Minął tydzień
- Aktualności
Szczecinek na marszu w Warszawie
"Przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską"
Ulicami Warszawy przeszedł marsz zwołany przez przewodniczącego PO Donalda Tuska "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską".
W wydarzeniu brali udział politycy opozycji, w tym jej liderzy, liczni przedstawiciele organizacji społecznych, a także zwykli obywatele. Głos zabrali między innymi Donald Tusk, były prezydent Lech Wałęsa, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czy marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Marsz wypełnił ulice między placem Na Rozdrożu a placem Zamkowym. Bartosz Arłukowicz, europoseł PO, przekazał, że w marszu "idzie około pół miliona ludzi".
Na marszu byli też licznie obecni mieszkańcy Szczecinka na czele z burmistrzem Danielem Rakiem i jego zastępcą Maciejem Makselonem. O obecności naszych mieszkańców w Warszawie poinformował na facebooku burmistrz Daniel Rak.
Uczennice SP 7 w blasku medali
Laury podczas Finału Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Trójboju Lekkoatletycznym
Zawody rozegrano na stadionie w Złocieńcu. Najlepsze okazały się dziewczęta - uczennice Szkoły Podstawowej nr 7 w Szczecinku. Nasze młode lekkoatletki zwyciężyły w trójboju drużynowym oraz indywidualnie. Dwukrotnie też zajęły całe podium.
Skok w dal
1 miejsce - Iga Wysokińska z wynikiem 441 cm
2 miejsce - Lena Wodarczyk z wynikiem 430 cm
3 miejsce - Adrianna Stępień z wynikiem 422 cm
Trójbój indywidualnie
1 miejsce - Lena Wodarczyk
2 miejsce - Iga Wysokińska
2 miejsce - Adrianna Stępień
Bieg na 60m
1 miejsce - Lena Wodarczyk
3 miejsce - Adrianna Stępień
8 miejsce - Iga Wysokińska
13 miejsce - Milena Pastuszko
22 miejsce - Izabela Grzanka
Rzut piłeczką palantową
5 miejsce - Iga Wysokińska
8 miejsce - Adrianna Stępień
14 miejsce - Lena Wodarczyk
45 miejsce - Izabela Grzanka
66 miejsce - Milena Pastuszko
Szkołę reprezentowały: Izabela Grzanka, Milena Pastuszko, Adrianna Stępień, Lena Wodarczyk oraz Iga Wysokińska.
Opiekunami naszych lekkoatletek byli trenerzy: Jacek Lesiuk i Tomasz Knajdrowski.
Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna TU:
https://photos.google.com/share/AF1QipMNUZ1EgqGCqaxPaa3PPX3gS5T9OctW9VUw...
Uroczyste obchody święta Bożego Ciała
W czwartek, 8 czerwca tłumy mieszkańców Szczecinka wyszły na ulicę, aby wspólnie wziąć udział w licznych procesjach odbywających się każdego roku w ramach obchodów święta Bożego Ciała.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbyła się w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, parafii Ducha Świętego, parafii Świętej Rozalii, parafii Świętego Krzysztofa, parafii Świętego Franciszka z Asyżu oraz parafii Miłosierdzia Bożego.
Wydarzenie to jest swoistą pamiątką Ostatniej Wieczerzy, w trakcie której doszło do cudu przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Każdego roku, dokładnie sześćdziesiąt dni po Wielkanocy, tłumy szczecinecczan w ten właśnie sposób dają wyraz swojej radości poprzez wspólną dziękczynną modlitwę.
Warto zapamiętać: 601 100 100. Zadzwoń, otrzymasz pomoc!
Wakacje nad wodą są jednym z najpopularniejszych sposobów na spędzenie czasu wolnego. Słoneczna plaża i wodne szaleństwa przyciągają zarówno turystów jak i miejscowych. Jednak, by naprawdę cieszyć się tymi chwilami warto zastanowić się nad tym jak zapewnić sobie bezpieczny i zdrowy wypoczynek nad wodą.
Jest kilka wręcz żelaznych zasad, których przestrzeganie zmniejszy do pożądanego minimum prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń. Jedną z nich jest kąpanie się w miejscach do tego wyznaczonych, czyli takich, na których znajduje się ratownik. To nie tylko slogan powtarzany przez lata. To właśnie te plaże gwarantują wręcz bezpieczeństwo.
Ratownicy WOPR Powiatu Szczecineckiego od lat czuwają nad bezpieczeństwem naszych miejskich plaż. To ludzie nie tylko dobrze wyszkoleni, ale przede wszystkim skupieni na swoim zadaniu. Warto nadmienić, iż nie bez znaczenia jest także miejsce na straży, którego postawieni zostali ratownicy. Warto zaznaczyć, iż wszystkie miejsca strzeżonych kąpieli zostały przed sezonem oczyszczone ze śmieci i wszelkich możliwych zagrożeń, także przez nurków, którzy na zlecenie Urzędu Miasta corocznie dokonują podwodnego przeglądu plaż.
Na samych kąpieliskach także warto także przed samą kąpielą zapoznać się z regulaminem i zasadami obowiązującymi na nich. W każdym, bowiem regulaminie znajdują się ważne informacje, wśród których bodaj najważniejszą jest ta o ulubionym towarzyszu wielu letnich wypadów - alkoholu.
Alkohol jest powszechnym towarzyszem wielu wakacyjnych imprez i spotkań. Niemniej jednak jego obecność nad wodą może być niebezpieczna i zagrażać bezpieczeństwu naszemu, a także naszym bliskim. Nie oszukujmy się, choć na pozór przyjemny stanowi piekielnie duże zagrożenie. Rok 2023 na naszych plażach będzie bez wątpienia rokiem walki właśnie z alkoholem nad wodą.
Alkohol wpływa negatywnie na nasze zdolności psychofizyczne. Spożywanie alkoholu może prowadzić do zmniejszenia koncentracji, zaburzeń równowagi i upośledzenia zdolności postrzegania i reakcji. To z kolei zwiększa ryzyko utraty kontroli nad sobą i podejmowania niebezpiecznych i nieakceptowalnych nad wodą zachowań zwiększających ryzyko wypadków i utonięć.
To bez wątpienia właśnie alkohol wpływa na naszą percepcję i zaburza prawidłową zdolność oceny ryzyka, co może skłonić nas do podejmowania nieodpowiednich decyzji. Pływanie po spożyciu alkoholu staje się niebezpieczne zarówno dla nas, jak i dla innych osób wokół nas. Bezpieczeństwo powinno być zawsze najwyższym priorytetem, dlatego warto unikać spożywania alkoholu przed lub podczas kąpieli.
Być może czytając to pomyśleliście sobie Państwo - nuda. Co rok to samo. Tak, corocznie zwracamy się do Państwa o rozwagę wierząc, że choć jedna osoba po przeczytaniu tekstu zastanowi się i zawaha przed popełnieniem głupstwa, którego konsekwencji nad wodą bardzo często nie da się cofnąć.
W imieniu swoim, jak i wszystkich kolegów i koleżanek czuwających nad Państwa bezpieczeństwem na szczecineckich kąpieliskach bardzo proszę: słuchajcie poleceń ratowników, nie skaczcie do wody, chrońcie się przed nadmiernym działaniem słońca, pilnujcie swoich pociech i zaniechajcie brawury. W sytuacjach kryzysowych, gdy czujecie się Państwo zagrożeni lub widzicie niebezpieczeństwo - wzywajcie pomoc. Informujcie obecnych na miejscu ratowników lub wołajcie o pomoc. Warto także zapamiętać numer tel.:, 601 100 100 dzięki któremu wezwiecie pomoc nad wodą.
Już za kilka dni początek, zapowiadającego się upalnie sezonu.
Bawcie się dobrze, ale bezpiecznie.
Tekst: Marcin Tadzik - wiceprezes WOPR Powiatu Szczecineckiego
Młody sandacz w Trzesiecku i Wilczkowie
Do naszych jezior wpłynęło 80 tys. sztuk narybku
Trwa akcja zarybieniowa szczecineckich jezior - Trzesiecka i Wilczkowa (jezioro Leśne jest w rękach prywatnych).
- Dziś (poniedziałek, 5 czerwca) kolejny narybek został wpuszczony do naszych akwenów - mówi "Miastu z Wizją" Mariusz Getka, prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej..
- Tym razem były to kilkucentymetrowe sandacze. Do jeziora Trzesiecko trafiło ich 60 tys. sztuk, natomiast do jeziora Wilczkowo 20 tys. sztuk. Akcję zarybieniową sfinansowało Miasto Szczecinek
W akcji zarybieniowej pomagali: wędkarze z Koła PZW Jesiotr w Szczecinku, młodzież z Zespołu Szkół nr 6 im Stanisława Staszica oraz uczniowie z czeskich szkół w Ostrawie i Karvinie, którzy przebywają w naszym mieście w ramach programu Erasmus.
Zielona podróż przez Polskę
Szczecinek na szlaku. Zobacz!
Szczecinek trafił do przewodnika podsumowującego pierwszą edycję wydarzenia: „Czyste, Zielone Miasta".
W publikacji znajdziemy informacje o walorach przyrodniczych naszego terenu i ekologicznych działaniach, które podejmują władze Szczecinka i jego mieszkańcy.
E-book to zbiór pomysłów i inspiracji do działania na rzecz planety, które można wdrożyć w swoim otoczeniu.
Publikację możecie pobrać tutaj: https://www.programczystapolska.pl/.../ebook-czyste.../.
Wakacje coraz bliżej, więcej pociągów w Szczecinku
Przyjedzie do nas: Jamno, Kujawiak, Krakowianka, Pirat i Bursztyn
W tegoroczne wakacje na stacji PKP Szczecinek będziemy gościć zdecydowanie więcej pociągów. Wszystko za sprawą letniego rozkładu jazdy na torach obowiązującego od niedzieli 11 czerwca do soboty 2 września.
W wakacje Szczecinek uzyska dalekobieżne, bezpośrednie połączenia m.in. do: Wrocławia, Bielska - Białej, Krakowa, Bydgoszczy, Katowic, Zakopanego, Warszawy, Lublina, Opola i Przemyśla. W letnim rozkładzie jazdy pociągów ujęto też składy kursujące ze Szczecinka do Czaplinka i Runowa Pom. - do obsługi podróżnych na Poland Rock Festival.
Co nam przybędzie, co się zmieni?
Pierwszy skład z dworca PKP Szczecinek ruszy w trasę o godz. 4.18. IC "Jamno" zawiezie nas do Ustki. Z kolei o godz. 4.24 z szczecineckiego dworca odjedzie pierwszy w ciągu dnia pociąg do stolicy województwa. Podróż do Szczecina - przez Piłę potrwa około 4,5 godziny.
14 minut później pojedziemy do Szczecina już "na wprost", czyli przez Drawsko Pom. i Stargard.
Kolejne poranne pociągi odchodzące z dworca PKP w Szczecinku:
* 5.23 Słupsk
* 5.56 IC "Krakowianka" Kołobrzeg
* 5.57 Poznań
* 6.02 Koszalin
* 6.16 Poznań
* 6.31 Chojnice
* 6.41 Kołobrzeg IC "Pirat"
* 7.00 Kołobrzeg IC "Bursztyn"
* 7.09 Runowo
* 7.18 Szczecin (przez Świdwin)
Co wieczorem?
O godz. 19.04 pojedziemy IC "Bosman" do Wrocławia, o godz. 19.25 "Trygław" do Kołobrzegu, o godz. 19.52 "Muszelką" do Poznania, o godz. 19.55 do Miastka, o godz. 20.46 IC "Podhalanin" do Zakopanego, o godz. 21.57 IC "Pirat" do czeskiego Bohumina oraz o godz. 22.27 IC "Bursztyn" do Krakowa.
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zastrzega, że z uwagi na obfitą ilość prac remontowych na torach godziny odjazdów i przyjazdów pociągów z i do stacji Szczecinek mogą w wakacje ulegać modyfikacji. Z tego powodu kolejarze apelują do pasażerów, aby przed podróżą dokładnie zapoznawali się ze zmienionym rozkładem jazdy. Te można znaleźć na stronach internetowych przewoźników. Ponadto informacji o rozkładzie jazdy udzielają pracownicy kas biletowych oraz drużyny konduktorskie w pociągach.
Informacje o rozkładzie jazdy można też uzyskać pod numerem telefonu infolinii: 703 20 20 20 (czynnej całą dobę).
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk
****************************
Pociągiem nad morze
Więcej połączeń do Świnoujścia i Kołobrzegu, wakacyjne pociągi z Koszalina do Mielna, specjalne weekendowe kursy z Zielonej Góry i Poznania nad Bałtyk - takie udogodnienia znalazły się w letnim rozkładzie jazdy. - Pociągiem podróżuje się wygodnie i bezpiecznie. A gdy drogi są zakorkowane, pociągiem dojedzie się szybciej - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz, zachęcając od korzystania regionalnego transportu kolejowego.
Letni rozkład jazdy pociągów zostanie wprowadzony od 11 czerwca. Ale na Pomorzu Zachodnim już w rozpoczynający się długi weekend mieszkańcy i goście odwiedzający nasz region mogą skorzystać z dodatkowych połączeń nad morze. Uruchomiony zostanie m.in. pociąg ze Szczecina (odjazd godz. 9.02) do Kołobrzegu godz. 11.35). Warto podkreślić, że w wakacje będzie on kursował codziennie, dojeżdżając na miejsce nieco szybciej, bo o godz. 11.19. Powroty z Kołobrzegu do Szczecina po całodziennym plażowaniu w weekend zapewnią pociągi odjeżdżające z Kołobrzegu o godz. 17:27 i 18:48, a w wakacje także dodatkowy wieczorny pociąg, odjeżdżający z Kołobrzegu w piątki, soboty i niedziele o godzinie 19:40.
Już od 8 czerwca kursować będą także dodatkowe pociągi do Świnoujścia - „Orkan” z Poznania i „Karsibór” z Zielonej Góry.
- To specjalna oferta przygotowana z myślą o mieszkańcach regionu i turystach, którzy chcą spędzić weekend na pięknych zachodniopomorskich plażach - informuje marszałek Olgierd Geblewicz. - Pociągiem podróżuje się wygodnie i bezpiecznie. A gdy drogi są zakorkowane, w szczycie sezonu urlopowego, pociągiem dojedzie się szybciej niż samochodem - zauważa marszałek i zachęca do korzystania z regionalnego transportu kolejowego.
Wzmocnienie połączeń dotyczy najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, czyli miejscowości nadmorskich. Do Świnoujścia, szczególnie w weekendy, pociągi będą kursowały – średnio - co godzinę. Najszybszy - „Błękitny” ze Szczecina Głównego (odjazd w ten weekend o godz. 9:08 a w wakacje o godz. 8:57) do Międzyzdrojów dotrze już po 69 minutach, a do Świnoujścia po 82 minutach. Pozostałe pociągi, w zależności od liczby postojów, trasę do Międzyzdrojów pokonają w czasie od 70 do 80 minut, a do Świnoujścia od 85 do 98 minut. Składy będą zestawione z dwóch lub nawet trzech zespołów trakcyjnych, co powinno zapewnić komfort podróży wszystkim chętnym. Podobnie jak w roku ubiegłym na tę trasę skierowane zostaną pojazdy dostosowane do przewozu większej liczby (30) rowerów.
Zachodniopomorskie Wybrzeża przyciąga wielu gości m.in. z Lubuskiego i Wielkopolski. Dla nich już w najbliższy długi weekend, ale także w wakacyjne weekendy, uruchomiony zostanie pociąg Regio „Karsibór”, relacji Zielona Góra – Świnoujście – Zielona Góra przez Kostrzyn, Mieszkowice, Chojnę, Gryfino. bieżącym Z względu na budowę nowego mostu na Regalicy w Podjuchach pociąg ten w wakacje kursować będzie z pominięciem stacji Szczecin Główny, dzięki czemu czas podróży tym pociągiem np. z Gryfina (odjazd 7:15) do Międzyzdrojów (przyjazd 8:43) wyniesie tylko 88 minut, a z Chojny (odjazd 6:48) 1 godzinę i 55 minut. Na odcinku Szczecin – Świnoujście kursować będzie jako przyspieszony.
W wakacje, ale także w najbliższy przedłużony weekend, kursować będzie też przyspieszony pociąg „Orkan” relacji Poznań – Świnoujście przez Dobiegniew, Choszczno, Stargard, Szczecin Zdunowo i Szczecin Załom. Umożliwi on mieszkańcom Choszczna (odjazd 8:22) i Stargardu (odjazd 8:57) wygodny i dość szybki dojazd do Międzyzdrojów (godz. 10:25) i Świnoujścia (8:44). Pociąg ten na całej trasie kursować będzie jako przyspieszony, czyli z postojami na wybranych stacjach.
Dodatkowe, przyspieszone pociągi Regio już w najbliższy długi weekend oraz we wszystkie wakacyjne weekendy wyjadą także na trasę z Poznania do Kołobrzegu przez Piłę, Szczecinek, Grzmiącą, Tychowo, Białogard i Karlino. Jednym z nich będzie pociąg „Riwiera”, który ze Szczecinka wyruszy o 8:48, z Białogardu o 10:02 i do Kołobrzegu dotrze o 10:30.
Kolejny przyspieszony pociąg na tej trasie to „Harpun” relacji Poznań – Kołobrzeg, który ze Szczecinka odjedzie o 11:52, z Białogardu o 13:13 i do Kołobrzegu dotrze na godzinę 13:41, czyli w sam raz na rozpoczęcie doby hotelowej.
Popołudniowe i wieczorne powroty z Kołobrzegu w kierunku Białogardu, Szczecinka, Piły i Poznania zapewnią pociągi odjeżdżające z Kołobrzegu w długi weekend o godz. 15:46, 17:57 i 19:13, a w wakacje o godz. 15:47, 17:54 i 19:15.
Warto podkreślić, że większość pociągów na trasie Kołobrzeg – Szczecin, które poza sezonem kursują tylko w dni robocze, podczas wakacji kursować będzie codziennie. W sumie na trasie Szczecin – Kołobrzeg w okresie wakacji codziennie kursować będzie 8 par pociągów oraz jeden pociąg weekendowy. Do Kołobrzegu znacznie łatwiej będzie można dotrzeć pociągiem także z Koszalina, gdyż na tej trasie kursować będzie 7 par pociągów umożliwiających dotarcie do nadmorskiego kurortu w godzinach porannych oraz powrót stamtąd po południu.
Podobnie jak w latach ubiegłych wakacyjne pociągi wyjadą na trasę Koszalin – Mielno. Pociągi te uruchamiane są wspólnie przez Województwo oraz Miasto Koszalin i Gminę Mielno. Będzie to 7 par pociągów plus dodatkowe cztery pary w piątki, soboty i niedziele
Przypominamy, że koleją można dotrzeć do Darłowa. Kursuje tam 6 par pociągów. Na stacji Sławno są skomunikowane z połączeniami od strony Szczecina i Koszalina. Trzy pary pociągów w okresie wakacji kursować będą w relacji bezpośredniej Słupsk – Darłowo – Słupsk przez Sławno.
Planowanie podróży pociągiem ułatwia portalpasażera.pl, gdzie rozkład jazdy aktualizowany jest na bieżąco.
Tam można znaleźć informacje o ewentualnych zmianach godzin odjazdu czy utrudnieniach związanych z modernizacją infrastruktury kolejowej.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk