Od pierwszej edycji cieszy się on ogromną popularnością wśród telewidzów, którzy często z zapartym tchem śledzą to, co dzieje się na ekranie telewizorów. I oczywiście kibicują swoim faworytom, których zadaniem jest zmierzenie się z kulinarnymi wyzwaniami stawianymi im przez jury.

Teraz mieszkańcy Szczecinka i okolicznych miejscowości będą mogli odnaleźć w programie także znajomą twarz. Właśnie ruszyła kolejna, jubileuszowa edycja MasterChefa. Wśród czternastu osób, które decyzją jurorów pokonały swoich rywali w eliminacjach i znaleźli się w głównej odsłonie programu, jest także mieszkanka gminy Grzmiąca.

W następnych tygodniach na ekranach telewizorów będziemy mieli okazję poznać talent kulinarny Katarzyny Jezierskiej, mieszkanki Nosibądów. Zawodowo pracuje ona jako pedagog w Szkole Podstawowej nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku, gdzie prowadzi zajęcia wychowania fizycznego i przyrody. Prywatnie zaś każdą wolna chwilę poświęca rodzinie i swojej pasji, jaka jest właśnie gotowanie.

Również w pracy stara się zarażać swoich uczniów ta pasją, organizując dla nich warsztaty kulinarne. Teraz jej talent będziemy mogli podejrzeć także w programie. Pierwszy odcinek programu MasterChef, w którym uczestnicy będą musieli poradzić sobie z zadaniami jurorów, obejrzymy już w najbliższą niedzielę.

Potrójne świętowanie w Szkole Muzycznej

Uczniowie, nauczyciele i absolwenci zaprosili nas na niezwykły koncert

To z pewnością wyjątkowy czas dla uczniów, absolwentów, pedagogów i pracowników szczecineckiej Szkoły Muzycznej im. O. Kolberga. W tym roku bowiem świętuje ona potrójny jubileusz – 75 lat szkolnictwa artystycznego w mieście i regionie, 60-lecie utworzenia Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinku oraz 50 rocznicę nadania szkole imienia Oskara Kolberga.

- Niezwykły splot rocznic jest okazją do wspomnień i refleksji o ludziach, którzy przez lata cierpliwie
i z wielkim zaangażowaniem tworzyli w Szczecinku podwaliny placówki. Dzisiaj stanowi ona prężnie działający ośrodek kultury wyższej – mówi Agnieszka Orłowska, dyrektor Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Szczecinku.

- Z początkiem września 1946 roku 43 uczniów rozpoczęło muzyczną edukację. Mijały lata. Kolejne pokolenia muzyków tworzyły muzyczną historię. Obecnie w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Oskara Kolberga w Szczecinku naukę pobiera 265 uczniów. W komfortowych warunkach pracują pod okiem 45 wysoko wykwalifikowanych nauczycieli. Podczas koncertów szkolnych i pozaszkolnych prezentują się jako soliści i kameraliści, zdobywając uznanie słuchaczy. Na konkursach o randze ogólnopolskiej
i międzynarodowej nasi reprezentanci sięgają po najwyższe laury. Z roku na rok powiększa się rzesza absolwentów Szkoły. Wielu kontynuuje kształcenie na wyższych uczelniach muzycznych w kraju i za granicą.

Uroczystości związane ze świętowaniem potrójnego jubileuszu trwały przez dwa dni. Uczniowie i nauczyciele postanowili w tym wyjątkowym czasie świętować nie tylko w swoim własnym gronie, ale również z absolwentami placówki oraz spotkać się z pozostałymi mieszkańcami. Z tej okazji w Kronospan Design Center odbyły się dwa koncerty orkiestry szkolnej z gościnnym udziałem absolwentów. Firma Kronospan, która była gospodarzem uroczystości, jest jednocześnie sponsorem generalnym a także niejako mecenasem sztuki, wspierającym szczecinecką szkołę muzyczną oraz jej podopiecznych na wielu płaszczyznach.

Mieszkańcy, którzy nie mogli wziąć osobiście udziału w koncercie, mieli okazję śledzić jego przebieg dzięki transmisji online. Nasi muzycy uraczyli nas niemal dwugodzinnym występem, dzieląc się z nami swoim talentem, pasją oraz miłością do muzyki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z tego wydarzenia.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra