Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 18.10.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Akcja Kronodrzewko ma już 20 lat. Wszystko zaczęło się w Szczecinku

W tym roku firma Kronospan posadzi 100 tysięcy drzew w Polsce. Część z nich "wyrosło" dziś nad Trzesieckiem

Od posadzenia pierwszego Kronodrzewka minęło dokładnie 20 lat. Akcja ta, zainaugurowana i prowadzona każdego roku przez Kronospan, świętuje w tym roku swój jubileusz. A jak najlepiej uczcić okrągłą rocznicę? Sadząc kolejne drzewa. W tym roku firma postanowiła dokonać 100 tys. nasadzeń w kilku lokalizacjach w Polsce. Spora część roślin trafiła właśnie do Szczecinka i okolic.

W sobotę (9 października) wczesnym rankiem przedstawiciele firmy wraz z samorządowcami spotkali się na terenie pomiędzy pętlą autobusową i placem koncertowym na os. Zachód. To właśnie tu dziś „wyrosło” kilkadziesiąt młodych drew, które za kilka lat stworzą tu przyjemnie zacieniony skwer i staną się kolejnym zielonym miejscem, gdzie mieszkańcy będą mogli spacerować.

- Nowa Fundacja Kronospanu, o nazwie GROW, objęła patronat i postanowiła rozszerzyć działalność na praktycznie wszystkie kraje Europy, gdzie jesteśmy obecni – mówi Krzysztof Aleksandrowicz, dyrektor firmy Kronospan. - W tym roku posadzimy 1 milion drzew, w tym 100 tysięcy drzew w Polsce. Robimy to wspólnie z mieszkańcami, samorządem miejskim, powiatowym i gminnym oraz we współpracy z Lasami Państwowymi. Myślę, że Kronodrzewko ma już bardzo głębokie korzenie, ma również bardzo pozytywny odzew społeczeństwa. Dziś jest z nami blisko 600 ochotników, którzy wspólnie z nami będą dokonywać nasadzeń. Podobne akcje zorganizowane zostały także w Poznaniu, w Mielcu, w Pustkowie i w Strzelcach Opolskich.

Przed rozpoczęciem nasadzeń z przedstawicielami mediów, oprócz pracowników i zarządu firmy, spotkali się m.in.: poseł Jerzy Hardie-Douglas, burmistrz Daniel Rak, starosta Krzysztof Lis, wójt Ryszard Jasionas, przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź, radny Sejmiku Jakub Hardie-Douglas i wiceburmistrz Maciej Makselon. Po krótkiej części oficjalnej nasi samorządowcy chwycili za łopaty i zabrali się do pracy. Dziś „wyrosły” tu klon zwyczajny, lipa drobnolistna, lipa srebrzysta i platan klonolistny.

Następne nasadzenia zostały dokonane w sąsiedztwie szczecineckiego szpitala. Tu pojawiły się olcha, brzoza, klon, klon kulisty i jarząb szwedzki. Kolejne drzewka posadzona zostanie także na terenie bursy przy ul. Artyleryjskiej oraz w okolicach wierzy Bismarcka.

Zwieńczeniem dzisiejszego, pracowitego dnia była wizyta w Leśnictwie Spore, gdzie wspólnie z pracownikami, rodzinami i zaproszonymi gośćmi ze Szczecineckiego Klastra Meblowego firma Kronospan posadziła buki, sosny i brzozy.

Akcja ta doczekała się 20 odsłony w Szczecinku (gdzie również przed laty została zainaugurowana). Jednak teraz po raz pierwszy ma ona międzynarodowy zasięg. Dzięki Fundacji Kronospan może być ona kontynuowana na całym świecie. W tym roku akcja przyjmuje międzynarodową nazwę GROW i staje się częścią działalności Fundacji Kronospan. Fundacja do tej pory działała na rzecz dzieci, środowiska i rozwoju głównie na południu Europy, dzisiaj głównie za sprawą akcji GROW będzie obecna na całym świecie. Łącznie w tym roku Kronospan posadzi 1 milion drzew w różnych zakątkach globu.

Wielkie kopanie piłki na Świątkach

Najlepsza reprezentacja szczecineckiego ratusza

Piłkarskimi emocjami, które obserwowaliśmy w sobotnie popołudnie na płycie stadionu lekkoatletycznego na Świątkach, można byłoby z pewnością obdzielić wiele meczów w polskiej ekstraklasie.

Zagrania, dryblingi, celne strzały na bramkę, parady bramkarzy - to wszystko mogli podziwiać widzowie i rodziny piłkarzy, którzy rywalizowali o zwycięstwo w I Turnieju Kopania Piłki.

Zabawa była przednia, rezultaty meczów zeszły na plan dalszy. W turnieju zagrało pięć zespołów wystawionych przez: Urząd Miasta, Powiat Szczecinecki, przedstawicieli lokalnych mediów, RDLP Szczecinek i księży szczecineckich parafii.

Po kilkugodzinnych bojach okazały puchar zdobyła reprezentacja Miasta Szczecinek, którą do zwycięstwa poprowadzili burmistrzowie Daniel Rak i Maciej Makselon. Zwycięzcy nie kryli radości. Dzielnie wspierali ich radni miejscy, m.in. Ryszard Pazoła, Marcin Kaszewski i Wojciech Stypa.

- Puchar jest nasz. Drużyna Miasta Szczecinek zajęła pierwsze miejsce w Turnieju "Kopania Piłki". I choć nie wynik, a dobra zabawa była w tych zawodach najważniejsza, to zwycięstwo zawsze cieszy - napisał na Facebooku Maciej Makselon.

- Wszystkim drużynom i zawodników dziękuję za rywalizację i sportową walkę. Nagrodę w kwocie 2 tysięcy złotych przeznaczyliśmy na cele charytatywne.

13 Czarny Szczep świętował 30 urodziny

Burmistrz Daniel Rak: Wnosicie wiele w życie mieszkańców Szczecinka. Za to wszystko, w ich imieniu, dziękuję

W sobotę na Zamku Książąt Pomorskich miała miejsce uroczysta gal z okazji 30 urodzin 13 Czarnego Szczepu ZHP im. Zawiszy Czarnego.

Harcerzy odwiedził burmistrz Daniel Rak.

- Uroczystość była okazją do wyróżnień i podsumowania dotychczasowej działalności harcerzy - powiedział burmistrz. - A Ci wnoszą wiele w życie naszego Szczecinka, za co w imieniu wszystkich mieszkańców jeszcze raz dziękuję. Szczep i miasto od lat działają w symbiozie, która teraz zostanie dodatkowo potwierdzona przekazaniem harcerzom nowej siedziby. Jestem przekonany, że spełni ona wszystkie oczekiwania. CZUWAJ!

Mieszkańcy Szczecinka tłumnie manifestowali na Placu Wolności

Poseł Jerzy Hardie-Douglas: Nie zagłuszycie nas! Zwyciężymy! Zostaniemy w Unii Europejskiej!

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją RP.

Przeciwko wyrokowi zaprotestowali politycy, samorządowcy, sędziowie, Polacy. Uważają, że to prosta droga do tzw. polexitu, czyli wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Obawiają się również, że UE wstrzyma nam wypłatę funduszy unijnych, m.in. pieniędzy przeznaczonych na Krajowy Plan Odbudowy.

Dziś (niedziela, 10 października) przeciwko wyrokowi TK Polacy protestowali w całym kraju. Największa demonstracja, w której wzięli udział liderzy opozycji na czele z Donaldem Tuskiem, odbyła się na Placu Zamkowym w Warszawie.

Manifestowali też mieszkańcy Szczecinka, którzy tłumnie (w różnym wieku) przyszli na Plac Wolności przed ratuszem. Zebranych przywitali burmistrzowie Szczecinka, były - poseł Jerzy Hardie-Douglas i obecny - Daniel Rak. Z ich ust padły m.in. słowa o tym, jak Szczecinek korzystał przez lata z przynależności Polski do Unii Europejskiej.

- Jesteśmy krok po kroku wyprowadzani z Unii Europejskiej, mimo że starają się nas zapewniać, że jest inaczej - mówił m.in. szczecinecki parlamentarzysta. - Szczecinek jak mało które miasto w Polsce zyskał na UE. Przez ostatnie kilkanaście lat nastąpił niesamowity rozwój naszego miasta. Bez UE, niezależnie od tego, kto w tym czasie rządziłby Szczecinkiem, byśmy tych wszystkich inwestycji nie przeprowadzili. Polska od 2004 roku wzięła z Unii niesamowite pieniądze, to ponad 700 miliardów zł. W tym czasie wpłaciliśmy zaledwie ok. 60 miliardów złotych.

 - Pseudo trybunał konstytucyjny, który nie ma nic wspólnego z prawdziwym trybunałem, podjął decyzję i puścił informacje w świat że konstytucja polska jest ponad prawem unijnym. Kiedy w 2004 roku wstępowaliśmy do UE zobowiązaliśmy się przestrzegać zarówno naszej konstytucji, jak i prawa unijnego. Dziś starają się nam wmówić że jest jakaś kolizja pomiędzy tymi dwoma sprawami. Żadnej kolizji nie ma!

Po wystąpieniach posła i burmistrza zebrani na manifestacji wysłuchali telewizyjnego przemówienia (przed ratuszem zainstalowano telebim) Donalda Tuska, który zwracał się do zebranych na Placu Zamkowym w Warszawie.

Szczecinecka manifestacja zakończyła się wspólnym (z mieszkańcami stolicy) odśpiewaniem Hymnu Narodowego

W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak

Burmistrz ujawnił, że miasto zamierza wesprzeć finansowo szczecinecki szpital (o ile radni Rady Miasta wyrażą zgodę). Mówił też o Programie "Cyfrowa Gmina" oraz o dalszych losach budynku - siedziby motocyklistów Ole Karter Klub na Świątkach (upływa umowa dzierżawy obiektu).

Oglądając dzisiejszy Program Samorządowy dowiemy się również o kulisach obchodów 30-lecia 13 Czarnego Szczepu ZHP.

https://www.youtube.com/watch?v=eHoYaZoKViU

Jerzy Hardie-Douglas: jestem zwolennikiem obowiązkowych szczepień

Poseł Platformy Obywatelskiej ze Szczecinka był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk skomentował plan budowy muru na granicy polsko-białoruskiej. Przedstawił też swoje zdanie na temat obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19.

W czwartek Sejm zajmie się specustawą o budowie muru na granicy polsko-białoruskiej. Zdaniem koalicji rządowej i  Konfederacji zapora jest potrzebna. Posłowie mają zdecydować o przeznaczeniu na ten cel ponad 1,5 miliarda złotych. - Ja, podobnie jak Koalicja Obywatelska, jestem przeciwnikiem tej inwestycji - podkreślił na antenie Jerzy Hardie-Douglas. - Rządzący mają wszelkie narzędzia, żeby uszczelnić granice. Już po zafałszowaniu przez Łukaszenkę wyborów na Białorusi, trzeba było się tym zająć - zaznaczył.

Jak podkreślił poseł, Platforma Obywatelska jest za przeznaczaniem środków na bronienie granic, ale nie na budowę muru. - Proponujemy wprowadzenie monitoringu elektronicznego, który pozwoli na szybką reakcję w sytuacji, kiedy ktoś będzie próbował przekroczyć granicę. Naszym zdaniem, będzie on równie skuteczny, jak mur - dodał.

Polityk skomentował też słowa Szymona Hołowni, który w jednym z wywiadów podkreślił, że opozycja musi zacząć działać na zasadzie partnerstwa. - Wszystkie partie opozycyjne miały już wielokrotnie zaproszenie od Donalda Tuska do współpracy. Takie zaproszenie zostało również wystosowane przy okazji manifestacji prounijnych. Pan Szymon zdecydował się wziąć udział w wydarzeniu w innym mieście - nie w Warszawie - zaznaczył Jerzy Hardie-Douglas. - To są ambicje pojedynczych polityków. Jedynym sposobem na nieprzegranie po raz kolejny z PiS-em, jest wspólna lista i zjednoczenie partii opozycyjnych. Myślę, że jest to możliwe.

Jerzy Hardie-Douglas jako lekarz wypowiedział się też na temat szczepień przeciwko COVID-19. - Flirt rządzących z antyszczepionkowcami doprowadził do tego, że wielu wierzy w to, że są one szkodliwe. Ja osobiście jestem zwolennikiem obowiązkowych szczepień. Dlaczego szczepienie na gruźlicę jest obowiązkowe, a to przeciwko COVID-19 nie? Jest tylko jeden powód - polityczny. Nikt nie chce się wychylić, żeby nie przegrać wyborów - stwierdził.

Więcej w rozmowie z Aleksandrą Kupczyk. Zapraszamy do wysłuchania.

https://prk24.pl/56356968/jerzy-hardiedouglas-jestem-zwolennikiem-obowia...

Materiał: Polskie Radio Koszalin

Foto główne: Mateusz Sienkiewicz

Turyści chętnie odwiedzają Szczecinek

W tym roku wielu wczasowiczów wybrało nasz region, zamiast dużych ośrodków wypoczynkowych

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego oraz nastaniem niższych temperatur, tegoroczny wakacyjny sezon dobiegł końca. Podobnie jak w minionym roku, tak i tym razem nieco różnił się on od poprzednich z powodu obaw wywołanych zagrożeniem pandemii. Turyści zmienili swoje destynacje i coraz chętniej, zamiast dużych wakacyjnych ośrodków, wybierają mniejsze miejscowości oraz rodzime atrakcje. Wielu z nich na miejsce swojego wypoczynku w tym roku wybrało właśnie Szczecinek i atrakcje oferowane przez nasz region. Niejako „opiekę” nad odwiedzającymi nas gośćmi każdego roku sprawuje Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna.

- Działamy na wielu płaszczyznach i nie ograniczamy się do działalności na jednym froncie. Mamy wiele do zaoferowania jako region. Turystyka aktywna, turystyka historyczna to są nasze mocne strony, ale także zabytki, chociażby architektury sakralnej. I to też pokazujemy – mówi Mariusz Getka, prezes Szczecineckiej lokalnej Organizacji Turystycznej. - Przyjeżdża do nas coraz więcej turystów. Dostrzegają to, jak nasz region się rozwija i ile ma atutów. I myślę, że to się nie będzie zmieniało w najbliższych latach. Tym bardziej, że okres pandemiczny pokazał, że ludzie nie szukają dużych ośrodków wypoczynkowych i molochów, ale chcą wypoczywać w takich miejscach, jak Pojezierze Drawskie, gdzie te ośrodki są małe. Mamy gospodarstwa agroturystyczne, turyści także lubią się zaszyć gdzieś w lesie z namiotem czy z kamperem. Także cieszy nas, że tak wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wyjątkowym regionem jesteśmy.

Do zadań SzLOTu należy nie tylko podpowiadanie odwiedzającym nas gościom, gdzie i jakie atrakcje warto zobaczyć oraz jak można aktywnie spędzić czas w naszym mieście. To także promocja Szczecinka i naszego regionu w całym kraju.

- Jeżeli chodzi o promocję regionu my współpracujemy z wieloma instytucjami, jak chociażby z Polską Organizacją Turystyczną czy z Zachodniopomorską Regionalną Organizacją Turystyczną. Przy promocji marki Pojezierza Drawskiego współpracujemy również z powiatem drawskim, mocno wspiera nas także SAPiK na wielu płaszczyznach. Na to składa się wiele elementów.

- Jesteśmy aktywni w internecie, kręcimy spoty reklamowe. Kolejny, który przygotowujemy, to spot sfinansowany przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną i on będzie poświęcony turystyce rowerowej oraz aktywnemu wypoczynkowi. Także tych działań jest mnóstwo. Oprócz tego oczywiście wydawnictwa, ulotki, foldery, mapy. W tym roku wiele takich zrobiliśmy. Właśnie dotarło do nas nasze najświeższe wydawnictwo, czyli „Perły Pojezierza Drawskiego”. Tu zebraliśmy to, co według nas jest na Pojezierzu Drawskim najatrakcyjniejsze w wielu dziedzinach – historii, sportu, turystyki. Wydawnictwo to będzie dostępne także m.in. w naszym Centrum Informacji Turystycznej – dodaje prezes Mariusz Getka.

Kolejne środki finansowe dla szpitala

Miasto wesprze szczecinecką placówkę kwotą blisko 300 tysięcy złotych

Miejski samorząd od wielu lat regularnie wspiera finansowo funkcjonowanie szczecineckiego szpitala – wcześniej jako współudziałowiec, teraz jako forma dotacji. Podobnie jest także i tym razem. Miasto postanowiło kolejny raz wesprzeć placówkę i przekazać blisko 300 tyś. złotych na zakup sprzętu medycznego.

- Przystępujemy do realizacji uchwały budżetowej, bo przypomnę tylko, że pierwotnie w budżecie miasta Szczecinek na rok 2021 znalazła się rezerwa celowa dotycząca szeroko rozumianych potrzeb związanych ze służbą zdrowia – mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak. - Ta kwota przypisana w tej kolumnie to 200 tys. złotych. Także nie mówimy tu o małych pieniądzach. Jestem po spotkaniu ze starostą oraz z nową panią prezes. Przedstawiła ona swoje pierwsze zamiary i diagnozy szpitala, pierwsze najpilniejsze potrzeby.

- Wiem, że jedną z takich najbardziej potrzebnych inwestycji w sprzęt jest zakup laparoskopu. Rozmawialiśmy także generalnie o deficytach, jakie są w szczecineckim szpitalu i wiemy, że jeszcze potrzebny jest tzw. inkubator otwarty. To jest stanowisko do resuscytacji noworodka. Oczywiście każde to urządzenie nie jest tanie, bo sam resuscytator kosztuje 80 tys. zł. Jeżeli chodzi o pomoc dedykowaną dla szpitala, to zwróciłem się już do skarbnika o przygotowanie stosownych zmian w uchwale.

Decyzję w sprawie przekazania wsparcia szczecineckiemu szpitalowi podejmą radni na najbliższej sesji Rady Miasta. Jeśli będą „na tak”, placówka otrzyma prawie 300 tyś. złotych.

Nauczyciele mają swoje święto

W kinie odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej

Każdego roku 14 października swoje święto obchodzą nauczyciele oraz pracownicy oświaty. Jednak nie tylko oni, również uczniowie. Z tej okazji w kinie "Wolność" dziś (czwartek) odbyły się miejskie uroczystości uświetniające Dzień Edukacji Narodowej.  Wzięli w nich udział, m.in. radny Sejmiku Jakub Hardie-Douglas, burmistrz Daniel Rak, wiceburmistrzowie Maciej Makselon i Dorota Rusin-Hardenbicker, radni Rady Miasta, dyrektorzy placówek oświatowych funkcjonujących na ternie Szczecinka oraz oczywiście nauczyciele, pracownicy i uczniowie naszych szkół.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego (w towarzystwie szkolnych pocztów sztandarowych) przyszedł czas na przemówienia oraz na występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, którzy w tym roku byli współorganizatorami uroczystości.

- Niezmiernie miło jest mi spotkać się z wami po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. To był naprawdę trudny okres dla was nauczycieli, dla rodziców, dla dzieci. Dzisiaj zawód nauczyciela można porównać z misją do spełnienia. Bo patrząc na to, co się w przestrzeni związanej z edukacją dzieje, to „misja” jest najbardziej właściwym określeniem – zwrócił się do zebranych gości burmistrz Daniel Rak. - Tym większe moje podziękowania dla was i uznanie dla waszego trudu i pracy, którą wnosicie na rzecz kształcenia naszych dzieci i młodzieży. Z okazji waszego święta, życzę dużo satysfakcji z pracy oraz dużo sukcesów zawodowych oraz w życiu osobistym.

Tradycyjnie podczas uroczystej gali uhonorowano tych pedagogów, którzy w ostatnich latach wkładali w swoją pracę ogromny wysiłek. Poznaliśmy nauczycieli, którzy za swoją pracę i zaangażowanie zostali wyróżnieni medalami oraz nagrodami. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała Barbara Dobiańska (SP 7), z kolei nagrody Burmistrza Miasta otrzymali Maciej Kazimierski (dyrektor SP 7), Jacek Brynkiewicz (SP 1), Józef Zielenkiewicz (SP 4), Tomasz Sobolewski (SP 5), Barbara Sroka (SP 6), Katarzyna Merk (SP 7).

Wspólne spotkanie było także okazją do złożenia gratulacji nauczycielom, którzy w roku szkolnym 2020/2021 uzyskali wyższy stopień awansu zawodowego: Joanna Kubów (SP 7), Małgorzata Sobczak (SP 1), Ewelina Wejner-Polasik (SP 5), Magdalena Mojska (SP 1), Karolina Borowska (SP 1), Ewelina Kopczak (SP 4), Małgorzata Ziemińska (SP 5), Katarzyna Jezierska (SP 7), Milena Paszkowska (SP 7).

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra