Minął tydzień
- Aktualności
Nowe wydanie „Dzień Dobry Szczecinek”
To już 57 numer naszej gazety. Życzymy miłej lektury
Miło nam poinformować, że ukazało się kolejne wydanie miesięcznika „Dzień Dobry Szczecinek”. Wkrótce gazeta trafi do Waszych domów. Znajdą w niej Państwo najważniejsze informacje o tym, co w ostatnim czasie wydarzyło się w naszym mieście.
Dziękujemy Czytelnikom, którzy dzielą się z nami swoimi opiniami na temat naszej gazety, za wszystkie pozytywne sygnały. Cieszymy się, że miesięcznik „Dzień Dobry Szczecinek” każdorazowo spotyka się z tak ciepłym przyjęciem wśród mieszkańców. To dla Was chcemy wciąż udoskonalać naszą gazetę.
Jednocześnie doceniamy to, że darzycie nas wielkim zaufaniem, kontaktując się z nami i prosząc o pomoc lub interwencję w ważnych dla Was sprawach. Zachęcamy Państwa do kontaktu m.in. za pośrednictwem e-maila, pisząc na adres dziendobryszczecinek@gmail.com.
Finałowy koncert Festiwalu Zdobywcy Fryderyków
Na scenie: Agnieszka Chylińska, Vito Bambino, Malik Montana, Ralph Kaminski i Mery Spolsky.
Niedziela była drugim dniem Festiwalu Zdobywcy Fryderyków, który w ten weekend odbywał się w Szczecinku. Kilkutysięcznej publiczności zaprezentowali się dziś: Vito Bambino, Malik Montana, Ralph Kaminski, Agnieszka Chylińska i Mery Spolsky.
Publiczność świetnie się bawiła wraz z gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Czy podobne, tak wielkie i z takim rozmachem przygotowane wydarzenie powróci jeszcze do Szczecinka? Wkrótce się o tym przekonamy.
Wakacyjny rozkład jazdy białej floty
Statki szczecineckiej białej floty: "Księżna Jadwiga" i "Bayern" rozpoczęły wakacyjne kursy po jeziorze Trzesiecko.
Statki wyruszają w rejs z początkowego przystanku zlokalizowanego przy pomoście vis a vis Zamku Książąt Pomorskich. Początek kursów, zarówno w dni powszednie, jak i w niedzielę oraz święta wyznaczono na godz.: 12.00, 13.30, 15.00, 16.30 i 18.
Kolejne przystanki są zlokalizowane przy: pomoście „Centrum”, przy pomoście vis a vis ul. Lelewela, w Trzesiece (na żądanie), na Mysiej Wyspie, na plaży w Świątkach, przy Wieży Bismarcka i powrót do przystanku początkowego przy zamku. Rejs wokół Trzesiecka trwa około godziny łącznie z 10-minutowym postojem na Mysiej Wyspie.
Przy każdym z w/w przystanków na jeziorze Trzesiecko, "wodny" przewoźnik - Komunikacja Miejska umieściła nowe rozkłady jazdy statków.
Ceny biletów? Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 15 zł. Na bezpłatny rejs mogą liczyć m.in. dzieci do 4 roku życia.
Jak zaznaczył armator białej floty, istnieje też możliwość organizacji rejsów komercyjnych, czyli wynajęcia statku na specjalny rejs. Szczegóły można uzgodnić dzwoniąc pod nr tel.: 500 298 375.
Zmiany w muzealnych komnatach
Sale Szlachecka i Regionalna w nowej szacie. To trzeba zobaczyć!
Szczecineckie Muzeum Regionalne wciąż się zmienia. Tym razem zmiany dotyczą wystaw stałych. O działaniach naszych muzealników poinformował dyrektor szczecineckiej placówki Ireneusz Markanicz;
- Po kilkumiesięcznej pracy przedstawiamy Państwu zupełnie zmienione dwie sale wystawowe. Wystawy stałe na salach Szlachecka i Regionalna przeszły olbrzymią metamorfozę. Nasz zespół w składzie Anna Dębska i Arkadiusz Szczypek dwoił się i troił, aby osiągnąć taki efekt. To jeszcze nie koniec zmian, liczymy na Państwa uwagi i komentarze dotyczące tych właśnie ekspozycji.
My zachęcamy do odwiedzenia Muzeum. Naprawdę warto!
Pol`and Rock Festival coraz blizej
Duża Scena już zarezerwowana. Kogo usłyszymy?
Kogo usłyszymy na Pol'and'Rock Festival organizowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy? Z jakimi artystami spotkamy się w Czaplinku na początku sierpnia (4-6.08) na Dużej Scenie? Już wiemy. Oto oni:
* Clutch - legenda amerykańskiego hard rocka, która rozgrzewa publiczność na całym świecie już od 30 lat
* Ferocious Dog - hmmm....celtycki punk? Tak, to chyba właściwe określenie. Jeśli chcecie irlandzkie tańce do gitarowych riffów to musicie ich usłyszeć
* Fiddler's Green - tym razem z irlandzkimi rytmami w hardrockowym stylu przybędą Niemcy z Fiddler's Gree
* Fun Lovin' Criminals - festiwalową scenę przejmą prawdziwi nowojorczycy, którzy zaserwują nam trochę klasycznego rockowego grania
* GWAR - to nie tylko trzeba usłyszeć, ale również zobaczyć. GWAR to rockowe trolle gobliny, orki. W każdym razie wyglądają jak z Dungeons and Dragon a w czasie swoich występów wykonują dość kontrowersyjne performance społeczne
* Jinjer - kawał ukraińskiego metalu inspirowanego również funkiem, reggae a nawet jazzem. Jednak dominują tu agresywne, drapieżne i mocne tony, które znalazły uznanie na całym świecie
* King Gizzard & The Lizard Wizard - psychodeliczny eksperyment muzyki i dźwięków prosto z kraju kangurów
* Kwiat Jabłoni - muzyczne objawienie na polskim rynku muzycznym. Liryczny projekt rodzeństwa Kasi i Jacka Sienkiewiczów zawsze zbiera miliony wyświetleń teledysków.
* Laura Cox - czyli od kariery na YouTubie, gdzie słuchały jej miliony do Dużej Sceny najpiękniejszego festiwalu na świecie. Ta młoda dziewczyna jest wulkanem talentów - muzyczką, kompozytorką i autorką tekstów, ale przede wszystkim świetną gitarzystką
* Limp Bizkit - ekipa Freda Dursta jest legendą nu metalu i muzycznym manifestem początku XXI wieku, zna ją chyba każdy fan mocniejszego brzmienia
* NOVA TWINS - Dziwnie, eksperymentalnie ale nadal stylowo? To dobry sposób żeby opisać punkowe granie dwóch przyjaciółek z zespołu Nova Twins
* Organek - Tomasz Organek z zespołem już na stałe zagościli na polskiej scenie rockowej. Świetnie napisane teksty i potężne gitarowe riffy to wizytówka tego klimatycznego kwartetu!
* STAKE - są jak belgijskie, skąd właśnie pochodzą, piwo - niepowtarzalni, wyraziści i zapadają w pamięć na zawsze. Ich muzyka to mocna mieszanka hard rocka i sludge metalu
* Strachy Na Lachy - proszę Państwa kłania się Grabarz ze swoimi nieoczywistymi, lirycznymi tekstami i wielopoziomowymi metaforami
* TAGADA JONES (Officiel) - to bezkompromisowy punk znad Sekwany bardzo dobrze pasuje do tegorocznego festiwalu, którego hasłem jest WOJNIE NIE! Muzycy w swoich utworach wyrażają niezadowolenie i frustracje społeczne, które dotykają każdego z nas!
* TheExploited - zespół LEGENDA, jeden z tych, który jest kwintesencją punka lat '70. W muzyce Exploited w każdym akordzie, w każdym wersie słychać bunt i sprzeciw wobec systemu i niesprawiedliwości.
* Voo Voo - ekscytująca podróż po różnych stylach muzyki. Zespół, którego frontmanem jest Wojciech Waglewski jest obecny na polskiej scenie muzycznej od blisko 40 lat! I nadal ma wiele do zaoferowania...
* Wolf Alice - to bijący popularności w Wielkiej Brytanii zespół grający alternatywnego rocka, którego liderką jest charyzmatyczna Ellie Rowsell
* Żurkowski - zespół, który wygrał Eliminacje 2022. Jednak nie są to amatorzy. Od 2016 roku kiedy powstali współdzielili scenę z takimi formacjami jak Coma czy Organek.
Tekst: Sławomir Włodarczyk
Foto: WOŚP
Foto w galerii pochodzą z oficjalnych fanpage zespołów / photos come from the official fanpage of the bands
To nie strajk, to protest
WORD-y na cenzurowanym. Wśród postulatów zmiana systemu wynagrodzeń i waloryzacja opłat
Polsat News: W kilku polskich miastach trwa protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. W związku z tym odwołane zostały egzaminy na prawo jazdy. Tak jest m.in. w Oddziale Terenowym koszalińskiego ZORD w Szczecinku. Podobnie w Koszalinie.
- To akcja o charakterze spontanicznym. Podkreślam, że akcja nie jest strajkiem - powiedział Polsat News Tomasz Dziuganowski, egzaminator WORD z Kielc, reprezentant środowiska egzaminatorów.
Egzaminatorzy wnioskują o jak najszybsze spotkanie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.
- Zamysłem jest skierowanie wniosku do ministra o powołanie zespołu roboczego o charakterze stałym lub czasowym z udziałem przedstawicieli środowiska egzaminatorów, w celu wypracowania uzgodnionych projektów aktów prawnych. Chcemy uczestnictwa przedstawicieli środowiska w procesie legislacyjnym - tłumaczył Dziuganowski.
Kolejnym postulatem jest zmiana systemu i zasad wynagradzania egzaminatorów, m.in. podwyższenie ceny za praktyczny egzamin państwowy, ponieważ koszty amortyzacji auta oraz paliwa przewyższają opłatę.
Co z odwołanymi egzaminami?
- Jeżeli dana osoba otrzymuje informację, że jej egzamin nie odbędzie się, to po tym terminie może w systemie wybrać termin egzaminu. Opłata, która była wniesiona wcześniej, przechodzi na poczet kolejnego egzaminu - powiedział Polsat News dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Egzaminatorzy chcą, aby ministerstwo "uruchomiło procedury realizujące postulaty" do 31 lipca.
Rybacka idzie do remontu
Przebudowa ulicy na długości ponad 600 metrów
Jeszcze tej jesieni powinny ruszyć prace nad przebudową ulicy Rybackiej w Szczecinku. Ratusz ogłosił już postępowanie przetargowe. Przyszli wykonawcy inwestycji mają czas na złożenie ofert do 21 lipca.
Wiadomo już, że Rybacka zostanie poszerzona do 5,5 m (teraz 3 m). Otrzyma też zjazdy, skrzyżowania i pobocze oraz nową nawierzchnię i oświetlenie. Przebudowa zostanie przeprowadzona na odcinku od skrzyżowania ul. Rybackiej z drogą łącznikową do drogi ekspresowej S-11 do granicy administracyjnej miasta.
Co ważne koniec nowo przebudowanej ulicy zostanie dowiązana do drogi projektowanej w ramach opracowania: "Przebudowa drogi gminnej w m. Marcelin" zleconego przez Gminę Szczecinek.
Oni dbają o nasze bezpieczeństwo
Półrocze Straży Miejskiej: strażnicy ujawnili blisko 1,8 tys. wykroczeń
Już ponad 30 lat na ulicach miasta spotykamy strażników miejskich, formacja porządkowa na trwale wpisała się w krajobraz miasta nad Trzesieckiem. I choć takich, co spoglądają na nich nieprzychylnym okiem nie brakuje, to jednak zdecydowana większość mieszkańców Szczecinka uważa, że dzięki działaniom Straży Miejskich i pracujących w niej funkcjonariuszy w mieście żyje się bezpiecznie.
Świadczą o tym, m.in. kontakty szczecinczan ze strażnikami. Zgłoszeń przyjmowanych na bezpłatny numer telefonu 986 jest bez liku. O statystykach w tym zakresie piszemy w comiesięcznych raportach.
Z uznaniem o pracy strażników wypowiadają się też policjanci. Podkreślają, że bez ich pomocy byłoby im trudniej a pracy dużo więcej. Powód jest oczywisty. Strażnicy zajmują się głównie drobniejszymi przestępstwami i wykroczeniami, na prowadzenie, których, z racji interwencji przy poważniejszych zdarzeniach, policjantom po prostu nie starcza czasu.
Strażnicy nie tylko dbają o nasze bezpieczeństwo. Prowadzą też działalność profilaktyczną wśród dzieci i młodzieży, niosą pomoc osobom potrzebującym, bezdomnym, porzuconym czy rannym zwierzętom. O tych interwencjach, których w tygodniu jest zazwyczaj sporo ponad sto, piszemy w cotygodniowych raportach z działań Straży Miejskiej.
Przyjrzyjmy się, czym zajmowali sie nasi strażnicy w pierwszym półroczu 2022 roku.
Komendant Grzegorz Grondys w rozmowie z "Miastem z Wizją" podkreślił, że miniony czas był dla dowodzonej przez niego formacji dość trudny, jeżeli chodzi o organizację służby, ale zarazem bardzo udany szczególnie pod względem podejmowanych działań prewencyjnych.
- Trudny m.in. dlatego, że mieliśmy spore rotowanie składem osobowym - mówi komendant. - Niskie zarobki oraz trudna praca powodują, ze przy pierwszych nadarzających się okazjach strażnicy odchodzą do pracy w innych zakładach. Nawet sklepy Biedronka, na początek oferują zarobki o kilkaset złotych wyższe. Strażnicy najczęściej przechodzą do służby w policji, wojsku i zakładach karnych, które oferują im o wiele lepsze warunki pracy i płacy.
Mimo zawirowań kadrowych, szef Straży Miejskiej jest usatysfakcjonowany pracą swoich podwładnych.
- To był dobry czas, bo udało się nam zrealizować zadania postawione przez burmistrza. Jestem również przekonany, że dzięki naszej służbie mieszkańcy Szczecinka mają większe poczucie bezpieczeństwa - mówi G. Grondys.
Jak podkreślił komendant, zadaniem szczególnie ważnym na realizację, którego położono największy nacisk, jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w najbardziej uczęszczanych miejscach. Dlatego realizując to zadanie Straż Miejska pozostaje w służbie przez całą dobę. Zadania dla służb planowane są po wcześniejszej analizie zaistniałych zdarzeń oraz typowaniu miejsc szczególnie zagrożonych.
W minionym półroczu szczecineccy strażnicy ujawnili 1776 wykroczeń (w I pół. 2021 r. - 2162). Sprawcy zostali ukarani 387 mandatami (o 100 mniej niż w analogicznym okresie 2021 r.) na kwotę ponad 36,4 tys. zł. Z kolei 55 sprawców (w 2021 r. - 63) "zagościło" w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Szczecinku a 23 sprawy zostały przekazane innym instytucjom. Strażnicy zastosowali też 1311 pouczeń.
Za co najczęściej podpadali mieszkańcy Szczecinka? Otóż za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji - 695 wykroczeń. Na sprawców nałożono 156 mandatów na kwotę 15,55 tys. zł.
Mieliśmy również problem z wykroczeniami przeciwko: porządkowi i spokojowi publicznemu – 185 wykroczeń, obyczajności publicznej - 117 wykroczeń oraz z łamaniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - 213 wykroczeń (spory spadek). Z kolei popularny "dymek" puszczany w miejscach niedozwolonych (122 wykroczenia) "zaowocował" 38 mandatami na kwotę prawie 1,9 tys. zł.
To nie wszystkie działania naszych strażników ujęte w sprawozdaniu za I półrocze br. Realizując zadania zwiększenia bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych, strażnicy zatrzymywali również sprawców przestępstw - ujęli i przekazali policji 21 osób w tym 8 sprawców przestępstw. Patrole SM doprowadziły do miejsc zamieszkania 28 osób a 12 osób przekazali zespołom ratownictwa medycznego.
PROBLEM
W tym roku strażnicy zatrzymali 43 nieletnich znajdujących się pod wpływem alkoholu, odurzonych narkotykami lub popełniających czyny świadczące o ich demoralizacji.
- Między innymi wieczorem 22 marca na terenie skateparku operator kamer monitoringu wizyjnego zauważył dwóch młodzieńców, którzy farbą w sprayu pisali wulgarny napis na torze jazdy. Patrol, który udał się na miejsce wylegitymował obu. Okazało się, że to nieletni w wieku 12 i 13 lat - ujawnia nasz rozmówca.
- Większość ujętych nieletnich została w momencie spożywania alkoholu lub już znajdowała się w stanie świadczącym na spożycie alkoholu.
Straż Miejska posiada na wyposażeniu dwa alkotesty, które są systematyczne wzorcowane a wyniki przeprowadzonych nimi badań w pełni wiarygodne.
- Aby zminimalizować przypadków kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu w naszej komendzie udostępniamy mieszkańcom alkotesty celem sprawdzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu - ujawnia G. Grondys.
- Z możliwości bezpłatnego badania alkotestem skorzystało 19 osób. Najwyższy wynik, który wskazał alkotest to 0,60 mg/l (ponad 1,2 promila - dop. red.) alkoholu w wydychanym powietrzu.
Mieszkańcy Szczecinka chętnie współpracują ze Strażą Miejską. W pierwszym półroczu br. na bezpłatny, alarmowy numer alarmowy 986 wpłynęło 1388 zgłoszeń z prośbą o interwencję.
- Dla mieszkańców najbardziej dokuczliwym zjawiskiem były przypadki zakłócania ładu i porządku publicznego, przede wszystkim spożywania alkoholu. Odnotowaliśmy 363 takie zgłoszenia - mówi komendant.
- Spora ilość zgłoszeń (306) dotyczyła zwierząt, głównie psów bez nadzoru oraz kotów, które odwożono do schroniska. 208 zgłoszeń dot. zagrożeń w ruchu drogowym. Z kolei 81 zgłoszeń dotyczyło ochrony środowiska i gospodarki odpadami. 47 zgłoszeń - sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu ludzi, 19 zgłoszeń - awarii technicznych, a 6 zgłoszeń - zagrożenia pożarowego. Pozostałych zgłoszeń było 358.
- Zgodnie z naszymi możliwościami operacyjnymi interwencje były podejmowane natychmiast. Zwłoka mogła wynikać jedynie z potrzeby przemieszczenia patrolu z innej części miasta, zaangażowania strażników w momencie zgłoszenia w załatwianie innej interwencji - mówi komendant.
W I półroczu egzekwowano obowiązek utrzymania terenów w odpowiednim stanie. Były prowadzone rozmowy z właścicielami nieruchomości w trakcie, których ustalano termin na uprzątnięcie terenów. Strażnicy wyegzekwowali od właścicieli lub zarządców nieruchomości uporządkowanie 102 terenów w mieście.
Strażnicy pojmali lub przejęli 52 psy i 18 kotów, które umieszczone zostały w schronisku dla zwierząt lub weterynarii. Oprócz psów i kotów podjęto 41 interwencji związanych ze zwierzętami dziko żyjącymi. Najwięcej dotyczyło rannych ptaków - 34.
Na koniec czerwca br. Straż Miejska funkcjonowała w obsadzie 44 osobowej tj. 25 strażników łącznie z komendantem, 3 osoby zatrudnione na etatach cywilnych (księgowa, kadrowa, i osoba prowadząca windykację mandatów oraz 16 osób prowadzących obserwację w kamerach monitoringu miejskiego. Obecnie Straż Miejska w Szczecinku posiada jeden wakat.
Przedstawiliśmy zaledwie najważniejsze aspekty z obszernego i niezwykle sumiennie sporządzonego sprawozdania Straży Miejskiej. Wylicza ono także codzienne interwencje podejmowane przez patrole oraz zakres współpracy z instytucjami i placówkami oświatowymi. Piszemy o nich w raportach "986 - tygodniowy raport Straży Miejskiej".
Tekst: Sławomir Włodarczyk
Foto: S. Włodarczyk/Telewizja GRYF