Minął tydzień

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 02.05.2022 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Sportowe święto w Szczecinku wygrali Ukraińcy

Co do tego nikt nie ma wątpliwości - Szczecinek był w niedzielę biegową stolicą Polski. Wszystko za sprawą 38 Biegu Ulicznego Memoriału Winanda Osińskiego.

Wszystko rozpoczęło się w 1982 roku, gdy na ulicach Szczecinka pojawili się biegacze na dystansie 10 km. W ten sposób szczecineccy działacze sportowi uhonorowali pamięć pierwszego olimpijczyka Ziemi Szczecineckiej Winanda Osińskiego, zawodnika KS Unia-Darzbór Szczecinek, uczestnika XV Letniej Olimpiady w Helsinkach w 1952 roku.

Memoriał otworzył burmistrz Szczecinka Daniel Rak w towarzystwie mera zaprzyjaźnionego francuskiego miasta Noyelles sous Lens Philippe Cerfa (starter honorowy). W biegu, oprócz pasjonatów biegania z całej Polski, a przede wszystkim szczecinecczan, wzięli też udział nasi goście m.in. z Francji i Ukrainy. 

38 Memoriał wygrał Ukrainiec Dmytro Didovodiuk z czasem 30,09 min. przed swoim rodakiem Mykołą Mewsza (30,22 min.) i Arturem Olejarzem, żołnierzem 12 batalionu dowodzenia 12 DZ w Szczecinie - w ubiegłym roku również stanął na najniższym stopniu podium - (30,38 min.). Najlepszy reprezentant Szczecinka - Igor Siódmiak zajął 4 miejsce osiągając czas 31,09 min. 

Wyniki biegu:

https://wyniki.datasport.pl/results3553/

Bieg główny poprzedziły biegi młodzieżowe dziewcząt i chłopców na dystansach 400 - 900 metrów. Był te bieg dzieci z rodzicami.

Czas na Budżet Obywatelski 2023

Ruszył nabór projektów do piątej edycji budżetu obywatelskiego w Szczecinku. Projekty będzie można składać do 15 maja. Kto i na jakich zasadach może to zrobić?

Projekt zgłasza się na formularzu zgłoszeniowym dostępnym w formie elektronicznej pod adresem:

www.szczecinek.budzet-obywatelski.org

oraz w formie papierowej w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu.

Formularz zgłoszeniowy powinien mieć wypełnione w sposób czytelny wszystkie pola obowiązkowe (w tym adres email i numer telefonu autora projektu).

Każdy mieszkaniec Szczecinka może złożyć maksymalnie dwa projekty.

Projekt musi zostać poparty podpisami na formularzu zgłoszeniowym przez 20 mieszkańców Szczecinka. Każdy mieszkaniec Szczecinka może poprzeć dowolną liczbę projektów. 

Kwota przeznaczona na realizację Budżetu Obywatelskiego Miasta Szczecinek na 2023 rok wynosi 800 tys. zł

Projekt powinien być możliwy do zrealizowania w roku 2023.

Formularz zgłoszeniowy można składać w następujących formach:

elektronicznej poprzez stronę internetową budżetu obywatelskiego Miasta Szczecinek www.szczecinek.budzet-obywatelski.org

złożyć bezpośrednio w Urzędzie, w Biurze Obsługi Interesanta,

wysłać pocztą na adres: Urzędu Miasta z adnotacją na kopercie „Budżet Obywatelski na rok 2023";

W przypadku złożenia projektu drogą pocztową, za datę wpływu uważa się datę wpływu do Urzędu.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.

Wyciąg narciarski ma problem

Kłopoty z liną nośną przyczyną opóźnienia sezonu

Wiadomo już, że tegoroczny sezon na wyciągu narciarskim na jeziorze Trzesiecko rozpocznie się nieco później, niż dotychczas (co roku był maj, w tym roku będzie czerwiec). Przyczyną takiego stanu rzeczy są problemy z konstrukcją największej szczecineckiej atrakcji turystyczno - rekreacyjnej.

- Trzeba wymienić liny odciągowe, ich jest dziesięć, z czego siedem jest zakotwiczonych pod wodą - ujawnia Szymon Bibik, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- Operację wymiany sześciu lin sprawnie przeprowadzili płetwonurkowie z "Mureny". Niestety, z ostatnią - siódmą zlokalizowaną przy wyspie mają problem. Lina jest zakotwiczona na głębokości 9 metrów, a dno "porasta" solidna warstwa mułu. Trzeba to odciągać pompą. Mimo to niewiele pomaga, zakotwiczenia wciąż nie widać.

Jak powiedział Sz. Bibik, OSiR zmuszony został do stworzenia specjalnej koncepcji dotarcia do tej liny, m.in. przy wsparciu ze strony słowackiego inżyniera, który budował szczecinecki wyciąg.

- Prace powinny się rozpocząć po majówce i potrwają kilka tygodni. Chcemy, by wyciąg był do dyspozycji mieszkańców Szczecinka i turystów od czerwca - dodaje dyr. OSiR-u.

- Nie mamy innego wyjścia. Owszem, można byłoby zbudować obok kolejny odciąg, ale wiązałoby się to z przeprojektowaniem całego wyciągu narciarskiego. Oczywiście, takiej sytuacji chcemy uniknąć.

Nadchodzi czas szczupaka

Na zębacza zapolujemy od niedzieli 1 maja

Długi majowy weekend to szczególny czas dla wędkarzy. W pierwszy dzień maja zaczyna się bowiem sezon na szczupaka. W tym roku na szczupaka wybierzemy się w regulaminowym terminie, czyli w niedzielę  1 maja.

Na wodach administrowanych przez Polski Związek Wędkarski wymiar ochronny szczupaka wynosi 50 cm, przy czym niektórzy właściciele wód wydłużają go do nawet 55-60 cm. Z kolei na wodach administrowanych przez Przedsiębiorstwo Rybackie w Szczecinku wymiar ochronny szczupaka to 45 cm (nie dotyczy jeziora Wielimie), a dzienny limit połowu - 3 sztuki, łącznie z: sandaczem, linem, pstrągiem potokowym, lipieniem, sumem i amurem.

Jeszcze inaczej chroni szczupaka Gmina Szczecinek, która jest rybackim użytkownikiem m.in. jeziora Wierzchowo. Na tym przepięknym akwenie szczupaki mają wymiar ochronny do 55 cm i od 90 cm.

Sezon szczupaczy (oprócz jeziora Wielimie) podobnie jak w PZW ruszy 1 maja.

W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak

Burmistrz podzielił się wrażeniami z Memoriału Winanda Osińskiego, opowiedział o wizycie w Szczecinku delegacji z zaprzyjaźnionego francuskiego miasta Noyelles sous Lens, starcie Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego 2023 oraz decyzjach Rady Miasta dot. m.in. zmian w tegorocznym budżecie. Dzięki temu (dopłata) możliwa będzie realizacja inwestycji budowy ul. Wypoczynkowej.

https://www.youtube.com/watch?v=0TuQ-0L1MiI&t=1s

Wideo: Telewizja Gryf

Ruszyły przygotowania do Pol`and Rock Festival 2022

Najpiękniejszy Festiwal Świata po sąsiedzku

Jak poinformował portal informacyjny Pojezierza Drawskiego lokalnyreporter.pl , jest przełom w sprawie organizacji Pol`and Rock Festival 2022 w Broczynie koło Czaplinka.

Burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz wydał oświadczenie w sprawie terenu pod organizację festiwalu Jurka Owsiaka w Broczynie.

Jako Burmistrz Czaplinka uprzejmie oświadczam, że właściciele i zarząd Spółki AGROEKO FARMA Sp. z o.o., zgodzili się nieodpłatnie przekazać Gminie na czas organizacji festiwalu "Pol’and Rock Festival" w roku bieżącym, jak i w następnych latach, dzierżawione przez Spółkę grunty rolne oraz zobowiązali się uprawiać grunty rolne w taki sposób, by nie kolidowało to z organizacją festiwalu. Stanowisko Spółki wskazuje na pełne zrozumienie potrzeb Gminy Czaplinek i jej mieszkańców. Jednocześnie oświadczam, że tak właściciele Spółki, jak i jej zarząd, nigdy nie kierowali żadnych roszczeń finansowych w stosunku do Gminy w związku z przekazaniem gruntów Gminie na czas festiwalu "Pol’and Rock Festival".

Na podstawie wydanego przez Burmistrza Czaplinka oświadczenia można śmiało stwierdzić, że organizacja festiwalu na lotnisku w Broczynie nie jest zagrożona. Do festiwalu pozostało mniej niż 100 dni. W Czaplinku ruszyło wielkie odliczanie.

Warto wspomnieć, że do roku 2017 Pol`and Rock Festival funkcjonował jako Przystanek Woodstock; odbywał się w Kostrzynie nad Odrą. W ubiegłym roku festiwal gościła Gmina Płoty.

Miasto rozwiązało umowę dzierżawy z Przedszkolem "Krasnoludek"

W tle rażące naruszenie zasad umowy

W czwartek miał miejsce briefing prasowy, w którym udział wzieli wiceburmistrz Maciej Makselon i dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych Tomasz Czuk.

Podczas spotkania z przedstawicielami szczecineckich mediów panowie poinformowali o rozwiązaniu umowy na dzierżawę nieruchomości przy ul. Przemysłowej 5, na której działa Niepubliczne Przedszkole "Krasnoludek".

Komunikat prasowy:

Informujemy, że z dniem 28 kwietnia hr. Komunalne Centrum Usług Wspólnych w Szczecinku rozwiązuje umowę na dzierżawę nieruchomości przy ul. Przemysłowej 5 w Szczecinku zawartą ze spółką cywilną E. Kwak i M. Smukowska. Powodem podjęcia takiej decyzji, jest niedotrzymanie przez spółkę warunków umowy. Oznacza to, że Niepubliczne Przedszkole „Krasnoludek" przy ul. Przemysłowej 5 będzie funkcjonowało do 30 czerwca.

Jaka jest konkretna przyczyna rozwiązania przez ICCUW umowy dzierżawy?

Podstawą prawną rozwiązania umowy jest złamanie zapisu mówiącego, że „Dzierżawca nie może bez zgody Wydzierżawiającego poddzierżawiać lub oddawać w najem przedmiotu dzierżawy, ani w części ani w całości, osobie trzeciej, ani też oddawać go do bezpłatnego używania" oraz złamanie zapisu o wyłącznym przeznaczeniu budynku i działki na usługi oświatowe - przedszkole. W trakcie przeprowadzonej przez KCUW kontroli stanu technicznego obiektu oraz postępowania wyjaśniającego okazało się, że zapisy te łamane były przez wiele lat, a na terenie nieruchomości znajdowały się urządzenia reklamowe służące zarobkowaniu komercyjnemu. W związku z powyższym dotychczasowy dzierżawca zmuszony jest opuścić nieruchomość z dniem 30 czerwca.

Co dalej z Przedszkolem Krasnoludek?

Przedszkole będzie funkcjonowało w obecnej siedzibie do końca czerwca. W lipcu KCUW zorganizuje opiekę wakacyjną dla dzieci wszystkich chętnych rodziców w budynku Przedszkola Publicznego im. Kornela Makuszyńskiego w Szczecinku.

Czy od września przy ul. Przemysłowej będzie działało przedszkole?

Tak. Przedszkole przy ul. Przemysłowej 5 poprowadzi nowy podmiot, który wygrał konkurs ogłoszony przez KCUW. W przypadku, gdyby obecny dzierżawca bezprawnie użytkował nieruchomość przy ul. Przemysłowej 5, wszystkim dzieciom zapewniona zostanie opieka przedszkolna w budynku zastępczym. KCUW podpisał już w tej sprawie stosowną umowę i wynajął lokal. Co ważne, od lipca Przedszkole „Krasnoludek" przy ul. Przemysłowej 5 z powodu braku siedziby, zostanie skreślony z rejestru szczecineckich przedszkoli i nie będzie otrzymywał dotacji, gdyż placówka nie może funkcjonować bez tytułu prawnego do obiektu, w którym chce prowadzić działalność oświatową. W pierwszej połowie maja zorganizowane zostanie zebranie z rodzicami wszystkich dzieci uczęszczających do Przedszkola Krasnoludek. W jego trakcie zostaną om poinformowani o wszystkich szczegółach związanych z obecną sytuacją placówki.

"Zabytkowa" pomoc z Sejmiku

Dotacje finansowe trafią do Szczecinka, Drawienia, Nosibądów i Wierzchowa

Samorząd Województwa od lat przeznacza środki na ratowanie zachodniopomorskich zabytków. W tym roku kwota 2,5 mln zł (w 2021 r. - 1,8 mln zł) wesprze prace przy 58 obiektach w całym regionie. Decyzję o przyznaniu dotacji podjął Sejmik na wniosek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Pomoc finansową z województwa w wys. 50 tys. zł otrzymała Parafia Rzymskokatolicka w Gwdzie Wielkiej na dalszy etap remontu kościoła filialnego pw. Matki Boskiej Różańcowej w Drawieniu (obiekt pochodzi z XVII wieku). 

Wsparcie finansowe w wys. 50 tys. zł otrzymał również kościół filialny pw. św. Stanisława BM z XVI w. w Nosibądach - na wykonanie remontu więźby dachowej i wymianę pokrycia dachowego - II etap prac.

Na liście beneficjentów jest również samorząd Szczecinka, który otrzymał dotację w wys. 30 tys. zł na zadanie: "Wymiana z odtworzeniem historycznych, głównych drzwi wejściowych (z odrzwią i ościeżem) budynku ratusza".

Z kolei 35 tys. zł trafi do Parafii Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wierzchowie na przeprowadzenie gruntownego remontu dzwonnicy przykościelnej wolnostojącej – decyzja nakazowa PINB - etap II.

- Nie możemy zapominać o sferze, która określa naszą zachodniopomorską tożsamość. Zabytki są ważnym elementem historii tych ziem, składową atrakcyjności turystycznej regionu i obiektami, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie. W tym roku zwiększyliśmy kwotę wsparcia do 2,5 mln zł – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Ze wsparcia województwa korzystają m.in. gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne. Do udziału w konkursie uprawniony był każdy podmiot posiadający tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Pomorze Zachodnie wspiera prace przy zabytkach od 2007 roku. Od tego czasu na ten cel przeznaczono z budżetu województwa ok. 16 mln zł. To łącznie ponad pół tysiąca umów na przeprowadzenie prac lub przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

Szczecinek ma nowy mural

Dzieło Jacka Pałuchy zostanie podświetlone. Podobnie pozostałe szczecineckie murale

Szczecinek miastem murali? Jak najbardziej! Szczecinecczanie mogą właśnie podziwiać kolejne ścienne dzieło, które powstało na elewacji budynku mieszkalnego przy ul. Jana Pawła II. Autorem pomysłu jest znany polski malarz Jacek Pałucha, a mural został uwieczniony z okazji zbliżającej się IX edycji Art Piknik Festival. Wielkoformatowe dzieło obrazujące Zamek Książąt Pomorskich, jezioro Trzesiecko i odpoczywających na wodzie żeglarzy, powstało w ramach realizacji Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego 2022.

Jak nam zdradził animator Art Piknik Festival Rafał Staniszewski: Niebawem zostanie wytyczona trasa turystyczna szlakiem szczecineckich murali. Wszystkie murale zostaną podświetlone, aby cieszyły oczy mieszkańców również po ciemniaku.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk