Minął tydzień

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.09.2022 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Nowe wydanie „Dzień Dobry Szczecinek”

Miło nam poinformować, że ukazało się kolejne wydanie miesięcznika „Dzień Dobry Szczecinek”. Wkrótce gazeta trafi do Waszych domów. Znajdą w niej Państwo najważniejsze informacje o tym, co w ostatnim czasie wydarzyło się w naszym mieście.

Dziękujemy Czytelnikom, którzy dzielą się z nami swoimi opiniami na temat naszej gazety, za wszystkie pozytywne sygnały. Cieszymy się, że miesięcznik „Dzień Dobry Szczecinek” każdorazowo spotyka się z tak ciepłym przyjęciem wśród mieszkańców. To dla Was chcemy wciąż udoskonalać naszą gazetę.

Jednocześnie doceniamy to, że darzycie nas wielkim zaufaniem, kontaktując się z nami i prosząc o pomoc lub interwencję w ważnych dla Was sprawach. Zachęcamy Państwa do kontaktu m.in. za pośrednictwem e-maila, pisząc na adres dziendobryszczecinek@gmail.com.

Będziemy głosować nad 12 projektami

Weź udział i wybierz swój projekt w Budżecie Obywatelskim 2023

12 projektów zostało zakwalifikowanych przez komisje weryfikacyjna do głosowania przez mieszkańców w ramach Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego 2022.

* Szczecinek dla wszystkich. Wypożyczalnia rowerów dla osób niepełnosprawnych

* TOR NINJA. Profesjonalny tor z przeszkodami TOR NINJA. Profesjonalny tor z przeszkodami

* Bezpieczne Osiedle Wodociągowa - całodobowy monitoring miejsc rekreacji dla mieszkańców

* Wakacje wodne szaleństwo - darmowe przejażdżki na dmuchańcach za motorówką

* STOP HOP poprawa warunków jazdy i bezpieczeństwa poprzez regulację studzienek na ulicach Szczecinka

* “Zielony zakątek” - miejsce edukacji przyjazne naturze w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej

* Wszystkie Chwyty Dozwolone - zewnętrzna ściana boulderingowa

* ROK DOBRYCHRZECZY - roczny cykl zajęć dla młodzieży i koncert rap połączony z Graffiti Jam

* Akcja reanimacja

* MURALE, KONCERTY, TEATRY, WYSTAWY - ART PIKNIK FESTIWAL

* "Gryf i Jesiotr w akcji"

* Cykl wydarzeń muzycznych na Mysiej Wyspie.

Szczegóły:

https://szczecinek.budzet-obywatelski.org/projekty

Szczecinek z nowymi autobusami

Dzięki 15 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gmina Miejska Wałcz zakupi osiem autobusów o napędzie elektrycznym i uruchomi osiem punktów ładowania. Natomiast Miasto Szczecinek planuje zakup pięciu autobusów o napędzie elektrycznym wraz z ładowarkami. Na inwestycję tę otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 8,5 mln zł oraz pożyczkę
w kwocie prawie 2,5 mln zł.

Te ważne dla mieszkańców obu gmin inwestycje zostaną zrealizowane w ramach drugiej edycji programu priorytetowego „Zielony Transport Publiczny”, którego celem jest obniżenie wykorzystania energii i paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym poprzez rozwój w Polsce „zielonej” mobilności.

"Miasto Szczecinek otrzyma dotację w wysokości 8 525 000 zł oraz niskooprocentowaną pożyczkę 2 475 000 zł na zakup pięciu autobusów
o napędzie elektrycznym wraz z ładowarkami" - czytamy w komunikacie.

W ramach przedsięwzięcia pn.: "Rozwój zielonego transportu publicznego w Mieście Szczecinek poprzez zakup 5 autobusów o napędzie elektrycznym wraz z ładowarkami", NFOŚiGW przekaże dotacje w wysokości 8 525 000 zł oraz pożyczkę w kwocie 2 475 000 zł.  Zakupione pojazdy niskopodłogowe będą dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. W ramach projektu zaplanowano również przeszkolenie co najmniej 45 osób (40 kierowców i 5 testerów diagnostycznych).

- Szczecinek już kilka lat temu postawił na ekologiczne rozwiązania w transporcie miejskim. Nasze miasto, jako jedno z pierwszych w województwie zachodniopomorskim zdecydowało się na zakup 10 autobusów elektrycznych. Teraz konsekwentnie odnawiamy nasz tabor autobusowy, stawiając oczywiście na rozwiązania w pełni ekologiczne – podkreśla Daniel Rak, burmistrz Szczecinka. I dodaje: - W Szczecinku komunikacja miejska jest nieodpłatna, co sprawia, że mieszkańcy i turyści bardzo chętnie i intensywnie z niej korzystają. Funkcjonuje także rozbudowana sieć rowerów miejskich, którymi można dojechać na przystanek, a potem dojechać do miejsca docelowego. Rowery są kompatybilne z naszym rozkładem jazdy autobusów. To wszystko sprawia, że komunikacja w Szczecinku staje się w 100 procentach ekologiczna.

Inwestycje przyniosą nie tylko pozytywny wymiar społeczny i gospodarczy, ale także korzyści ekologiczne. Gmina Miejska Wałcz zmniejszy emisję dwutlenku węgla o blisko 129,7 ton w ciągu roku, a także ograniczy emisję tlenków azotu o blisko 1,63 tony/rok) i pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów 0,04356 tony rocznie.

Natomiast miasto Szczecinek zmniejszy emisję CO2 o ok. 199,42 tony/rok, ograniczy emisję tlenków azotu o prawie 0,64 tony/rok oraz emisji pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów o 0,00955 tony/rok

Umowy o udzielenie dotacji w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” zostały podpisane 12 września 2022 r. Gmina miejska Wałcz przewiduje zakończyć projekt 30 czerwca 2024 r. a miasto Szczecinek 31 grudnia 2023 r.

Nie daj się osteoporozie

Wolne miejsca na darmowe badania

Po dwóch miesiącach wykonywania badań densytometrycznych w ramach programu „Nie daj się osteoporozie – profilaktyka i wczesne wykrywanie osteoporozy  dla mieszkańców Miasta Szczecinek w roku 2022”, liczba osób, którym w tym czasie wykonano badanie to 904, z czego 33% ma osteopenię, a ok. 26% osteoporozę.

Zachęcamy osoby, które jeszcze nie skorzystały z tej możliwości do zapisania się na badanie, które jest bezpłatne, bezbolesne i trwa kilka minut a może pomóc we wczesnym zdiagnozowaniu problemu zdrowotnego, który w naszym województwie jest mocno zaniedbany (brak specjalistycznych poradni i nie wykonuje się badań).

Przypominam, że bezpłatne badanie kości przeznaczone jest dla mieszkańców Szczecinka:

Dla kobiet w wieku powyżej 50 lat oraz mężczyzn w wieku powyżej 70 lat (a także mężczyzn w wieku 50-69 lat, którzy posiadają dodatkowe czynniki złamania osteoporotycznego)

Dla osób, które nie badały się na osteoporozę w ciągu ostatnich 2 lat

Aby umówić się na badanie należy zadzwonić pod numer +48 666 355 990.

Projekt jest realizowany w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego i finansowany jest z budżetu Miasta Szczecinek. Jego realizatorem zaś firma OSTEODens. Badania będą wykonywane do momentu wyczerpania środków finansowych (200.000 zł) przeznaczonych na realizację programu, ale nie dłużej niż do końca 2022 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń.

"Szczecineckie powidoki" w centrum Szczecinka

Plenerowe ekspozycje i wystawy zdjęć na stałe weszły już do tradycji naszego miasta. Tym razem przy ul. Zamkowej (tuż przy Placu Wolności) możemy podziwiać ekspozycję pn. "Szczecineckie powidoki". Jak poinformowali pracownicy Muzeum Regionalnego w Szczecinku pod tą nazwą kryją się dawne wizerunki tej części miasta, która przylega do szczecineckiego parku.

Zapraszamy do oglądania.

Foto: Muzeum Regionalne

W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak

Burmistrz mówił o przetargu na remont zabytkowego dworca PKP. Oglądając program dowiemy się czy procedura zostanie powtórzona?

Nasz gość opowiedział też o wyzwaniach stojących przed miastem w świetle podwyżek m.in. cen energii oraz innych opłat ponoszonych przez samorząd. 

https://www.youtube.com/watch?v=Vw0UFfliE2c

Wideo: Telewizja GRYF

Jest powtórny przetarg na remont dworca PKP

Jak już pisaliśmy, pierwszy przetarg na remont zabytkowego dwora PKP w Szczecinku został unieważniony. Powód? Horrendalnie wysoka cena - blisko 50 mln zł, jaką chciał za roboty jedyny oferent, który przystąpił do przetargu (miasto zabezpieczyło na inwestycję kwotę ok. 16 mln zł).

Burmistrz Daniel Rak zdecydował o powtórzeniu procedury przetargowej. W drugim podejściu pod realizację inwestycji przy torach przyszli oferenci mają czas na złożenie ofert do końca września br.

DWORZEC PKP

Nazwa inwestycji: Rewitalizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego przy ulicy Dworcowej w Szczecinku.

Opis inwestycji:

Przebudowa i adaptacja, znajdującego się w złym stanie technicznym budynku dworca na cele działalności społeczno - kulturalnej, przy zachowaniu dotychczasowej funkcji dworca.

Budynek wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1237;

Parametry obiektu: 

- powierzchnia użytkowa SAPiK - 1439,69 m2, powierzchnia użytkowa PKP - 205,31 m2;

- razem powierzchnia użytkowa - 1645,00 m2;

- powierzchnia zabudowy - 862,15 m2;

- kubatura - 10.776 m3;

Zakres robót budowlanych: 

remont elewacji, remont i wymiana elementów zewnętrznych, schody granitowe, kraty, balustrady, wzmocnienie fundamentów, pogłębienie piwnic, izolacje przeciwwodne w tym iniekcja krystaliczna ścian, docieplenie ścian zewnętrznych od strony wnętrza, przebudowa wnętrz z aranżacją nowych funkcji, wymiana, renowacja zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej, renowacja oryginalnych fryzów w holu dworca i w sali baletowej, wzmocnienie konstrukcji drewnianych stropów, wykonanie nowych stropów w skrzydle północno-wschodnim, montaż dwóch dźwigów osobowych, odrestaurowanie klatek schodowych, wymiana i budowa nowych, nowoczesnych instalacji (wod-kan, ciepłej wody użytkowej, ogrzewczych, gazowych, wentylacji i wentylacji mechanicznej, elektrycznych, teletechnicznych, słaboprądowych, odgromowych), przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przysmaki z lasu - cz. 1

Borowik smażony na miodzie z orzechami i kozak czerwony w sosie beszamelowym

W podszczecineckich lasach pojawiły się borowiki. W niektórych miejscach w sporych ilościach. Nie brakuje też czerwonych kozaków. Zachęcamy do wypraw na grzybobranie - weekend to znakomity czas. 

Znawcy przekonują, że grzybobranie jest sposobem na życie i czynnością mającą na celu pozysk, znanych i cenionych w kuchni gatunków oraz zdrowe i miłe spędzanie czasu. Zachęcam, więc do niedzielnej wyprawy do lasu.

A po wyprawie - do kuchni. Z borowikami. Ze "szlachetnego" możemy przygotować potrawę rodem z kuchennej Ligi Mistrzów, czyli borowiki smażone na miodzie z orzechami.

Jak? Przygotowujemy ok. 200 g borowików, 10 g masła, 10 g miodu, 10 ml octu winnego, 5 g orzechów włoskich, 5 g orzechów laskowych, 5 g migdałów, 70 g różnych sałat. Borowiki tniemy wzdłuż na połówki, smażymy na maśle wraz z orzechami i migdałami - do 5 min. Dodajemy miód, karmelizujemy, po chwili dodajemy ocet. Tak przygotowane borowiki układamy na kolorowych sałatach.

To nie wszystko. Koźlarz czerwony też jest poszukiwany przez grzybiarzy. Głównie z uwagi, że się znakomicie marynuje. Ale nie tylko. Można go przygotować również w sosie beszamelowym

To wyśmienita potrawa, którą śmiało możemy podjąć najzacniejszych gości. W celu jej przyrządzenia przygotowujemy: 500 g "krawców", 40 g masła, gałkę muszkatołową, tymianek, olej do smażenia, 3 łyżki mąki,
szklankę mleka i bulionu, cebulę. Grzyby kroimy w większe kawałki i dusimy na połowie masła. W tym czasie przygotowujemy sos beszamelowy: drobno posiekaną cebulą smażymy razem z resztą masła. Mieszamy z mąką i zasmażamy nie rumieniąc. Wlewamy mleko oraz bulion, przyprawiamy szczyptą tymianku i gotujemy, dodajemy grzyby, sól i gałkę muszkatołową, mieszamy. Ciągle mieszając ogrzewamy jeszcze ok. 5 min. Podajemy z ziemniakami z wody.

Bez obaw. Przepisy sprawdzane, co najmniej kilkanaście razy w roku - od wielu lat. Kto nie skosztuje, niech żałuje.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk