Minął tydzień
- Aktualności
Wódz
Felieton Grzegorza Grondysa
Patrząc na ostatnie wydarzenia przypominają mi się słowa piosenki, która w okresie tak zwanego komunizmu była bardzo popularna w Polsce.
Witali, wołali, wołali, witali
Kwiaty, krawaty, pompa i puc.
Lakierki, szpalerki, miliony ton stali,
Wrzaski, oklaski, Pan Prezes Pan Wódz.
Tu telewizja a tam radary!
Mieszkanie, ubranie, technika i cud,
Bankiety, zalety, brygady, sztandary,
Wrzaski, oklaski, Pan Prezes Pan Wódz.
Kwiaty dla niego, przemowy dla czerni….
… Oni - w strumieniu lejącej się łaski. …
… Kamera, oklaski, oklaski, oklaski. ...
Albo niektóre piosenki mają treść niezwykle uniwersalną albo historia bardzo lubi się powtarzać. Piosenka ta może wspaniale służyć na zobrazowanie ostatniego spotkania „Porozmawiajmy o Polsce” w Turowie. Rolnicy przed ogrodzeniem szkoły oglądający to spotkanie na smartfonach a w środku starosta ze swoją świtą, wójt ze swoją, garść partyjnych dygnitarzy i działaczy, chcących dobrze wypaść na zdjęciach oraz busy przywiezionych „aktorów” mających robić za klakierów do wypełnienia sali, żeby tło robiło odpowiednie wrażenie.
Jakże zawiedzione były członkinie koła gospodyń wiejskich z Turowa, że w ich rolę wcieliły się przywiezione „aktorki”.
Dwie godziny wcześniej spotkanie w Ostrowicach, gdzie robiono medialny przekaz z okazji rozdania okolicznym samorządom reklam z przyznanych środków. Zwołano tam przedstawicieli wszystkich okolicznych samorządów, za wyjątkiem naszego powiatu i gminy wiejskiej Szczecinek, dla których reklamy „strumienia lejącej się łaski” spotkanie zorganizowano w Turowie przy okazji wręczania reklam czeków dla Starosty Szczecineckiego i Wójta Gminy Szczecinek.
Może ktoś by pokusił się o wyliczenie kosztów zorganizowania takich spotkań, delegacji dygnitarzy, wynajęcia aktorów, przewożenia ich
z miejsca na miejsce, zabezpieczenia i ochrony, która miała za zadanie niedopuszczenie do spotkania tych, z którymi nomen omen miało się ono odbyć. Przecież to są środki publiczne pokrywane z pieniędzy, które zabiera się wszystkim Polakom w postaci podatków.
Widać, że zbliżają się wybory. Prawda straciła na wartości, liczy się tylko przekaz medialny dla tych „postrzegających świat inaczej” przez pryzmat przekazu „reżimowej telewizji”. Były „przemowy dla czerni i wrzaski Pan Prezes, Pan Wódz”, było też znane z historii przytulanie dzieci. Gdyby wpuszczono miejscowych to Premier mógłby źle wypaść w telewizji z powodu nieuzgodnionego wcześniej pytania, celnej uwagi zwróconej przez rolników czy pytania o życiowe problemy. A tak padają pytania tylko te wcześniej uzgodnione, role zostają odegrane zgodnie ze scenariuszem, we właściwym momencie pojawiają się oklaski.
„Klaps”, przekaz poszedł.
Dopiero z mediów dowiadujemy się, że wcześniej odbyło się „wojenno- tajne” spotkanie w lesie pod Czarnoborem, gdzie właściwy przekaz również poszedł w mediach, a o spotkaniu wiedziała tylko garstka zaufanych działaczy, w tym tak zwany „Kiler” gnający na spotkanie
z językiem na brodzie, ze strachem w oczach, że się spóźni.
Zobaczymy, czy tych przekazów nie zweryfikuje zima, gdy z powodu polityki uprawianej przez rząd zacznie brakować nawet chrustu na opał. Czy wtedy odbiorcy ich przekazów medialnych nie zweryfikują swojego poparcia?
PiSie trzymaj tak dalej to i Tuska nie będzie potrzeba do Twojego upadku.
Foto: TVN24
Piękne samochody z epoki zagościły w Szczecinku
Etap III Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych na placu Kamińskiego
M.in. Fordy, Ople, Fiaty. Mercedesy, Warszawy, a nawet piękny patrolowy wóz policyjny z posterunku w Miami - te wszystkie motoryzacyjne marki mogli dziś podziwiać mieszkańcy Szczecinka. Wszystko za sprawą trzeciego etapu III Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych "Tylko dla Zuchwałych".
Kierowcy w swoich pięknych zabytkowych (i nie tylko) wehikułach wystartowali z niemieckiego Sprembergu. Jutro wyjadą na trasę czwartego etapu a rajd zakończą w Jaworzu. Łącznie pokonają dystans o długości 1350 km.
Na plac Kamińskiego tłumnie przybyli mieszkańcy Szczecinka. Zachwytom nie było końca. Kierowcy chętnie dzielili się wrażeniami i opowiadali o swoich zabytkowych samochodach. Zmotoryzowanych gości powitała wiceburmistrz Szczecinka Dorota Rusin-Hardenbicker.
Plac Kamińskiego był też areną Retro KJS o Puchar Burmistrza Szczecinka. Konkursowa Jazda Samochodem to nic innego jak dodatkowy mini rajd, w którym liczyła się zręczność oraz szybkość.
Kierowcy pożegnają Szczecinek w środę rano. Wyjadą na trasę czwartego etapu prowadzącego do Torunia. Start o godz. 9 z parkingu przy Ośrodku Sportu i Rekreacji.
Rowerem ze Szczecinka do Bornego Sulinowa
Trasa już wytyczona. Znamy jej przebieg
Kilka dni temu w artykule: "Rowerem wśród lasów i jezior"
https://miastozwizja.pl/rowerem-wsrod-lasow-i-jezior
pisaliśmy o postępującej budowie trasy rowerowej na odcinku z Łubowa do Bornego Sulinowa. Jednocześnie nasi Czytelnicy dopytywali nas, co z odcinkiem drogi rowerowej z Bornego Sulinowa do Szczecinka? Obie rowerowe drogi są elementem Trasy Pojezierzy Zachodnich prowadzącej od granicy z Niemcami do granicy województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego.
Aktualnie szczecinecko - borneńska trasa jest już wytyczona. Jak poinformował Urząd Marszałkowski, do 25 sierpnia szuka wykonawcy kolejnych odcinków TPZ. Termin realizacji interesującej nas inwestycji - w ścisłej współpracy z Nadleśnictwem Czarnobór - to 300 dni od podpisania umowy. Zakładając, że wszystkie procedury zakończą się powodzeniem na rowerze ze Szczecinka do Bornego Sulinowa pojedziemy w 2023 roku.
Podróż ze Szczecinka rozpoczynać się będzie w Świątkach. Trasa poprowadzi nas przez las koło jeziora Wilczkowo do drogi Mosina - Jelenino. Tam skręcimy w lewo, przejedziemy przez szlak kolejowy Szczecinek - Runowo Pomorskie, Jelenino i pojedziemy do Jelenia i dalej do Jelonka przez pola i lasy w sąsiedztwie drogi krajowej nr 20.
Jadąc dalej na południe wyjedziemy w Krągach (ani razu nie wjeżdżając na DK20) a kilka kilometrów dalej wjedziemy do Bornego Sulinowa.
Projektant szlaku w dużej mierze korzystał z dostępnych już dróg leśnych i polnych. Budowa nowych odcinków odbywać się będzie na łącznej długości około 7 km. Szczegóły inwestycji na załączonej mapie.
Wystawa Grand Press Photo 2022 w Szczecinku
302 najlepsze zdjęcia prasowe z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo
Fotogramy można podziwiać na Placu Wolności przed ratuszem. Do obejrzenia ekspozycji zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press oraz Partnerzy Wystawy Miejskiej – Miasto Szczecinek oraz Samorządowa Agencja Promocji i Kultury.
Wystawa prezentuje 302 fotografie: 48 zdjęć pojedynczych, 11 fotoreportaży, pięć projektów dokumentalnych oraz osiem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczyła amerykańska fotoreporterka, sześciokrotna laureatka World Press Photo – Ami Vitale.
Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego (dla „The Washington Post”) przedstawiająca Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu. „Zostaliśmy dosłownie bez słów i to jest potęga fotografii” – powiedziała o tym zdjęciu Ami Vitale, przewodnicząca jury.
Na wystawie można obejrzeć również kilka zdjęć (spośród kilkunastu nadesłanych) uhonorowanego przez Fundację Grand Press, Dmytra Kozackiego „Oresta” – autora zdjęć ze schronów Azovstalu. Fotografie te obiegły cały świat po tym, gdy Dmytro napisał w mediach społecznościowych: „Dziękuję ze schronu Azovstalu – miejsca mojej śmierci i życia. (…) Zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia”.
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku była nim Ami Vitale. Oprócz niej w jury zasiadali: Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.
Partnerami wystawy miejskiej w Szczecinku są: Miasto Szczecinek, Samorządowa Agencja Promocji i Kultury
Patronami medialnymi wystawy miejskiej są: Twoje Radio i Wyborcza.pl
Flesz polityczny #5
Poseł Jerzy Hardie-Douglas o sytuacji w kraju
Szczecinecki parlamentarzysta komentuje bieżące wydarzenia polityczne w Polsce i na świecie. W dzisiejszej rozmowie poruszone są tematy galopującej inflacji, kryzysu węglowego, czterodniowego tygodnia pracy oraz sondażowych zmian na pozycji lidera.
https://www.youtube.com/watch?v=GUoq1cPPxNw&t=122s
Wideo: GRYF.tv
Strażacy uratowali sarenkę
Zwierzę wpadło do zbiornika po szambie
W środę, 27 lipca br. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku otrzymało zgłoszenie o nietypowym zdarzeniu w miejscowości Drawień – mała sarna wpadła do zbiornika po szambie.
Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku oraz jednostka OSP Żółtnica.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano małą sarnę w betonowym zbiorniku. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu (ewakuacji) sarny przy pomocy drabiny. Zwierzę nie odniosło żadnych obrażeń i zostało wypuszczone do lasu.
Tekst: kpt. Mirosław Śledź
Foto: kpt. Paweł Parkot
Cykl koncertów jazzowych na Pomorzu Zachodnim
Artyści wystąpią też w Szczecinku - 1 września
Wybitni artyści, świetne kompozycje, przyjazny klimat – sierpień i wrzesień na Pomorzu Zachodnim będzie wypełniony jazzowymi brzmieniami. Koncerty zaplanowano w ośmiu miastach regionu - Goleniowie, Stargardzie, Świnoujściu, Koszalinie, Kołobrzegu, Rewalu, Szczecinku, Przelewicach. Muzyczne wydarzenia finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Cykl koncertów, podczas których zaprezentują się światowej sławy jazzmani i wschodzące gwiazdy, rozpocznie się 3 sierpnia w Goleniowie, a zakończy 6 września w Koszalinie. Na zachodniopomorskich muzycznych scenach wystąpią m.in. Dorrey Lin Lyles - wokalistka łącząca różne gatunki i style - gospel, blues, R&B, jazz; szerszej publiczności znana z grupy The Weather Girls i przeboju „Its Raining Man”; Freddie Hendrix - znakomity trębacz i kompozytor, który współpracował m.in. Alicią Keys; Kinga Głyk - basistka jazzowa nazywana wielką nadzieją europejskiego jazzu.
- Letnie koncerty jazzowe na Pomorzu Zachodnim to już tradycja - podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - W ubiegłym roku w sierpniu zorganizowaliśmy pięć muzycznych spotkań z wybitnymi jazzmanami. Teraz zapraszamy na osiem koncertów. Odbędą się w wyjątkowych miejscach, w wyjątkowym klimacie. W miejscowościach nadmorskich, w zmodernizowanym koszalińskim amfiteatrze i pięknym otoczeniu Ogrodów Przelewice.
Pierwszy koncert już w środę. Goleniowska Rampa Kultura (ul. Dworcowa) 3 sierpnia gościć będzie wybitnych amerykańskich muzyków: Frieddiego Hendrixa & Jazz Brigade oraz Dorrey Lin Lyles. Jako suport (o godz. 19) wystąpi Adam Tadel - kontrabasista jazzowy, który po ukończeniu Akademii Muzycznej w Katowicach przeniósł się na Pomorze Zachodnie.
Utalentowani jazzmani z regionu zaprezentują się także podczas koncertu, który odbędzie się 8 sierpnia w amfiteatrze w Stargardzie (Park Bolesława Chrobrego). Start o godz. 19. Na początek zagrają Unleashed Cooperation - kwintet jazzowy powstały z pomysłu stargardzkiego saksofonisty Krzysztofa Kuśmierka i szczecińskiego pianisty Patryka Matwiejczuka. Grupa eksploruje przeróżne muzyczne przestrzenie, od free, po inspiracje muzyką ludową czy klasyczną https://youtube.com/channel/UCTygX1IlsvVhoerze8ox7eQ
Później na scenę wyjdą Sylwester Ostrowski & Jazz Brigade i gwiazda wieczoru - Dorrey Lin Lyles.
Kolejna porcja jazzowych brzmień czeka nas pod koniec wakacji na Wybrzeżu. 28 sierpnia w Świnoujściu wystąpią saksofonista: saksofonista Tytus Łajdecki, Jakub Mizarecki - gwiazda jazzowej gitary młodego pokolenia, oraz ZK Collaboration, czyli perkusista Adam Zagórski i saksofonista Maciek Kądziela, którzy albumem „Slow Food” zadebiutowali w prestiżowej serii Polish Jazz.
https://youtube.com/channel/UCuK8DrZmUcpxuUK1q0cD_aA
Muzyczna uczta w Parku Zdrojowym (Altana Koncertowa, między ul. Chrobrego i Krzywoustego) rozpocznie się o godz. 19.
Natomiast 6 września jazz zawita do Amfiteatru im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie. Tam również koncert otworzy (godz.19) Tytus Łajdecki - młody szczeciński muzyk, stypendysta Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, student w klasie saksofonu jazzowego prof. Macieja Sikały w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
https://youtube.com/channel/UCkNXsrB7JmybKd5cnrRMueQ
Gwiazdą wieczoru będzie Kinga Głyk - wirtuozka gitary basowej, kompozytorka, która ma na koncie już cztery albumy i koncertuje na europejskich scenach. Przygodę z muzyką rozpoczęła w rodzinnym zespole, występując z ojcem i bratem. Jako osiemnastolatka nagrała pierwszą płytę, a przełomem w jej karierze było wykonanie własnej wersji utworu „Tears in Heaven” Erica Claptona i zaprezentowanie domowego występu serwisie internetowym You Tube https://youtu.be/S2QmtENFh2Y
Kinga Głyk niedawno koncertowała we Włoszech, w sierpniu ma serię występów w Niemczech, a w Koszalinie wystąpi z Sylwestrem Ostrowskim, szczecińskim saksofonistą tenorowym, kompozytorem, animatorem wydarzeń artystycznych na Pomorzu Zachodnim.
W ramach tegorocznego cyklu koncertów jazzowe brzmienia usłyszymy również w Rewalu (21 sierpnia), Kołobrzegu (31 sierpnia), Szczecinku (1 września) i Przelewicach (2 września).
Wszystkie wydarzenia są finansowane przez samorząd województwa zachodniopomorskiego. Wstęp na koncerty będzie bezpłatny.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk