Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.10.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Szczecinek z początków lat 90-tych

Możemy podejrzeć, jak nasze miasto wyglądało kilkadziesiąt lat temu

Szczecinek na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił się nie do poznania. Wielu mieszkańców z pewnością już nie pamięta, jak kiedyś wyglądały niektóre ulice i miejski krajobraz. Tych młodszych nie było jeszcze wtedy na świecie, a informacje dotyczące dawnego wyglądu miasta mogą znać tylko z opowiadań i starych fotografii. O tym, jak zmieniał się Szczecinek często przypomina nam także portal historyczny szczecinek.org.

Możemy tu znaleźć różnego rodzaju publikacje dotyczące dawnego życia w naszym mieście. Publikowane są tu również archiwalne zdjęcia oraz filmiki, pokazujące Szczecinek sprzed lat. Jeden z nich w kilku krótkich ujęciach pokazuje, jak wyglądało nasze miasto na początku lat 90.

Wraz z autorem filmiku odwiedzamy m.in. dawny „mechanik”, czyli dzisiejszy Zespół Szkół Technicznych. Możemy zobaczyć także dawny wygląd ul. Wyszyńskiego, ul. Koszalińskiej czy ul. Bohaterów Warszawy, po której wówczas jeszcze jeździły samochody. Mamy także okazję zajrzeć do jednej z cukierni, a także odwiedzić Plac Wolności, gdzie właśnie trwa przebudowa i gdzie wówczas wciąż jeszcze znajdowało się sporych rozmiarów rondo. Zdecydowanie warto poświecić chwilę na jego obejrzenie, żeby zobaczyć, jakie zmiany zaszły w naszej miejskiej przestrzeni przez ostatnich kilkadziesiąt lat.

Milion złotych na cyfryzację Szczecinka

Miasto uzyskało dofinansowanie na realizację projektu "Cyfrowa gmina"

Blisko milion złotych pozyskał Szczecinek na realizację w naszym mieście projektu „Cyfrowa gmina”. Jego celem jest wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa. Środki te będzie można wykorzystać na zadania związane z cyfryzacja urzędów, edukacje cyfrową lub działania związane z cyberbezpieczeństwem.

- Dostaliśmy promesę jeżeli chodzi o fundusz „Cyfrowa gmina”. Mówimy tu o naprawdę dużej kwocie 997 tyś. 302 złotych – mówi burmistrz Daniel Rak. - Oczywiście zgodnie z zasadami najpierw będziemy musieli przygotować audyt, który dopiero pokaże nam pewne deficyty i od tego dokumentu zaczniemy. Niemniej jednak jest to na pewno dobra wiadomość dla osób, które uważają, że ta dostępność do tego sygnału, ilość urządzeń, ilość nośników powinna być jeszcze większa. Idziemy w tym kierunku i od tego nie da się uciec.

- Środki pozyskane przez miasto na pewno zabezpieczą nam wszelkie deficyty jeżeli chodzi o rozwiązania zaopatrzenia w sprzęt. Na pewno będziemy mieli tutaj wielki koncert życzeń jeżeli chodzi o agendy podległe miastu. Mamy potężną kwotę do dyspozycji. Wydać można zawsze łatwo. Ale zawsze jest większa satysfakcja jeśli pieniądze są optymalnie wydatkowane. Niebawem, po audycie, będziemy wiedzieli, w jakich kierunkach pójdziemy i na co te środki zostaną przeznaczone – dodaje.

13 Czarny Szczep będzie miał swoją harcówkę

Prezent od miasta na 30-lecie szczecineckich harcerzy

Burmistrz Daniel Rak, goszcząc na urodzinach 13 Czarnego Szczepu ZHP obiecał harcerzom obiekt na harcówkę, czyli ich nowy dom. Tym samym miasto zamierza przekazać naszym harcerzom obiekt na Świątkach. Obecnie gospodarują tam motocykliści z Ole Karter Klub. Umowa dzierżawy obiektu mija w raz z końcem tego roku. 

- Harcerze mięli dotąd kilka siedzib na terenie Szczecinka, m.in. przy ul. Mickiewicza czy w budynku dawnego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Wł. Bartoszewskiego. Teraz szukamy nowej - mówi "Miastu z Wizją" Daniel rak.

- Wybór padł na budynek zlokalizowany na Świątkach, w którym obecnie gospodarują motocykliści. W międzyczasie powstała Szczecinecka Grupa Motocyklowa mająca swoją siedzibę przy ul. Kościuszki w byłych obiektach Nadleśnictwa Szczecinek. SzGM w części przejęła inicjatywy organizowane dotąd przez Ole Karter Klub.

Burmistrz ujawnił, że jest po konsultacjach z motocyklistami.

- Obiekt na Świątkach już nie jest tak obłożony i intensywnie wykorzystywany jak kiedyś, stąd też decyzja, żeby ten budynek przeznaczyć na harcówkę 13 Czarnego Szczepu. Działka ma pow. ponad 3 tys. m2, czyli warunki idealne do tego, by się tam harcerze spotykali i prowadzili swoją statutową działalność. Będziemy też w miarę możliwości chcieli podnieść standard budynku. To prezent od miasta na 30 urodziny 13 Czarnego Szczepu.

Jak ujawnił burmistrz miasto podpisze z harcerzami wieloletnią umowę.

- Dzięki temu harcerze będą mogli zagospodarować obiekt po swojemu. Jestem przekonany, że będzie on dobrze służył harcerzom, będzie też inspiracją i motywacją dla harcerskiej młodzieży.

"Darmowy" masaż za Twoje pieniądze

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Pojawili się także w Szczecinku

Metod na wyłudzanie pieniędzy, głównie od osób starszych, jest bardzo wiele, a oszuści wręcz prześcigają się w pomysłach na ich realizację. Mieliśmy już w naszym mieście naciągaczy podających się za pracowników spółdzielni, gazowni, dostawców usług telekomunikacyjnych… Teraz przyszedł czas na prozdrowotne „oferty”. Rezolutni naciągacze kolejny raz pojawili się także na terenie Szczecinka.

Do mieszkańców naszego miasta zaczęli dzwonić – jak się przedstawiali – przedstawiciele przychodni rehabilitacyjnej. Tłumaczyli, że dostali oni dodatkowe pieniądze na wykonanie masaży rehabilitacyjnych wśród seniorów. Jednak terminy w przychodni są zajęte, więc ze względu na brak wolnych pomieszczeń, w których taki masaż mógłby być wykonywany, są oni gotowi przyjechać do domu pacjenta i wykonać taki masaż za darmo. Co więcej, zabieg ten miałby być całkowicie bezpłatny! O sprawie poinformowała ans nasza Czytelniczka, pani Helena, która odebrała telefon od naciągaczy-rehabilitantów.

- Zadzwoniła do mnie jakaś kobieta. Nie podała imienia i nazwiska, ale powiedziała że jest z ośrodka rehabilitacyjnego. Tych pierwszych kilka zdań powiedziała bardzo szybko, więc trudno było zrozumieć co ona właściwie mówi – relacjonuje pani Helena. – Najpierw zapytała o mój wiek. Kiedy usłyszała, że jestem po 60-tce ucieszyła się i powiedziała, że ma dla mnie doskonała wiadomość. Przychodnia dostała dodatkowe środki i mogą oni je wykorzystać na dodatkowe masaże dla seniorów. Zapewniała mnie, że wszystko będzie całkowicie bezpłatnie.

- Powiedziałam tej kobiecie, że nic mi nie dolega, że jestem zabiegana i nie bardzo mam czas na takie rzeczy, tym bardziej, jeśli ich nie potrzebuję. Powiedziałam więc, że nie będę niepotrzebnie zajmować kolei i że na pewno są osoby, które skorzystają na tym bardziej. Ta pani była jednak nieugięta. W końcu zapytała, czy może mam jakąś koleżankę w moim wieku, która chciałaby skorzystać. Już wcześniej miałam wątpliwości. Kto dzwoni do przypadkowych ludzi, proponuje darmowe masaże i jeszcze oferuje, że przyjedzie do mojego domu? Więc kiedy zaczęła mnie bardziej nagabywać, uświadomiłam sobie że to musi być jakieś oszustwo i że pewnie złodzieje chcą w ten sposób wejść do mojego domu.

- Po kilku minutach takich słownych „przepychanek” powiedziałam stanowczo, że ja takich zabiegów nie potrzebuję. Ale skoro naprawdę chcą pomóc, to mojego męża od jakiegoś czasu bolą plecy. I właściwie że to nie taki głupi pomysł i że taki rehabilitacyjny masaż bardzo by mu pomógł i że możemy się umówić na wizytę kiedy mąż będzie w domu. I co? I ta kobieta zwyczajnie się rozłączyła – kończy relację pani Helena.   

Okazuje się, że metoda wyłudzenia na „rehabilitanta” była już wcześniej stosowana w innych miejscowościach. Jak działają oszuści? Po zgodzeniu się na masaż w domu, odwiedzają oni swoich „pacjentów” i rzeczywiście wykonują krótki masaż drogim urządzeniem, które następnie… namolnie próbują sprzedać odwiedzanym osobom. Niestety nie każda z nich zachowuje należytą czujność i część osób skusiło się na zakup.  

Dlatego warto uczulić starszych członków rodziny, aby nie podawali swoich danych personalnych oraz adresu zamieszkania, a także nie wpuszczali do domów nieznajomych osób, które mogą podszywać się pod przedstawicieli różnych firm.

Rada Miasta o podatkach od nieruchomości

Będą zmiany od 1 stycznia 2022 roku

Na najbliższej sesji (czwartek, 28 października) Rada Miasta zajmie się m.in. zmianami wysokości podatku od nieruchomości. Ostatni raz taką operację radni przeprowadzili 6 grudnia 2020 roku.

Jeżeli chodzi o podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków, nastąpi wzrost o 0,04 zł za 1 m2 pow. - do 1,03 zł za 1m2 pow. Z kolei podatek pod wodami powierzchniowymi wzrośnie o 0,18 zł za 1 ha powierzchni do 5,17 zł za 1 ha.

Jeżeli chodzi o pozostałe opłaty od nieruchomości, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - nastąpi wzrost o 0,02 zł za 1 m2 pow. do 0,54 zł od 1m2 pow.

Są też inne zmiany. Podatek od nieruchomości niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których plan miejscowy przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego - wzrost o 0,12 zł za 1 m2 pow. do 3,40 zł od 1m2 pow.

Nowe podatki od budynków lub ich części:

1) mieszkalnych - wzrost o 0,04 zł za 1 m2 pow. do 0,89 zł od 1m2 pow. użytkowej.

2) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - wzrost o 0,90 zł za 1 m2 powierzchni do 25,74 zł od 1m2 pow. użytkowej.

3) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - wzrost o 0,42 zł za 1 m2 pow. do 12,04 zł za 1m2 pow. użytkowej.

4) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - wzrost o 0,16 zł za 1 m2 powierzchni - do 5,25 zł za 1 m2 pow. użytkowej.

5) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - wzrost o 0,31 zł za 1m2 pow. do 8,68 zł za 1m2 pow. użytkowej.

Stawka podatkowa od budowli pozostaje na poziomie roku bieżącego, tj. 2 proc. wartości.

Jeżeli rani dadzą zielone światło w/w zmianom stawek podatkowych, kasa miasta wzbogaci się kwotą około 900 tys. zł.

Mysia Wyspa dla kamperów

Czekają nas zmiany na terenie najpopularniejszego miejsca letniego wypoczynku mieszkańców Szczecinka

Na najbliższej sesji (czwartek, 28 października) Rada Miasta zdecyduje o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Mysia Wyspa”. Głównym celem planu jest umożliwienie wzbogacenia programu użytkowego całego terenu Mysiej Wyspy o niewielki plac dla samochodów kempingowych, wyposażony w niezbędną infrastrukturę techniczną.

"Pojawienie się w mieście właściwie przygotowanego miejsca tego typu uatrakcyjni Mysią Wyspę, a tym samym ofertę turystyczną miasta, tworząc optymalne warunki promocji pożądanej i coraz bardziej popularnej formy wypoczynku" - czytamy m.in. w projekcie uchwały Rady Miasta.

Wichura szaleje w Szczecinku

Burmistrz Daniel Rak: Jest bardzo niebezpiecznie, zamknąłem cmentarz

Wichura szaleje nad Trzesieckiem. Szczególnie niebezpiecznie jest w Parku Miejskim, także na cmentarzu. Wiatr łamie konary drzew i drzewa. Burmistrz Daniel Rak podjął decyzję o zamknięciu nekropolii - do piątku rano.

- Porywisty wiatr łamał dziś drzewa w Parku Miejskim. Szkody widoczne są szczególnie przy plaży "Kołki", w okolicach OSiR-u oraz przy rondzie Piłsudskiego. Osoby korzystające z parku proszę o zachowanie szczególnej ostrożności - napisał w mediach społecznościowych burmistrz.

- Sytuacja pogodowa jest na tyle groźna, że podjąłem decyzję o zamknięciu cmentarza do jutra rana. Wszytko ze względów bezpieczeństwa. Służby pracują pełną parą i usuwają skutki wichury. Wieczorem wiatr powinien słabnąć, a sytuacja pogodowa wracać do normy. Dbajcie o siebie i swoich Bliskich.

W Szczecinku powstanie „Świetlica Marzeń”

Obiekt za 200 tys. zł w Szkole Podstawowej nr 7

Organizacja międzyszkolnych konkursów przedmiotowych, spotkań otwartych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, edukacyjna aktywizacja osób starszych czy spotkania z interesującymi ludźmi, przedstawicielami świata kultury, sportu i lokalnego biznesu. To tylko przykłady działań jakie będą realizowane w „Świetlicy Marzeń”, która powstanie w Szkole Podstawowej nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku. Umowę, przyznającą dofinansowanie z budżetu województwa na ten cel, podpiszą w poniedziałek, 25 października br. w Szczecinku marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz burmistrz Szczecinka Daniel Rak.

 Projekt przewiduje kompleksową przebudowę i remont pomieszczeń, doposażenie świetlicy w nowoczesne pomoce naukowe, zestawy multimedialne, komputery stacjonarne i tablety.

Jednym z ważniejszych zadań Świetlicy Marzeń będzie organizacja dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży oraz kreowanie oferty edukacyjnej dla osób dorosłych, zainteresowanych własnym rozwojem. Świetlica Marzeń będzie miejscem spotkań edukacyjnych lokalnej społeczności, wspierającej działania lokalnych instytucji kultury.

Wysokość dofinansowania z budżetu województwa zachodniopomorskiego dla Miasta Szczecinek to 100 tys. zł. Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 200 tys. zł.

Trophy Szczecinek 2021 - czas wspomnień, czas podsumowań

Felieton Mariusza Getki, prezesa Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Kiedy w głowie, kilka lat temu, kiełkowała mi myśl o tych zawodach, nie sądziłem, że tak szybko uda się z nich zrobić, jedną z bardziej prestiżowych imprez wędkarskich w kraju. Pracując nad regulaminem, chciałem aby uwzględniał on dwie rzeczy. Po pierwsze, miał promować łowienie dużych ryb. Po drugie, miał dawać szansę także tym wędkarzom, którzy na co dzień  w zawodach nie startują. Po kilku modyfikacjach, które były następstwem konsultacji z wiodącymi twarzami polskiego wędkarstwa, mogę stwierdzić, że to się udało.  I tak też, bez zmian w zasadach rozgrywania Trophy, bawimy się od roku 2017.

Jedną z rzeczy, która wyróżnia tę międzynarodową rywalizację, to klimat,   tworzony przede wszystkim przez uczestników. To dzięki nim, my organizatorzy, możemy ładować akumulatory na długie jesienno-zimowe wieczory, za co serdecznie dziękujemy. Wszelkie uwagi, a po każdej edycji zawodnicy nam je przekazują, bierzemy po uwagę, bo zależy nam na tym, aby Trophy, z roku na rok było coraz lepsze.

Organizacja dużych wydarzeń, w epoce covidowego szaleństwa, nie jest łatwa. Tym bardziej cieszymy, że dane nam było się spotkać w dniach 14-17 października bieżącego roku, w Szczecinku.

Podczas dwóch tegorocznych tur, rozgrywanych na jeziorach Trzesiecko i Wierzchowo, mieliśmy wszystko. Zmienną, czasami wręcz ekstremalną pogodę. Chimerycznie żerujące ryby, które „odpalały” się na krótkie momenty. Kapitalne okazy okoni (43 cm, 42 cm, 39 cm) i szczupaki, największy miał 110 cm i bez wątpienia jest marzeniem niejednego spinningisty.

Wieczory integracyjne i bankiet z fontanną – uczestnicy Trophy wiedzą, co się z niej sączyło. Dopełnieniem całości były atrakcyjne nagrody, zarówno te pieniężne - 20 000 zł, 10 000 zł i 5 000 zł netto, gwarantowane przez organizatorów, jak i te ufundowane przez sponsorów.

Pierwsza dziesiątka tegorocznych zmagań przedstawia się następująco:

1. Twoja Energia I

2. Barduta.pl         

3. Jacek & Paweł Team     

4. V12 Fishing Team           

5. Lucky John Polska          

6. ZZ Lublin             

7. JP Stróżak Spinning Team           

8. Zander fun        

9. Team Jabłońscy              

10. Salmon Wolin 2

Wiele ekip, które brały udział w Trophy Szczecinek 2021 było z nami po raz kolejny, między innymi wszystkie ekipy stojące na pudle. To dla nas ogromne wyróżnienie i coś, co napędza nas do działania. Zaufanie, jakim nas obdarowujecie, jest nie do przecenienia. Rokrocznie przyjeżdżają także nowi uczestnicy, których celem jest wygrana w tych zawodach. Nie każdemu się to udaje, ale wiele z nich wraca do nas ponownie. Oczywiście, są też tacy, którym zasady panujące w Szczecinku nie odpowiadają, ale wszystkich nie jesteśmy w stanie zadowolić.

Cieszymy się, że byliście z nami w tym roku, no i oczywiście liczymy na to, że w przyszłym znowu się spotkamy.  Już teraz planujcie sobie wolne w dniach 20-23 października 2022. Na ten właśnie  czas zaplanowaliśmy kolejną edycję Trophy Szczecinek, o czym oficjalnie informujemy Was, jak i organizatorów innych imprez wędkarskich w naszym kraju.

Sponsorami Trophy 2021 byli: Savage Gear, Nizel, Relistick Shad, Clean Car, Sil Veg Druk, Anvil Art, Bloke Fishing, SP Design, Miasto Szczecinek, Gmina Szczecinek, Powiat Szczecinecki, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Okręg PZW w Koszalinie.

Organizatorzy to: Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Samorządowa Agencja Promocji i Kultury.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra