Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 10.08.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Cześć i Chwała Bohaterom!

Szczecinek oddał hołd żołnierzom Powstania Warszawskiego

Burmistrz Maciej Makselon: Pamięć o Powstaniu i jego ofiarach to przecież nasz patriotyczny obowiązek. Tym bardziej jestem dumny z faktu, że w Szczecinku od lat wspominamy wszystkie ofiary 63 dni walk na ulicach naszej stolicy.

Odwaga jest nam dziś potrzebna do budowania jedności. Bo pod biało-czerwoną flagą jest miejsce dla nas wszystkich. Bez dzielenia ludzi na lepszych i gorszych, bez Polski A, B, C czy D. Głęboko wierzę, że pomimo trudności uda nam się kiedyś zbudować prawdziwą narodową jedność. Taką na stałe i na długie lata. Jedność, którą widać choćby na powstańczych filmach i zdjęciach

Zwieńczeniem skromnej, ale bardzo podniosłej uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Spoczęły one u stóp symbolicznej kwatery żołnierzy AK. Zapłonęło też dziesiątki zniczy przyniesionych przez uczestników uroczystości.

https://www.miastozwizja.pl/czesc-i-chwala-bohaterom-3

https://www.youtube.com/watch?v=3JP5HwV-3DU&feature=emb_logo

Wielkie serca mieszkańców Szczecinka. W skarbonce ponad 53 tys. zł!

Piknik, licytacje, zbiórki, konkursy, gry i zabawy - wszystko dla chorej Mai

https://www.miastozwizja.pl/wielkie-serca-mieszkancow-szczecinka-w-skarbonce-ponad-53-tys-zl

Wirus, pomoc potrzebującym, przestępcy i wandale

Półrocze Straży Miejskiej. Strażnicy ujawnili 2230 wykroczeń, zatrzymali i przekazali Policji 5 sprawców przestępstw

https://www.miastozwizja.pl/wirus-pomoc-potrzebujacym-przestepcy-i-wandale

Młodzi biegacze z sukcesami

W Trzciance odbyły się Zawody WOLFRACE. Wzięli w nich udział młodzi biegacze reprezentujący "Aktywne Pomorze". To jedyna dziecięca drużyna biegów z przeszkodami w Szczecinku 

W kategorii 7-9 lat na dystansie 1500 m (do pokonania 30 przeszkód) Mateusz Dębczak zajął 2 miejsce, natomiast w kategorii 10-12 lat na dystansie około 2300 m (do pokonania 45 przeszkód) wygrał Mateusz Tyczyński przed Hubertem Purgalem. Obaj wygrali z przewaga około 200 metrów nad resztą stawki.

Na wielkie wyróżnienie zasługuje jedyna reprezentantka  klubu w kategorii Senior Patrycja Cyran, która po raz pierwszy startowała w barwach naszego klubu.Patrycja startowała w fali Elite na dystansie 8 km i musiała pokonać 30 przeszkód. Niestety, kontuzja dłoni wykluczyła Patrycję z zawodów na przedostatniej przeszkodzie przed metą.

https://www.miastozwizja.pl/mlodzi-biegacze-z-sukcesami

Wojsko stanie w Szczecinku

Wystawa sprzętu militarnego z okazji Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920

Szczecinek od niemal zawsze był zmilitaryzowanym miastem i jednym z większych garnizonów wojskowych w Polsce. Kres wojska nad Trzesieckiem nastąpił w 1999 roku, gdy rozformowano 2 Warszawską Dywizję Zmechanizowaną. Od 20 lat o wojsku w Szczecinku przypominają dwie instytucje: Wojskowa Komenda Uzupełnień i Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska. To tyle.

Jednak w Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia mieszkańcy Szczecinka zobaczą naszych żołnierzy - nad Trzesieckiem odbędzie się wystawa sprzętu militarnego z okazji wojskowego święta i 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, obchody święta organizowane przez wiceminister środowiska Małgorzatę Golińską, będą miały asystę honorową żołnierzy 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu. Asystę zapewni też Orkiestra Wojskowa Garnizonu Koszalin

Po oficjalnych uroczystościach organizatorzy zaproszą mieszkańców Szczecinka na wspomniana wystawę - pokaz sprzętu, m.in. bojowych wozów piechoty BWP i KTO Rosomak. Zobaczymy też samobieżny moździerz M120 RAK oraz wyrzutnie pocisków rakietowych - przeciwlotniczych: 9K33 OSA i SPZR POPRAD. Nie zabraknie również pokazów żołnierskich, m.in. drużyny zmechanizowanej podczas boju i strzelców wyborowych.

W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 zrezygnowaliśmy z organizacji tradycyjnego pikniku patriotycznego na rzecz wystawy pojazdów militarnych, którą będzie można obejrzeć podczas zwykłego spaceru w parku. Jako organizatorzy staramy się zapewnić mieszkańcom i przybyłym do naszego miasta gościom maksimum bezpieczeństwa. Dlatego też pojazdy zostaną rozmieszczone w odpowiedniej odległości od siebie, tak aby nie tworzyć niepotrzebnych skupisk - mówi nam Monika Łuszkiewicz, Dyrektor Biura Poselskiego  Poseł na Sejm RP Małgorzaty Golińskiej.

https://www.miastozwizja.pl/wojsko-stanie-w-szczecinku

Długi w ZGM-TBS można odpracować podczas prac porządkowych

Spółka wyszła z niecodzienną inicjatywą do swoich lokatorów, którzy zalegają z czynszem

 - Osoby, które mają zasądzone takie zadłużenie i nie są w stanie go spłacić, bo mają np. środki tylko bieżące czynsze i nie mają dodatkowych pieniędzy żeby uregulować te zadłużenia, mogą się do nas zgłosić i wypełnić stosowny wniosek – mówi nam Tomasz Wełk, prezes ZGM-TBS. – Po złożeniu wniosku i jego pozytywnym rozpatrzeniu mogą wykonywać różne prace na potrzeby naszej spółki, jak np. grabienie, koszenie czy zbieranie papierków, malowanie ławek, czyli głównie przy zieleni oraz takie prace porządkowe. Wówczas za każdą przepracowaną godzinę, zgodnie z obowiązującą minimalną najniższą stawką godzinową, wypracowane godziny byłyby odpisywane od wysokości ich długu.

- Praktycznie każdy, kto ma zadłużenie, może się zgłosić. Co więcej może to być nie tylko główny najemca, ale również może to być osoba pełnoletnia, która stale zamieszkuje z najemcą i która ma również obowiązek jako osoba pełnoletnia utrzymywać mieszkanie czy dokładać się do czynszu. Oczywiście takie osoby będą musiały zostać przeszkolone pod kątem zasad BHP i wyposażone w odpowiednie narzędzia pracy.

Każdy z najemców lokali należących do spółki ZGM-TBS, który boryka się z problemem zasądzonego zadłużenia, może zdeklarować chęć odpracowania swojego długu właśnie w ten sposób. Aby to zrobić, należy złożyć odpowiedni wniosek w siedzibie spółki. Należy także ustalić termin oraz zakres prac, które dana osoba potrafi i mogłaby wykonywać. Po podpisaniu stosownych dokumentów i wykonaniu zleconych czynności wysokość zadłużenia zostanie zmniejszona. Wniosek można pobrać na stronie www.zgm-tbs.szczecinek.pl . Wićej informacji na ten temat można uzyskać pod nr telefonu 94 374 12 12.

https://www.miastozwizja.pl/dlugi-w-zgm-tbs-mozna-odpracowac-podczas-prac-porzadkowych

Historia Placu Wolności na tle ratusza

To nowa inicjatywa szczecineckiego Muzeum Regionalnego

https://www.miastozwizja.pl/historia-placu-wolnosci-na-tle-ratusza

W Programie Samorządowym naszym gościem był dyrektor Muzeum Regionalnego Ireneusz Markanicz

Szef szczecineckich muzealników powrócił pamięcią do miejskich obchodów 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,.. Odniósł się też do sporu historycznego, który przez lata narósł wokół heroicznej walki mieszkańców Warszawy.

Ireneusz Markanicz zaprosił mieszkańców Szczecinka do obejrzenia wystawy dot. historii Palcu Wolności. Możemy ją oglądać od wtorku przed wejściem do ratusza.

https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-608

https://www.youtube.com/watch?v=reFiGb_kU5U&feature=emb_logo

Zwierzęta bezdomne i chore - strażnicy pomogą

Psy, koty i ptaki trafiały do schroniska, dzikie zwierzaki do lekarza weterynarii

https://www.miastozwizja.pl/zwierzeta-bezdomne-i-chore-straznicy-pomoga-0

Kopał przystanek, trafił w ręce policji

Zdarzenie uchwyciła kamera monitoringu miejskiego

Nowe wiaty przystankowe od dłuższego już czasu kuszą wandali, którzy rozładowują się na znajdujących się tu przeszkleniach czy monitorach. Podobnie było w czwartek, 6 sierpnia. Kamera monitoringu zamontowana na wiacie znajdującej się przy ul. Wyszyńskiego uchwyciła całe zdarzenie.

- Około godziny 20:40 na ul. Wyszyńskiego operator kamer monitoringu wizyjnego zauważył, jak siedzący na przystanku komunikacji miejskiej młody mężczyzna zaczął kopać w wiatę przystanku i uderzać pięścią w monitor – mówi Grzegorz Grondys, komendant szczecineckiej Straży Miejskiej.

-  Na miejsce został wysłany patrol zmotoryzowany. W momencie dojazdu do tego miejsca mężczyzna wsiadł do autobusu i odjechał. Patrol pojechał za autobusem i na pierwszym przystanku komunikacji miejskiej został przez strażników ujęty – dodaje.

Mężczyzna został przekazany patrolowi policji.  

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=6STUQj--1iw&feature=emb_logo

Szczecinek wieczorową porą

Miasto moje, a w nim najpiękniejszy mój świat…

Szczecinek po zmroku, to niemal niekończąca się opowieść - miasto można podziwiać bez końca. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w parku miejskim nad jeziorem Trzesiecko.

Wielką atrakcją dla szczecinecczan jest książęcy pomost przy zamku. Nawet późną porą można tam spotkać na spacerze wielu mieszkańców grodu nad Trzesieckiem.

Ale nie tylko bulwary jeziora są piękne. Również okazale prezentuje się Park Różany z najmłodszą szczecinecką fontanną - Dafne. A na deser spacer ul. Zamkową na Plac Wolności i deptak w ciągu ul. Bohaterów Warszawy. 

Zapraszamy na spacer wieczorową porą po Szczecinku. My to uczyniliśmy czwartkowy wieczór. Zdjęcia w galerii.

https://www.miastozwizja.pl/szczecinek-wieczorowa-pora-1

"Wkręć się w historię" wielkim przebojem lata

Na wyznaczonych przez SzLOT trasach rowerowych zrobiło się tłoczno

Ładna pogoda za oknami zdecydowanie nie zachęca do spędzania czasu w czterech ścianach. Jednak z powodu pandemii wiele atrakcji i cyklicznych wydarzeń wciąż pozostaje poza naszym zasięgiem. Jednak i na to można znaleźć sposób. Zwłaszcza jeśli jest się miłośnikiem aktywnego wypoczynku. Mieszkańcy naszego miasta i regionu znaleźli na to sposób. Okazuje się, że wyjątkowo chętnie korzystają oni z jednej z tutejszych atrakcji. Co więcej, wymaga ona tylko dysponowania wolnym czasem, odrobiny zapału i… roweru.

Mowa o rozsianych po okolicy trasach rowerowych, które wpisują się w realizowany przez Szczecinecką Lokalną Organizację Turystyczną projektu pod nazwą „Wkręć się w historię”.  Przypomnijmy, że w minionym roku SzLOT otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wys. 200 tys. zł na realizację dwóch projektów. Jeden z nich, który już dobiegł końca nosi nazwę właśnie „Wkręć się w historię” i obejmował wyznaczenie, znakowanie oraz uatrakcyjnienie szlaków rowerowych na terenie powiatu szczecineckiego, wiodących śladami II Wojny Światowej i umocnień Wału Pomorskiego. Wielu osobom właśnie taka forma wypoczynku wyjątkowo przypadła do gustu.

- Szlaki rowerowe, które zostały wyznaczone w ramach projektu „Wkręć się w historię” cieszą się sporą popularnością – mówi nam Mariusz Getka, szef Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. - Korzystają z nich nie tylko mieszkańcy Szczecinka, ale także całego powiatu. Można na nich spotkać także przyjezdnych gości. Niektórzy turyści przyznają, że wybrali nasz region na spędzenie urlopu właśnie ze względu na mnogość tras rowerowych. Te oznaczone, które dodatkowo niosą ze sobą walor edukacyjny i przypominają o historii tych miejsc, przyciągają ich najbardziej.

W ramach projektu wyznaczono trzynaście tras o łącznej długości blisko 600 km. Dodatkowo na szlakach usytuowane zostały tablice, na których możemy znaleźć informacje dotyczące historii danego miejsca, obiektów militarnych oraz innych atrakcji turystycznych znajdujących się w pobliżu tras.

Wszystkie wspomniane trasy zostały oznakowane w sposób czytelny, z wykorzystaniem biało-czarnych piktogramów z zaznaczonymi numerami szlaków oraz symbolem roweru. Możemy je znaleźć na drzewach, słupach, kamieniach oraz innych elementach architektury. Na szlakach zlokalizowane zostały także tabliczki kierunkowe, wskazujące właściwy kierunek, w którym należy się przemieszczać, a także informacje o pobliskich atrakcjach. Na tablicach informacyjnych umieszczone zostały także kody QR przypisane do każdej z tras. Po ich zeskanowaniu za pośrednictwem naszego telefonu komórkowego zostaniemy przekierowani do odpowiedniej aplikacji oraz konkretnego szlaku.

Wszystkie szlaki znaleźć można na stronie www.szlot.pl/szlaki-rowerowe/. Znajdziemy tu także informacje o długości poszczególnych tras oraz orientacyjnym czasie potrzebnym do ich pokonania.

https://www.miastozwizja.pl/wkrec-sie-w-historie-wielkim-przebojem-lata

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra