Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 07.09.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

"Wiarusy" na turystycznym szlaku

Rajd rowerowy "Na pożegnanie wakacji" doliną Nizicy

https://www.miastozwizja.pl/wiarusy-na-szlaku-1

Dron w służbie Straży Miejskiej

Monitoring czystości powietrza, nielegalnych wysypisk śmieci, stanu drzewostanu i badanie sieci przesyłowych MEC

Od blisko dwóch lat na "wyposażeniu" Straży Miejskiej znajduje się bezzałogowy statek powietrzny. Dron wspomaga prace strażników i służy przede wszystkim do badania zanieczyszczenia powietrza, tzw. niskiej emisji.

https://www.miastozwizja.pl/dron-w-sluzbie-strazy-miejskiej

Kwiaty dla żołnierzy

Szczecinek uczcił ofiary II wojny światowej

Uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia 1 września 1939 roku miały w tym roku skromną oprawę. Nie było pocztów sztandarowych, przemówień i gości. Byli za to samorządowcy Powiatu Szczecineckiego, którzy pod pomnikami żołnierzy poległych w walkach o Wał Pomorski, lotników alianckich i pod kwaterą żołnierzy Armii Krajowej, złożyli wiązanki kwiatów.

Kwiaty złożyła też Poseł na Sejm RP, wiceminister Małgorzata Golińska, burmistrzowie Szczecinka Daniel Rak i Maciej Makselon oraz starostowie Krzysztof Lis i Robert Fabisiak.

https://www.miastozwizja.pl/kwiaty-dla-zolnierzy-6

O Puchar Rowerowej Stolicy Polski

Do rywalizacji mogą włączyć się także mieszkańcy Szczecinka

1 września rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Mogą w niej wziąć udział mieszkańcy wszystkich polskich miast i wspólnie „kręcić kilometry” dla swoich miejscowości. Również szczecinecczanie mogą przyłączyć się do tej inicjatywy i wspólnie zawalczyć o tytuł tych najaktywniejszych, którzy od przemieszczania się samochodami zdecydowanie wolą zdrowszy i bardziej ekologiczny tryb życia.   

https://www.miastozwizja.pl/puchar-rowerowej-stolicy-polski

W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak

Burmistrz odniósł się do ostatniej sesji Rady Miasta, na której otrzymał absolutorium z tytułu wykonania ubiegłorocznego budżetu Szczecinka.

Poinformował też, że miasto wyszło już ze Spółki "Szpital w Szczecinku", ujawnił też zamierzenia i plany dalszej współpracy z powiatem w zakresie działalności szczecineckiej lecznicy oraz opowiedział o rozpoczęciu roku szkolnego w szczecineckich placówkach oświatowych.

https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-309

https://www.youtube.com/watch?time_continue=401&v=xZpvowb4V1Q&feature=emb_logo

Miasto wyszło ze Spółki "Szpital w Szczecinku"

Burmistrz Daniel Rak: Od poniedziałku pełnoprawnym i stuprocentowym udziałowcem szpitala jest powiat szczecinecki

Od ponad roku trwał konflikt na linii starostwo – miasto dotyczący dalszej formy funkcjonowania szczecineckiego szpitala. Głównym czynnikiem zapalnym było m.in. odcięcie mniejszościowego udziałowca, jakim było miasto, od możliwości współdecydowania o sposobie zarządzania placówką i pozbawienie realnego wpływu na to, co się w niej dzieje. W maju władze miasta i powiatu powróciły do rozmów. Ich efektem była decyzja o wyjściu miasta ze spółki i przekazanie wszystkich udziałów powiatowi, aby ten stał się jedynym właścicielem szczecineckiego szpitala. Miejscy radni podczas majowej sesji przychylili się do tego pomysłu. Dwa miesiące później również powiatowi radni zagłosowali za takim rozwiązaniem. Wraz z początkiem tygodnia wspomniane zmiany zaczęły już w pełni funkcjonować.

- Dziś jesteśmy w punkcie, w którym zmaterializowało się wyjście miasta Szczecinek ze spółki Szpital w Szczecinku. Od początku tego tygodnia pełnoprawnym i stuprocentowym udziałowcem szpitala jest powiat szczecinecki – mówi „Miastu z Wizją” burmistrz Daniel Rak.

- Miasto Szczecinek w 2008 r stało się współwłaścicielem szpitala. Spółka wówczas posiadała dwóch właścicieli – miasto i powiat. Sytuacja miasta w tamtym czasie pozwalała na to, żeby każdego roku przeznaczać dość wysokie kwoty na obejmowanie poszczególnych udziałów w spółce. Od pewnego czasu zmieniła się ustawa mówiąca o sposobie finansowania szpitali i wyceniania procedur, przez co sytuacja szpitala zaczęła się komplikować.

- Jedną z pierwszych decyzji, jaką podjąłem w listopadzie 2018 roku po objęciu stanowiska burmistrza było umorzenie pożyczki dla szpitala w wysokości 1,2 mln złotych - kontynuuje Daniel Rak. - W kolejnym roku przeznaczyliśmy kolejne 2 mln zł na funkcjonowanie placówki. W tym roku, w związku z zaistniałą sytuacją z pandemią, czuliśmy się odpowiedzialni za to, żeby z naszej rezerwy zabezpieczyć najbardziej potrzebne elementy i urządzenia, takie jak sterylizator czy sztuczny masaż serca. Zabezpieczaliśmy także w bieżące elementy poprawiające bezpieczeństwo personelu. Na to wszystko przeznaczyliśmy prawie 700 tys. zł.

- Oczywiście współpraca pomiędzy dwoma współwłaścicielami różnie się układała, mieliśmy różne oczekiwania. Nie chciałbym dzisiaj tego rozgrzebywać. Ale w sytuacjach trudnych czasami jest lepiej, kiedy jest jeden właściciel, kiedy ma łatwiejszy kontakt z zarządem i kiedy samemu podejmuje decyzje i kiedy ma koalicjanta, który łatwiej może sięgać po środki państwowe. Wywiązaliśmy się także z naszej deklaracji i pokryliśmy część strat szpitala za 2019 rok proporcjonalnie do posiadanych przez nas udziałów. W piątek odbył się kolejny etap walnego zgromadzenia wspólników, gdzie została podjęta uchwała dotycząca pokrycia strat szpitala za 2019 r. Miasto tak jak się zobowiązało, przelało jeszcze w piątek kwotę 1 mln 146 tys. złotych. Wywiązaliśmy się z tego i pozwoliliśmy na to, żeby szpital mógł zrobić poważny krok w kierunku programu naprawczego. I on za chwilę zacznie być wdrażany – dodaje burmistrz Daniel Rak.

https://www.miastozwizja.pl/miasto-wyszlo-ze-spolki-szpital-w-szczecinku

Pierwsi chętni lokatorzy odpracowują swoje długi

Spółka ZGM-TBS wyszła z niecodzienną inicjatywą do osób, które zalegają z czynszem

Kilka tygodni temu pisaliśmy o propozycji, jaką szczecinecki ZGM-TBS przygotował dla swoich zadłużonych lokatorów. Wraz z początkiem sierpnia rozpoczął on akcję mającą na celu pomoc najemcom w wyjściu z zadłużenia wobec spółki. Mogą oni zwyczajnie odpracować swój dług, wykonując rozmaite drobne prace na rzecz ZGM-u.   

- Zgłosili się już do nas pierwsi chętni, którzy byli zainteresowani możliwością zmniejszenia swojego zadłużenia właśnie poprzez taką formę. Od kilku tygodni wykonują oni drobne prace na rzecz spółki, a ich dług z dnia na dzień maleje – mówi nam Tomasz Wełk, prezes ZGM-TBS. – Nie oznacza to, że rekrutacja została zakończona. Wciąż mogą zgłaszać się do nas lokatorzy, którzy poprzez wykonywanie różnych prac mogą zmniejszyć swoje zadłużenie.

 - Osoby, które mają zasądzone takie zadłużenie i nie są w stanie go spłacić, bo mają np. środki tylko bieżące czynsze i nie mają dodatkowych pieniędzy żeby uregulować te zadłużenia, mogą się do nas zgłosić i wypełnić stosowny wniosek. Po złożeniu wniosku i jego pozytywnym rozpatrzeniu mogą wykonywać różne prace na potrzeby naszej spółki, jak np. grabienie, koszenie czy zbieranie papierków, malowanie ławek, czyli głównie przy zieleni oraz takie prace porządkowe. Wówczas za każdą przepracowaną godzinę, zgodnie z obowiązującą minimalną najniższą stawką godzinową, wypracowane godziny byłyby odpisywane od wysokości ich długu.

- Praktycznie każdy, kto ma zadłużenie, może się zgłosić. Co więcej może to być nie tylko główny najemca, ale również może to być osoba pełnoletnia, która stale zamieszkuje z najemcą i która ma również obowiązek jako osoba pełnoletnia utrzymywać mieszkanie czy dokładać się do czynszu. Oczywiście takie osoby będą musiały zostać przeszkolone pod kątem zasad BHP i wyposażone w odpowiednie narzędzia pracy.

Każdy z najemców lokali należących do spółki ZGM-TBS, który boryka się z problemem zasądzonego zadłużenia, może zdeklarować chęć odpracowania swojego długu właśnie w ten sposób. Aby to zrobić, należy złożyć odpowiedni wniosek w siedzibie spółki. Należy także ustalić termin oraz zakres prac, które dana osoba potrafi i mogłaby wykonywać. Po podpisaniu stosownych dokumentów i wykonaniu zleconych czynności wysokość zadłużenia zostanie zmniejszona. Wniosek można pobrać na stronie www.zgm-tbs.szczecinek.pl . Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod nr telefonu 94 374 12 12.

https://www.miastozwizja.pl/pierwsi-chetni-lokatorzy-odpracowuja-swoje-dlugi

Ostatni taki weekend

Eko-Rybka zaprasza na pyszną, smażoną rybę

To już ostatni w tym roku weekend, gdy korzystając z ładnej aury (taką zapowiadają synoptycy) będziemy mogli wybrać się na Pomost Centrum i skosztować m.in. pysznej smażonej ryby z frytkami.

Jak powiedział nam szef firmy Eko-Rybka Przemysław Bielas, restauracja "na wodzie" czeka na turystów, mieszkańców Szczecinka i ich gości w piątek, sobotę i niedzielę od godz. 11 do 20.

https://www.miastozwizja.pl/ostatni-taki-weekend

Ulice i drogi zmieniły gospodarza

Koszalińska jest już miejska. Będzie remont?

https://www.miastozwizja.pl/ulice-i-drogi-zmienily-gospodarza

Wojsko się wyprzedaje

Można kupić koszule, czapki, kurtki, buty a nawet pantofle nocne i sprzęt bojowy

Agencja Mienia Wojskowego posiada w swojej ofercie handlowej nie tylko powojskowe nieruchomości (również w Szczecinku) czy też atrakcyjnie położone tereny, ale też pełną gamę elementów umundurowania i sprzętu bojowego.

W sklepie internetowym AMW, również w oddziale AMW w Szczecinie przy ul. Księcia Sambora 4, można kupić od wojska: koszule (10-20 zł), kurtki wyjściowe wojsk lądowych z podpinką (90 zł), czapki, buty (35 zł - trzewiki), swetry (80 zł), hełmy, rękawice, torby na wyposażenie wojskowe (15 zł), dresy, umundurowanie polowe i kombinezony. W ofercie są też nici wojskowe, pędzle do golenia czy szczotki do obuwia, chusteczki do nosa, menażki i szalokominiarki.

Jak zapewniają wojskowi handlowcy, ceny na ich pełnowartościowe towary są więcej niż atrakcyjne. Agencja zastrzega, że oferta jest ważna do wyczerpania zapasów.

Oferta wojska ze zdjęciami, cenami i warunkami nabycia sprzętu, również bojowego, jest dostępna na stronie internetowej Agencji: www.sklep.amw.com.pl.

https://www.miastozwizja.pl/wojsko-sie-wyprzedaje

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra