Minął tydzień

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 18.09.2023 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Tak będą wyglądać Ikarusy dla Szczecinka

Pojazdy przyjadą do nas w połowie przyszłego roku  
Jak pisaliśmy w artykule: "Węgierskie autobusy na ulicach Szczecinka"

https://miastozwizja.pl/wegierskie-autobusy-na-ulicach-szczecinka

31 sierpnia br. spółka Electrobus Europe, dystrybutor Ikarusa w Europie oraz Miasto Szczecinek podpisały umowę na dostawę pięciu autobusów elektrycznych. To pierwszy kontrakt Ikarusa na sprzedaż nowych autobusów w Polsce.

Ikarusy na ulicach Szczecinka

Umowa podpisana, autobusy przyjadą do nas w połowie 2024 roku

Dziś (środa, 30 sierpnia) w ratuszu miało miejsce podpisanie umowy na dostawę pięciu autobusów elektrycznych.

Swoje podpisy na dokumentach złożyli: burmistrz Szczecinka Daniel Rak oraz Zoltan Sipos, przedstawiciel firmy Electrobus Europe, która wygrała przetarg. W konferencji dla mediów wzieli też udział: Marcin Ołubiec z Electrobus Europe oraz prezes Komunikacji Miejskiej w Szczecinku Tomasz Merk.

Przypomnijmy: Konkurs ofert wygrała firma Electrobus Europe Zrt. z Budapesztu. Kwota transakcji to nieco ponad 13 mln zł.

Miasto otrzymało na zakup elektryków wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wys. ponad 8,5 mln zł oraz pożyczkę w kwocie prawie 2,5 mln zł.

Warto przypomnieć, że w specyfikacji przetargowej zawarto m.in. takie zapisy:

Przedmiotem zamówienia jest dostawa fabrycznie nowych autobusów elektrycznych oraz ładowarek mobilnych w zakresie:

1.1. dostawa pięciu sztuk fabrycznie nowych autobusów, o napędzie 100% elektrycznym EV (Electric Yehicle), jednoczłonowych, dostosowanych dla osób niepełnosprawnych, o minimalnej mocy silnika 160 kW, z ogrzewaniem elektrycznym i agregatem grzewczym na ON, identycznych w zakresie wykonania pod względem konstrukcyjnym, parametrów technicznych, kompletacji i wyposażonych w elektroniczny systemem informacji pasażerskiej, system zapowiedzi głosowej, system zliczania potoków pasażerskich, system geolokalizacji pojazdu, system monitoringu wizyjnego pojazdu,

1.2. dostawa pięciu sztuk identycznych mobilnych ładowarek akumulatorów trakcyjnych o mocy wyjściowej minimum 80 kW (2x40 kW) każda.

Producenci pojazdów mają czas na złożenie swojej oferty do 4 maja br.

Miasto oczekuje, że pojazdy będą miały wymiary:

1). Długość –od 11,80 m do 12,20 m.

2). Wysokość całkowita –maksymalnie 3400 mm.

3). Szerokość: 2500 -2550 mm.

Liczba miejsc - min. 70, w tym 22 siedzących miejsc pasażerskich  (bez kierowcy), w tym min. 6 siedzeń bezpośrednio na poziomie podłogi bez podestów. Nowe pojazdy powinny mieć też miejsca na wózek dziecięcy i wózek inwalidzki.

Nowe wydanie „Dzień Dobry Szczecinek”

To już 70 numer naszej gazety - lektura na ostatnie dni lata

Miło nam poinformować, że ukazało się kolejne wydanie miesięcznika „Dzień Dobry Szczecinek”. W ciągu najbliższych dni gazeta trafi do Waszych domów. Znajdą w niej Państwo najważniejsze informacje o tym, co w ostatnim czasie wydarzyło się w naszym mieście.

Dziękujemy Czytelnikom, którzy dzielą się z nami swoimi opiniami na temat naszej gazety, za wszystkie pozytywne sygnały. Cieszymy się, że miesięcznik „Dzień Dobry Szczecinek” każdorazowo spotyka się z tak ciepłym przyjęciem wśród mieszkańców. To dla Was chcemy wciąż udoskonalać naszą gazetę.

Jednocześnie doceniamy to, że darzycie nas wielkim zaufaniem, kontaktując się z nami i prosząc o pomoc lub interwencję w ważnych dla Was sprawach. Zachęcamy Państwa do kontaktu m.in. za pośrednictwem e-maila, pisząc na adres: redakcja@miastozwizja.pl

„Matura na 100 PROCENT”.

 W gronie najlepszych szczecinecka maturzystka

Dwunastu absolwentów szkół ponadpodstawowych z Pomorza Zachodniego za swoje szczególne osiągnięcia otrzymało nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Symboliczne czeki wyróżnionym wręczyli 14 września br. marszałek Olgierd Geblewicz, członek zarządu Stanisław Wziątek oraz przewodnicząca Sejmiku Województwa Teresa Kalina.

- Jako gospodarz Pomorza Zachodniego, jestem bardzo dumny, że wśród najwybitniejszych polskich maturzystów znalazły się mieszkanki i mieszkańcy naszego regionu. Serdecznie gratuluję i życzę Wam dalszych sukcesów na kolejnych szczeblach edukacji – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

- To pierwszy, ważny egzamin w życiu młodego człowieka. Wasze wysokie wyniki świadczą o latach sumiennej i systematycznej pracy - dodał członek zarządu Stanisław Wziątek.

Aby znaleźć się w gronie najlepszych, młodzież musiała zdawać maturę po raz pierwszy, przystąpić do wszystkich egzaminów obowiązkowych albo uzyskać tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej, przystąpić - w przypadku licealistów - do co najmniej dwóch egzaminów na poziomie rozszerzonym, albo - jeśli dotyczyło to technikum - jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Z każdego egzaminu maturalnego uczeń liceum musiał uzyskać wynik, co najmniej 90 procent, natomiast technikum - 85 procent. Z co najmniej jednego przedmiotu musieli też uzyskać wynik 100-procentowy.

W X edycji projektu „Matura na 100 procent", organizowanego przez krakowską fundację Zawsze Warto, spośród zdających egzaminy maturalne 2023, kryteria regulaminowe spełniło 290 maturzystów z całej Polski. To finaliści tegorocznej edycji. Wśród nich jest dziewięciu maturzystów z Pomorza Zachodniego: Hanna Placek z I LO im. St. Dubois w Koszalinie, Hanna Skrobanek z I LO im. Ks. Elżbiety w Szczecinku, Kacper Mocek z V LO w Szczecinie, Helena Arendacz z XIII LO w Szczecinie, Natalia Drzazga z XIII LO w Szczecinie, Kamil Dalidowicz z XIII LO w Szczecinie, Piotr Dudziak z XIII LO w Szczecinie, Bartosz Bączyk z Technikum Informatycznego SCI w Szczecinie oraz Milena Wasyliadis z LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesław Chrobrego w Gryficach.

Spośród wszystkich finalistów Kapituła wyłoniła 26 laureatów, w tym trzech maturzystów z województwa zachodniopomorskiego: Oliwia Mąka, Borys Pieńkowski i Ewa Żebryk wszyscy z I LO im. St. Dubois w Koszalinie. Należy podkreślić, że Oliwia Mąka to trzecia osoba w historii projektu, która uzyskała ze wszystkich dziesięciu zdawanych egzaminów dziesięć razy wynik na 100 PROCENT.

Laureatka z najwyższymi osiągnięciami otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 6 tys. zł, pozostałe dwie osoby po 5 tys. zł.  Każdy z finalistów natomiast dostał po 2,5 tys. zł.

Daniel Rak: Szczecinek potrzebuje w Sejmie posłanki, która zadba o nasze miasto

Wywiad z burmistrzem w gazecie Dzień Dobry Szczecinek

Za nami okres wakacyjny. W tym czasie nie odpoczywali jednak samorządowcy, dyrekcje szkół i pracownicy KCUW.

Ostatnie miesiące to czas inwestycji, ale też wspólnych spotkań mieszkańców. Przed nami równie gorąca jesień – jednak z bardziej politycznych względów.

O tym, co działo się w mieście, jakie inwestycje udało się zrealizować oraz o zbliżających się wyborach parlamentarnych rozmawiamy z Danielem Rakiem, burmistrzem Szczecinka.

Kilka dni temu zakończyły się wakacje. Był to czas odpoczynku dla uczniów, ale nie dla samorządu. Jakie inwestycje zostały zrealizowane w tym czasie w szczecineckich placówkach oświatowych?

Jesteśmy w trudnym roku finansowym, ponieważ subwencja oświatowa została bardzo dotkliwie zaniżona. Tych środków jest o wiele za mało, jednak, jako samorząd dokładamy do bieżącego utrzymania całej przestrzeni związanej z edukacją. Podobnie, jak podczas każdych wakacji, tak i tym razem wykonaliśmy szereg drobnych remontów. Ale były też większe inwestycje, jak chociażby generalny remont stołówki w SP 7, gdzie zastosowaliśmy najlepsze i najnowocześniejsze rozwiązania. Uważam, że jak coś się robi, to trzeba robić to raz, a porządnie. Dwa kolejne duże przedsięwzięcia to budowa zewnętrznych wielofunkcyjnych boisk przy SP 1 i SP 7. Cała inwestycja kosztowała 1 mln 379 tys. zł. Jesteśmy dosłownie na jej ukończeniu i za kilka tygodni uczniowie już będą mogli w pełni korzystać z nowych boisk. W ostatnich dniach wakacji w Szczecinku udało się zakończyć jeszcze jedną, dość spektakularną inwestycję, na którą czekało wielu mieszkańców. Mam na myśli budowę słonecznego tarasu. Budowa słonecznego tarasu to inwestycja, która była dla mnie ważna z kilku względów. Najważniejszym z nich było uporządkowanie tej jednej z najbardziej atrakcyjnych części naszego zabytkowego parku. Przez wiele lat to miejsce straszyło i mieszkańców i przyjeżdżających tu gości. Mieliśmy bardzo długą batalię z Wodami Polskimi, aby uzyskać niezbędne pozwolenia. To była trudna droga, ale po półtorej roku udało się. Później przyszedł czas na realizację inwestycji. I od początku września do dyspozycji spacerowiczów został oddany naprawdę bardzo ciekawie położony nadjeziorny taras. Chciałbym w najbliższych latach wzbogacić tą infrastrukturę o kolejne elementy. To miejsce ma bardzo duży potencjał.

Końcówka wakacji to finalizacja inwestycji w szkołach, w parku, ale też grube miliony Szczecinek wyda na nowe autobusy elektryczne. Kiedy możemy się ich spodziewać na naszych ulicach?

Z końcem sierpnia podpisaliśmy umowę z Ikarusem, węgierską firmą, kiedyś bardzo popularnym producentem autobusów w Polsce, która teraz chce wrócić na nasz rynek. Jesteśmy bodajże pierwszym miastem, które w wyniku postępowania przetargowego, wybrało Ikarusa. Ich oferta jest najbardziej korzystna i opłacalna. Kupimy pięć nowoczesnych, fabrycznie nowych autobusów elektrycznych. Baterie w autobusach będą zasilane mobilnymi ładowarkami. Same baterie są na tyle mocne, że po ich naładowaniu spokojnie wystarczą do całodniowego kursowania takiego pojazdu, w nocy natomiast będzie czas na ich doładowanie.

Za całą tę inwestycję zapłacimy 13,5 mln zł. Oczywiście jest ona

współfinansowana z programu rządowego w kwocie 8,5 mln złotych, kolejne 2,5 mln zł pochodzi z pożyczki, a pozostałe 2,5 mln zł to środki

własne. Czas realizacji zamówienia to 11 miesięcy. Wówczas będziemy

mieli 68% naszego taboru wymienionego na ekologiczny. Poza poprawą

komfortu jazdy, efektem będzie również obniżenie liniowej emisji, a wszyscy wiemy, jak szkodliwe dla środowiska jest poruszanie się starymi dieslami.

Tegoroczne lato w mieście upłynęło również pod znakiem pikników, które cyklicznie gromadziły tłumy mieszkańców. Chciałem stworzyć ofertę dedykowaną rodzinom z dziećmi. Mamy urokliwą przestrzeń na terenie przy Zamku oraz Strefę Aktywnego Wypoczynku przy ul. Kopernika. Oba te miejsca mają duży potencjał. Są one doskonałym

miejscem właśnie dla takich spotkań w formie pikników rodzinnych. I tylko w tym roku zorganizowano rozpoczęcie sezonu wodniackiego, później Dzień Dziecka, który cieszył się ogromnym powodzeniem, następnie piknik „Wakacje na sportowo”. Widać, że ta oferta stworzona wspólnie ze SzLOT-em i SAPiK-iem była strzałem w „10”, o czym mówią mieszkańcy i frekwencja na tych wydarzeniach. Cieszę się, że również pogoda nam sprzyjała na każdym wydarzeniu. Taką piknikową „wisienką na torcie” był piknik na zakończenie lata i koncert Majki Jeżowskiej. Ilość osób, która w nim uczestniczyła, ilość uśmiechniętych dzieci i niepowtarzalna atmosfera pokazują, że takich spotkań nasi mieszkańcy oczekują i na pewno będziemy je kontynuować w kolejnych latach.

Tegoroczne lato było bardzo gorące, ale przed nami równie gorąca jesień. 15 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Zgaduję, że ma Pan swojego faworyta w tych wyborach?

Oczywiście. Nie jest tajemnicą, że z naszego powiatu, z okręgu nr 40 startuje Renata Rak, moja małżonka. Trudno czasami się mówi obiektywnie o swojej partnerce, ale naprawdę uważam, że jest to osoba kompetentna. Jeżeli chodzi o samorząd, zaczynała ona od radnej Rady Osiedlowej, później radnej miejskiej, następnie z drugim wynikiem jeżeli chodzi o zdobyte głosy dostała się do Rady Powiatu. To pokazuje, że swoją pracą zarówno w szkole, jak i dla społeczności lokalnej, jest uznawana przez wiele osób jako osoba godna tego, żeby na nią zagłosować. Jestem przekonany, że uda jej się zdobyć mandat.

I że będzie godnie reprezentowała Szczecinek. A przecież nie do przecenienia jest mieć lokalnego przedstawiciela w parlamencie. Taka reprezentacja jest nam bardzo potrzebna w różnego rodzaju przedsięwzięciach. Dlatego też wszystkich mieszkańców miasta i powiatu zachęcam do tego, żeby oddali głos właśnie na Renatę Rak.

Jak bardzo Szczecinkowi potrzebne jest silne wsparcie w Sejmie?

Jest wiele przestrzeni, które przez ostatnie lata zostały zaniedbane w kwestii współpracy rządu z samorządami. Obecnie rządzący chcieliby

sprowadzić role samorządów do roli administratorów, co próbują robić

poprzez ograniczanie wpływu pieniędzy do budżetu miejskiego. Wprowadzają natomiast różnego rodzaju programy typu „Polski Ład”. Zasad przyznawania pieniędzy na poszczególne inwestycje, czy to miejskie, czy powiatowe po prostu nie ma.

Jest natomiast zasada – ten, kto „klęka” przed rządzącymi i popiera ich politykę, otrzymuje zdecydowanie więcej środków na różnego rodzaju inwestycje. Innym takim przykładem, wymagającym urealnienia

przychodów, jest subwencja oświatowa, o której wcześniej wspominałem.

Nasza kandydatka ma 25 lat doświadczenia, przeszła wszystkie szczeble, jeżeli chodzi o pracę w oświacie, obecnie jest wicedyrektorem i zna te problemy od podszewki. Ale też angażuje się w inne zagadnienia, takie jak szeroko rozumiana polityka senioralna. Jako radna była jedną z inicjatorek wprowadzenia bezpłatnej rehabilitacji dla seniorów.

Wspierała inicjatywę wprowadzenia opasek bezpieczeństwa dla seniorów. Ale także współpracowała, jako radna, przy wprowadzeniu miejskiego współfinansowania programu in vitro. Jest także pomysłodawcą budowy centralnego placu zabaw dla dzieci w szczecineckim parku. Tych inicjatyw było dużo więcej, trudno teraz wymienić wszystkie. To pokazuje, że Renata Rak potrafi rozmawiać z ludźmi, słuchać ich, a przede wszystkim lub im pomagać. Ma też głęboko zakorzeniony lokalny patriotyzm, zna potrzeby naszego regionu, a przede wszystkim Szczecinka. Mówił Pan o tym, że niezwykle ważne jest stawiania na lokalnego kandydata. Ale myślę, że też niezwykle ważna jest kwestia frekwencji przy urnach wyborczych i transparentności zbliżających się wyborów.

Chyba wszyscy wiemy, że już od 2015 roku sprawujący władzę dążą do jej utrzymania za wszelką cenę. Właśnie w 2018 r. wprowadzili pierwsze zmiany i pozbawili burmistrzów, wójtów i prezydentów kontroli nad

wyborami. Wyeliminowali oni wszystkich pracowników samorządowych z komisji. Stąd też pojawiają się słuszne obawy opozycji, że może tutaj dochodzić do różnego rodzaju nieprawidłowości. Dlatego apelujemy do mieszkańców i prosimy –mówiąc dosłownie – przypilnujmy wyborów. Przypilnujmy tego, żeby komisje nie miały jakiejś możliwości zrobienia „cudów” przy urnach.

Kolejna sprawa to wprowadzanie zamieszania poprzez referendum tuż

przed wyborami. Rządzący też wiedzą, że w ostatnich latach w Polsce doszło do migracji i odpływie ludności do dużych miast. Ta migracja jest

na tyle duża, że powinna być weryfikowana co 4 lata, a ilość mandatów w okręgach wyborczych powinna być przeliczona. Nie zrobiono tego, aby zwiększyć szansę utrzymania się u władzy. Przykład kielecki jest

najlepszy. Z Kielc odpłynął do Warszawy strumień ludzi, ilość mandatów w okręgu warszawskim powinna się zwiększyć, w Kielcach zmniejszyć. Ale zostały one na tym samym poziomie. I dlatego Kaczyński startuje z Kielc, żeby tam uzyskać nieusprawiedliwienie dużą ilość mandatów w stosunku do liczby mieszkańców. Tylko tym ruchem PiS zyskuje na starcie 11 mandatów. Czy to jest uczciwe? Ja śmiem twierdzić, że nie. Dlatego bardzo ważna jest frekwencja i to, żebyśmy uczestniczyli w tych wyborach nie tylko zakreślając swoich kandydatów, ale także poprzez ich przypilnowanie.

Czyli 15 października widzimy się przy urnach?

15 października widzimy się przy urnach. I głosujemy jak przystało na lokalnych patriotów. Na naszą kandydatkę.

Foto: Sławomir Włodarczyk

Wywiad ukazał się w najnowszym, 70 numerze Gazety Dzień Dobry Szczecinek

Szczecinek laureatem!

Samorządowi Liderzy Współpracy z NGO 2023

Znamy tegorocznych „Samorządowych Liderów Współpracy z NGO”. Zaszczytnym tytułem będzie posługiwać się pięć zachodniopomorskich JST. Statuetki i nagrody finansowe w konkursie marszałka otrzymały: Gmina Miasto Szczecin, Powiat Choszczeński, Miasto Szczecinek, Gmina Karlino oraz Gmina Ustronie Morskie. 

 Konkurs Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego organizowany jest od 2012 roku i ma na celu nagrodzenie samorządów, które najefektywniej współpracują z organizacjami pozarządowymi.

–Tym konkursem podkreślamy, że otwarta współpraca z NGO’sami jest ważna, umożliwia lokalnie realizację wielu działań ważnych dla mieszkanek i mieszkańców. Pokazujemy i promujemy najlepsze rozwiązania, zachęcając do upowszechniania skutecznych rozwiązań, projektów, działań. A tych nie brakuje w różnych obszarach życia społecznego. Finansowa nagroda w konkursie to realna szansa na kolejne projekty – podkreśla Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zwycięskie samorządy, oprócz pamiątkowej statuetki wykonanej przez prof. Jerzego Lipczyńskiego, otrzymują nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł brutto na dalsze działania rozwijające międzysektorową współpracę.

– Doświadczenia jakie zgromadziliśmy na przestrzeni jedenastu lat pokazują, że w naszym regionie, dzięki zaangażowaniu zarówno samorządów, jak i organizacji pozarządowych dzieje się wiele pozytywnych inicjatyw, rozwijają się partnerstwa i wdrażane są rozwiązania, którymi warto się chwalić – mówiła podczas otwarcia dyrektorka Wydziału Współpracy Społecznej oraz przewodnicząca kapituły konkursowej Magdalena Pieczyńska.

Zgłoszenia konkursowe były oceniane w kategoriach: miasta powyżej 40 tys. mieszkańców i miasta na prawach powiatu, powiaty, gminy liczące 15 – 40 tys. mieszkańców i gminy liczące poniżej 15 tys. mieszkańców. W tej kategorii wprowadzono nowy podział – na gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. – W tej ostatniej kategorii wprowadzaliśmy podział na gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz na gminy wiejskie. Tym samym możemy  uhonorować większą liczbę gmin i realnie docenić działania realizowane na obszarze całego województwa – wyjaśnia Magdalena Pieczyńska.

Przy ocenie wniosków komisja konkursowa zwracała uwagę m.in. na efekty zrealizowanych inicjatyw, współpracę z organizacjami pozarządowymi, wolontariuszkami i wolontariuszami. Konkurs pozwala również na pokazanie i nagrodzenie tych samorządów, które prowadziły działania wspierające na rzecz obywatelek i obywateli Ukrainy.

W imieniu marszałka województwa statuetki wręczała w piątek Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina.

Szczecin docenia NGO
W kategorii „Miasta powyżej 40 tys. mieszkańców i miasta na prawach powiatu” nagrodę główną otrzymała Gmina Miasto Szczecin.

– Miasto Szczecin, z uwagi na swoją wielkość i siłę oddziaływania, współpracuje z setkami organizacji pozarządowych. Tych działań jest bardzo dużo i wszyscy je mocno doceniamy. Doceniamy, bo aktywność społeczna i odpowiedzialność obywatelska są ważne w budowaniu relacji wewnątrz miasta. Z jednej strony wspieramy aktywności dla mieszkańców, a z drugiej strony wykorzystujemy, ale w dobrym tego słowa znaczeniu, aktywność organizacji pozarządowych do rozwiązywania części naszych problemów – powiedział prezydent Piotr Krzystek, podczas odbioru nagrody.  

Kapituła konkursowa doceniała m.in. przeprowadzenie plebiscytu na najlepsze inicjatywy, projekty i akcje społeczno-obywatelskie, zrealizowane przez lokalny sektor pozarządowy oraz grupy nieformalne pn. „Pozarządowy Szczecin 2022”. Celem konkursu była prezentacja i nagrodzenie najlepszych, najbardziej znaczących i oddziałujących na mieszkańców Szczecina projektów, które przyczyniły się  do upowszechniania działalności III sektora.

Ponadto Miasto Szczecin wraz z Centrum Wspierania Organizacji Sektor 3 przygotowało specjalny nabór wniosków na mikrodziałania pod hasłem #mikroDOTACJE2022-WSPARCIE_UKRAINA. Szczecińskie organizacje pozarządowe zgłosiły 22 inicjatywy, pula środków w wysokości 30 000 zł pozwoliła na sfinansowanie 10 z nich. 

W tej kategorii wyróżnienie otrzymała Gmina Miasto Świnoujście.

„Tworzymy fajną społeczność”
Powiat Choszczeński został liderem w kategorii „Powiaty”.

– Przybywa organizacji, a współpraca rozwija się. To dla mnie bardzo ważne. Cieszę się, że organizacje chcą z nami współpracować. Tworzymy fajną społeczność, pomimo różnych kłopotów – zaznaczyła Wioletta Kaszak, Starosta Choszczeński.

Powiat Choszczeński we współpracy z NGO’sami organizuje wydarzenia integrujące lokalne społeczności. Przykładem takiego działania jest np. „Scena z Nadbrzeżnej”. W ubiegłym roku odbył się także koncert charytatywny, podczas którego zbierano środki na pomoc obywatelom Ukrainy. Wydarzenie było zorganizowane przy współpracy ze Stowarzyszeniem Niebieski Koralik oraz nieocenioną pomocą wolontariuszy, przedsiębiorców i jednostek organizacyjnych z  powiatu.  

W tej kategorii wręczono także wyróżnienie, które odebrała Joanna Napiwodzka, Wicestarosta Policki.

Nagroda dla Miasta Szczecinek
Miasto Szczecinek zwyciężyło w kategorii „Gminy licząca 15-40 tysięcy mieszkańców”. Samorząd realizuje wiele działań we współpracy z III sektorem. Jednym z nich są działania na rzecz osób w wieku senioralnym, jak np.: program rehabilitacji osób powyżej 65 roku życia, teleopieka, Karta Seniora, Klub Seniora. Są one prowadzone przez jednostki organizacyjne samorządu Miasta, ale ważnych ich partnerem są organizacje pozarządowe. Naturalnymi liderami tych działań są Uniwersytet Trzeciego Wieku i Strefa Aktywnego Seniora.

Ogromne wyróżnienie dla Gminy Karlino
W kategorii „Gmina licząca poniżej 15 tysięcy mieszkańców – Gminy miejskie i miejsko-wiejskie” zwyciężyła Gmina Karlino. Nagrodę odebrał Piotr Woś, zastępca burmistrza.

– To ogromne wyróżnienie dla nas. Organizacje pozytywnie zarażają swoimi pomysłami, angażują do działania nie tylko młodzież, ale i osoby dorosłe, seniorów. Dziękuję – podkreślał Piotr Woś.

 Gmina angażuje się chętnie w organizację wydarzeń we współpracy z NGO’sami. Z Klubem Koszykarskim POD KOSZEM zorganizowała projekt pt. „Męskie Granie – badanie USG jader w trakcie turnieju koszykówki”. Podczas turnieju przeprowadzona została, po raz pierwszy w Karlinie, akcja darmowego badania USG jąder. Celem akcji było zachęcenie panów do badań oraz uświadomienie im jak ważna jest profilaktyka. Mogli z niej skorzystać mężczyźni w każdym wieku. W wyniku akcji udało się przebada 90 panów.

Nagroda dla Ustronia Morskiego
W kategorii „Gmina licząca poniżej 15 tysięcy mieszkańców – Gminy wiejskie” liderem została Gmina Ustronie Morskie. Nagrodę odebrała Ewa Ostrowska, zastępczyni wójta.

–  Ta nagroda jest dla nas dużym zaskoczeniem. Jesteśmy małą gminą nadmorska. Myślę, że zdobyliśmy to wyróżnienie, ponieważ działamy z ludźmi i dla ludzi – mówiła Ewa Ostrowska.

Gmina Ustronie Morskie stawia na nowe formy edukacji. We współpracy z Fundacją Via Culturae, Gminnym Ośrodkiem kultury i wolontariuszami zorganizowała warsztaty jazzowo-filmowe dla dzieci i młodzieży „Młodzi Melomani”. Warsztaty dały młodzieży możliwość pracy z wybitnymi polskimi muzykami jazzowymi, a jednocześnie poszerzyły wakacyjną ofertę kulturalną.  Samorząd angażował się także w działania dotyczące wsparcia Ukrainy, m.in. przy organizacji społecznościowych „sklepików’ z żywnością i odzieżą dla uchodźców.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała również Gmina Świeszyno.

Forum Pełnomocników NGO
Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w piątek, 15 września 2023 r. podczas XVII Zachodniopomorskiego Forum Pełnomocników NGO. Organizatorem wydarzenia był Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Przedmiotem oceny była współpraca prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.

Tekst: Sławomir Włodarczyk