Minął tydzień

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.06.2022 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Cała prawda o katastrofie smoleńskiej

Do Szczecinka przyjechał poseł Maciej Lasek, były szef Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego

Mieszkańcy Szczecinka spotkali się z posłem Koalicji Obywatelskiej Maciejem Laskiem - szefem "niesłusznej" dziś komisji zaprezentował m.in. swoją książkę "Kłamstwo smoleńskie?". Uczestnicy spotkania mogli się m.in. dowiedzieć o wielu faktach katastrofy samolotu Tu-154 z 10 kwietnia 2010 roku, które dziś rządzący przemilczają lub zupełnie inaczej "interpretują". 

Poseł Lasek w towarzystwie posła Jerzego Hardie-Douglasa niemal krok po kroku opowiedział o powołaniu, pracach i publikacji raportu Komisji Millera. Gospodarz spotkania ujawnił też wiele faktów, które przez lata nie były znane lub mało znane opinii publicznej.

Maciej Lasek podkreślił, że twierdzenia jakoby Polska oddała śledztwo w sprawie katastrofy w ręce Rosjan są fałszywe.

- Tzw. Raport Anodiny (MAK) dostaliśmy na mniej więcej dwa miesiące przed jego publikacją, która nastąpiła 12 stycznia 2011 roku. Nie zgadzaliśmy się z wieloma punktami tego dokumentu, czego najlepszym dowodem jest 165 uwag spisanych na 148 stronach.

- Było wówczas widać, że Rosjanie absolutnie nie chcieli już współpracować, postanowili za to postawić nas w jak najgorszym świetle, a siebie całkowicie zwolnić z jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Maciej Lasek dla Tygodnika Polityka:

"Napisali – w zasadzie jako zarzut – że Polacy zrezygnowali z lidera, czyli z rosyjskiego nawigatora, który jest wymagany przez przepisy dla lotów wykonywanych na lotnisko wojskowe położone na terenie Federacji Rosyjskiej. Z tym, że to była tylko połowa prawdy. Cała prawda była taka, że Rosjanie to zaakceptowali. Wyrazili zgodę na lot naszego tupolewa do Smoleńska bez rosyjskiego nawigatora, co było niezgodne z rosyjskim prawem.

- Dlatego też zupełnie niezrozumiała była dla mnie decyzja załogi o rozpoczęciu podejścia do lądowania w sytuacji, kiedy mieli paliwo na to, żeby trochę poczekać - mówił m.in. poseł. - Były wszystkie przesłanki do tego, że absolutnie nie uda się wylądować, a nawet jak się uda, to złamane zostaną wszelkie obowiązujące przepisy i narażą życie pasażerów.

Na koniec spotkania poseł wyjawił, że jest przekonany, iż obecna władza będzie szeroko wykorzystywać kłamstwo smoleńskie zawarte w tzw. raporcie podkomisji Macierewicza w wyborach parlamentarnych w 2023 roku. Później poseł spotkał się mieszkańcami, którym podpisywał swoją książkę.

Komendant Straży Miejskiej doceniony

Grzegorz Grondys w Radzie Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Akademii Kaliskiej

To duże wyróżnienie dla dr Grzegorza Grondysa. Komendant szczecineckiej Straży Miejskiej, współpracownik Portalu "Miasto z Wizją" i Gazety "Dzień Dobry Szczecinek", został członkiem szacownego gremium - Rady Centrum Badawczo - Wdrożeniowego, w skład której wchodzą naukowcy renomowanych polskich uczelni.

- Spotkał mnie zaszczyt powołania w skład Rady Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Akademii Kaliskiej - mówi nam Grzegorz Grondys.- Samo centrum funkcjonuje już od paru lat natomiast obecnie Jego Magnificencja Rektor Akademii Kaliskiej powołał organ doradczy tego centrum w postaci Rady. W skład jej weszli naukowcy pracujący na wielu renomowanych uczelniach. Tym bardziej jest to zaszczytem dla mnie, że znalazłem się w takim gronie. Niezmiernie jest mi miło, że moja działalność na niwie naukowej została dostrzeżona. Oczywiście jest to również reklama zarówno dla samej Straży Miejskiej w Szczecinku jak i samego Szczecinka. Od kilku lat współpracowałem z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Kaliszu, która została przekształcona w Akademię Kaliską. Od tego czasu zmieniły się pryncypia uczelni z działalności dydaktycznej w jej aspekcie praktycznym na działalność stricte naukową. Położono nacisk na prowadzenie badań i łączenie ich wyników z potrzebami przemysłu. Stąd powołanie Centrum Badawczo-Wdrożeniowego. Pomimo stosunkowo krótkiego okresu działalności, Centrum może się już poszczycić kilkoma osiągnięciami w postaci patentów, wzorów  przemysłowych czy znaków towarowych. Jest to kolejne wyzwanie stojące przede mną, widzę w tym szansę na dalszy rozwój, co mam nadzieję, będzie miało przełożenie na jakość pracy zarządzanej przeze mnie straży.

Akty powołania do Rady wręczył członkom prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej. Kandydatów do rady zaproponował dyrektor Centrum Badawczo - Wdrożeniowego, prof. Ireneusz Dziubek.

– To naukowcy o ogromnym dorobku, z którymi współpracuję od wielu lat. Mam nadzieję, że wkrótce będzie widać efekty tej współpracy, bo zamierzam korzystać z ich dorobku, dokonań, ale również pomysłów – powiedział prof. Dziubek.

– Dziękuję państwu, że zgodziliście się przyjąć propozycję zasiadania w radzie Centrum Badawczo - Wdrożeniowego Akademii Kaliskiej. Jak widzicie, nie ustajemy w wysiłkach, by rozwijać naszą uczelnię. Ten rozwój jest możliwy, ponieważ spotykamy się z życzliwością ze strony naukowców z renomowanych uczelni. Wasza obecność tutaj świadczy o tym, że doceniacie nasze starania. Raz jeszcze dziękuję i życzę owocnej współpracy – powiedział rektor Akademii Kaliskiej, prof. Andrzej Wojtyła.

Centrum Badawczo - Wdrożeniowe Akademii Kaliskiej ma przede wszystkim inicjować, organizować i koordynować różne formy aktywności badawczej, naukowo – technicznej i innowacyjnej, pracowników wszystkich wydziałów i jednostek Akademii Kaliskiej. Centrum ma tworzyć warunki do rozwoju nauki, innowacji i komercjalizacji wiedzy, poprzez stworzenie infrastruktury, umożliwiającej swobodny transfer pomiędzy światem nauki, a interesariuszami zewnętrznymi. Szczególnym celem Centrum jest aktywizacja studentów do działań badawczo – wdrożeniowych, w postaci propagowania innowacyjnego myślenia, połączonego z nabyciem kompetencji związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych. Te cele centrum realizuje od dawna, występując o granty badawcze, a także współpracując z Urzędem Patentowym RP, regionalnymi ośrodkami informacji patentowej, Polskim Komitetem Normalizacyjnym, czy kancelariami i rzecznikami patentowymi.

Radę Centrum Badawczo – Wdrożeniowego tworzą:

– dr hab. inż. Ryszard CHROBAK – Wydział Zarządzania i Dowodzenia, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie;
– dr hab. inż. Grzegorz DOMEK – Wydział Mechatroniki, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
– dr hab. Włodzimierz FEHLER, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach;
– prof. dr hab. inż. Józef GACEK,  Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie;
– dr Grzegorz GRONDYS,  Komendant Straży Miejskiej w Szczecinku, Szczecineckie Bractwo Kurkowe, Zachodniopomorska Chorągiew ZHP w Szczecinie,

– dr inż. Marian KRYŁOWICZ, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu, Dowódca Wielkopolskiej Legii Akademickiej; Prezes Stowarzyszenia Edukacja da Bezpieczeństwa w Poznaniu, Menadżer Bezpieczeństwa;
– prof. dr hab. Witold LIDWA, Wydział Bezpieczeństwa Narodowego, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie;

– Grzegorz NAMYSŁ, prokurent spółki z o.o. Konsorcjum KONKRET w Kaliszu, prezes Stowarzyszenia Strzeleckiego Bellona w Kaliszu;
– insp. dr Agnieszka SADŁO-NOWAK, prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie;
– dr inż. Krzysztof TYSZCZUK,  Wydział Mechatroniki, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
– dr hab. Paulina WOJTYŁA-BUCIORA, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu, Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego;
– dr hab. inż. Remigiusz WIŚNIEWSKI – kierownik Zakładu Nauk o Bezpieczeństwie i Edukacji Obronnej, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku;
– dr hab. inż. Henryk WYRĘBEK, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Zabawa z Czołgistami

To z pewnością było wydarzenie ostatniego weekendu. Mimo, że w Szczecinku SIĘ DZIAŁO, wielu szczecinecczan postanowiło odwiedzić Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie, stanąć gościną u pasjonatów militariów i wziąć udział w Dniach Czołgisty 2022.

W tym roku impreza trwała trzy dni. Na odwiedzających czekały m.in. pokazy pojazdów wojskowych, zarówno tych gąsienicowych, jak i kołowych. Można było zobaczyć i podziwiać choćby czołgi T-72 i T-55 oraz znany wszystkim z serialu „Czterej pancerni i pies” czołg T-34.

Poza tym odbyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych, była możliwość zwiedzania hal muzealnych oraz pobyty w strefach rozrywki dla najmłodszych i gastronomicznej.

Wieczory u Czołgistów upłynęły pod znakiem dobrej muzyki. W piątkowy wieczór wystąpił zespół Kombi, w sobotę zagrały PIERSI, a w niedziele Łydka Grubasa.

Organizatorzy zapewnili, że za rok - w czerwcu - będzie się jeszcze bardziej okazale, ciekawiej i atrakcyjniej.

Sezon na Trzesiecku

Standardy naszych kąpielisk według GIS

W środę, 15 czerwca rusza sezon kąpielowy na jeziorze Trzesiecko. Badania wody przeprowadzone przez szczecinecki Sanepid wykazały, że woda w naszym miejskim jeziorze jest czysta i przydatna do kąpieli. Nic, tylko oddawać się wodnym szaleństwom. Tym bardziej, że synoptycy na najbliższe dni prognozują upalną aurę z temperaturami dochodzącymi do 30 stopni C.

Sanepid przez całe lato będzie sprawował nadzór nad trzesieckimi plażami. Miejmy nadzieję, że nie zajdzie konieczność czasowego wyłączania ich z użytku, a lato będzie piękne tego roku.

Jakie mamy standardy na naszych kąpieliskach? By się o tym dowiedzieć zajrzeliśmy do portalu kąpieliskowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Okazuje się, że nie musimy mieć z tego tytułu żadnych kompleksów, ale do najlepszych (mamy tu na uwadze przede wszystkim kąpieliska nad Bałtykiem) trochę nam jeszcze brakuje. Reasumując: Na "Błękitną Flagę", charakteryzującą kąpielisko o najwyższym standardzie europejskim, musimy jeszcze trochę poczekać i bardzo się przy tym starać.

Plaża Miejska przy ul. Mickiewicza ma długość wzdłuż linii brzegowej 50 m i efektowne pomosty. Teren kąpieliska jest ogrodzony. Są wyznaczone dwie niecki kąpielowe: strefa dla nieumiejących pływać o głębokości max. 1,2 m oraz strefa dla umiejących pływać o głębokości max. 4 m. Jest też wyznaczone miejsce do kąpieli dla dzieci. Kąpielisko ma molo i wyznaczoną strefę do siatkówki plażowej. Jest możliwość cumowania sprzętu wodnego. Na terenie kąpieliska są kosze na śmieci, toalety i natryski oraz przebieralnie. W sezonie plażę strzegą ratownicy. Na "miejskiej" funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów. Są tablice informacyjne, regulamin dla osób kąpiących się i wypoczywających, flaga WOPR, a na teren kąpieliska nie można wprowadzać zwierząt domowych. W sezonach 2018-2021 jakość wody na kąpielisku GIS określił jako "doskonała".

Czego nam brakuje na Plaży Miejskiej? Tylko "Błękitnej Flagi", kortu tenisowego (jest kilkaset metrów dalej) i… grilla. 

Coraz wyższy poziom prezentuje kąpielisko Mysia Wyspa (długość linii brzegowej 50 m). Jest wyznaczona strefa do kąpieli dla dzieci i dorosłych. Kąpielisko ma pomost i możliwość cumowania sprzętu wodnego. Jest też dostęp do punktu czerpania wody z odprowadzaniem ścieków. Na terenie kąpieliska są toalety (kontenerowe) z ciepłą, bieżącą wodą, boisko do siatkówki, miejsce na grilla, pracują ratownicy, jest flaga WOPR, działa też przebieralnia. Jest również miejsce zabaw dla dzieci (w wodzie również!), porządny punkt gastronomiczny oraz wypożyczania rowerów. Powstaje też strefa gier plenerowych.

Jakość wody na Mysiej Wyspie - w latach 2018-2021 GIS określił jako "doskonała". 

Przypomnijmy: Nasze kąpieliska, zgodnie z decyzją Rady Miasta Szczecinka rozpoczęły działalność 15 czerwca. Sezon kąpielowy zakończy się 31 sierpnia br.

Fryderyki coraz bliżej

Dwa dni koncertów w Szczecinku

Festiwal „Zdobywcy Fryderyków” to nowa i jedyna w swoim rodzaju impreza na mapie wydarzeń muzycznych w Polsce. To przestrzeń dla wyjątkowych, różnorodnych artystów, docenionych i nagrodzonych przez samą branżę muzyczną. Festiwal odbędzie się w malowniczym Szczecinku, na styku trzech województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego, w dniach 2-3 lipca br.

- Ideą festiwalu jest prezentacja w jednym miejscu artystów uhonorowanych przez rynek muzyczny statuetkami Fryderyka, ale również takich, którzy mają ogromny potencjał twórczy, wyznaczają nowe trendy, zdobywają wielomilionową publiczność w internecie - mówi organizator i producent wydarzenia, Marcin Bachara, szef firmy High Events.

- Tu nie ma przypadkowych wykonawców. Choć prezentują różnorodne gatunki muzyczne, każdy z nich jest artystą w pełni ukształtowanym, wyrazistym, prawdziwą osobowością sceniczną.

Festiwal „Zdobywcy Fryderyków” w liczbach:

Pierwsza edycja festiwalu to: 2 dni fantastycznej rozrywki, 9 wyjątkowych gwiazd, ponad 12 godzin muzyki, bilety dostępne już od 70 zł. Impreza odbywa się na szczecineckim Placu Koncertowym przy ul. Kołobrzeskiej, mogącym pomieścić 20.000 widzów.

Gwiazdy Festiwalu „Zdobywcy Fryderyków”

* Agnieszka Chylińska - to artystka, której nie trzeba przedstawiać - piosenkarka, autorka tekstów, felietonistka, osobowość telewizyjna, najbardziej drapieżny głos w Polsce. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Choć trudno w to uwierzyć, posiadaczka 6. Fryderyków obchodzi w tym roku 25-lecie działalności scenicznej.
* Katarzyna Nosowska - wybitna autorka tekstów, wokalistka, osobowość medialna, felietonistka, pisarka, członkini Akademii Fonograficznej ZPAV, właścicielka rekordowej kolekcji 27 Fryderyków. W Szczecinku na Festiwalu wystąpi w niezwykłym koncercie.

* Mery Spolsky - piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna oraz projektantka ubrań, pięciokrotnie nominowana do Fryderyków.

* Mrozu - producent muzyczny, kompozytor łączący w swojej twórczości blues, soul i rock’and’roll. Jego koncerty to niezwykłe muzyczne widowisko i energetyczna dawka szaleństwa, zarówno na scenie, jak i pod nią. Sześciokrotnie nominowany do Fryderyka.
* Ralph Kaminski - piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, objawienie polskiego popu alternatywnego. Zdobywca dwóch Fryderyków w tegorocznej edycji nagród.

* Vito Bambino – aktor, piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny i wokalista zespołu Bitamina. Laureat tegorocznej edycji Fryderyków.
* Malik Montana – raper, autor tekstów, influencer, obecnie jeden z najpopularniejszych muzyków gatunku. Największymi hitami Malika Montany są utwory „Robię Yeah" i "Jagodzianki", które w serwisie YouTube wyświetlono ponad 52 mln razy.

* Tymek – piosenkarz, autor tekstów, producent muzyczny kompozytor. Jego utwory na serwisie Youtube notują rekordowe wyniki oglądalności. Teledysk „Język ciała” obejrzano 158 mln razy.  Płyty Tymka wielokrotnie osiągały status platynowych i diamentowych. W 2021 roku,  jako pierwszy artysta wywodzący się z polskiej kultury hiphopowej otrzymał podwójny diament za singiel „Język Ciała”.

* Smolasty – polski piosenkarz i producent muzyczny tworzący muzykę z pogranicza popu i rapu. W marcu 2018 otrzymał nominację do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii muzyki rozrywkowej za Fonograficzny debiut roku. Single „Uzależniony” i „Fake Love” były zapowiedzią albumu, którego premiera odbyła się 7 września 2018. Płyta trafiła na 7. miejsce na liście pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się albumów w Polsce. W lutym 2019 odebrał złotą płytę za sprzedaż albumu.

HARMONOGRAM KONCERTÓW:

sobota, 2.07, godz. 19

Tymek

Nosowska

Mrozu

Smolasty

niedziela, 3.07, godz. 19

Agnieszka Chylińska

Vito Bambino

Malik Montana

Ralph Kaminski

Mery Spolsky

Bilety już są dostępne na:

www.kupbilecik.pl/baza/10661/Festiwal+Zdobywcy+Fryderyków/

www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/zdobywcy-fryderykow/

Oficjalne media społecznościowe Festiwalu:

www.facebook.com/ZdobywcyFryderykow

www.instagram.com/zdobywcyfryderykow

www.tiktok.com/@zdobywcyfryderykow

Bądźcie z nami!

Unijna Hybryda już na Pomorzu Zachodnim

Pociąg przyjedzie do Szczecinka. Czekamy!

Oto i jest hybryda nr 8. W kolorach unijnych, bo to fundusze europejskie pomagają nam wymieniać tabor na nowy. Jak Wam się podoba?

- Dziś jeździmy na Pomorzu Zachodnim najnowocześniejszą flotą w Polsce. Hybrydy spalają znacznie mniej oleju napędowego niż klasyczne szynobusy. Dzięki temu chronimy środowisko naturalne i nasze kieszenie - mówił podczas prezentacji marszałek Olgierd Geblewicz.

Hybrydę wyprodukował NEWAG. Pociąg zapewne przyjedzie dom Szczecinka. Czekamy!

Ulicami Szczecinka przeszły procesje

Uroczyste obchody święta Bożego Ciała

W czwartek tłumy mieszkańców Szczecinka wyszły na ulicę, aby wspólnie wziąć udział w licznych procesjach odbywających się każdego roku w ramach obchodów święta Bożego Ciała.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbyła się w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, parafii Ducha Świętego, parafii Świętej Rozalii, parafii Świętego Krzysztofa, parafii Świętego Franciszka z Asyżu oraz parafii Miłosierdzia Bożego.

Wydarzenie to jest swoistą pamiątką Ostatniej Wieczerzy, w trakcie której doszło do cudu przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Każdego roku, dokładnie sześćdziesiąt dni po Wielkanocy, tłumy szczecinecczan w ten właśnie sposób dają wyraz swojej radości poprzez wspólną dziękczynną modlitwę.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk