Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 14.09.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Wiktoria Szumska mistrzynią Polski

W weekend, w Krynicy odbyły się Mistrzostwa Polski Kadetów Starszych w Kickboxingu. W Mistrzostwach bardzo dobrze zaprezentowała się zawodniczka Klubu Sportów Walki Szczecinek Wiktoria Szumska. Startująca w formule light-contact, kategoria wagowa -60 kg, Wiktoria zdobyła złoty medal i tytuł Mistrza Polski.

W walce o wejście do strefy medalowej po bardzo zaciętym pojedynku stosunkiem głosów 2:1 pokonała Elżbietę Świderską z klubu X fight Piaseczno. W półfinale wygrała z Kamilą Kryszak z klubu sportowego Pitbull Milicz, a w finale w zdecydowany sposób wygrała z Julią Brulińską z UPLKS Tęcza Ronin.

Udział w Mistrzostwach Polski Kadetów Starszych Wiktorii był jej debiutem w tej kategorii wiekowej. W ub. roku była Mistrzynią Polski Kadetów Młodszych i Reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy, które odbyły się na Węgrzech.

Złoty Medal zdobyty przez zawodniczkę KSW Szczecinek, jest pierwszym medalem wywalczonym dla klubu w imprezie Mistrzowskiej, w tym wyjątkowym roku.

Trenerzy Krzysztof Pajewski i Zbigniew Sołtys.

Tekst i foto: Krzysztof Pajewski - Klub Sportów Walki Szczecinek

https://www.miastozwizja.pl/wiktoria-szumska-mistrzynia-polski

20 projektów dla mieszkańców Szczecinka

Budżet Obywatelski 2021 - ruszyło głosowanie

W poniedziałek 7 września rozpoczęło się głosowanie na 20 projektów zgłoszonych przez mieszkańców Szczecinka do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Potrwa do niedzieli 27 września włącznie.

Głosować można za pomocą strony internetowej https://szczecinek.budzet-obywatelski.org

lub w metodą tradycyjną w następujących miejscach: Punkt Mobilny na Placu Wolności przed ratuszem, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta oraz w bibliotekach miejskich przy ul. Kościuszki i Wyszyńskiego (Uwaga: Głosowanie odbywa się w godzinach pracy instytucji, w której zlokalizowany jest punkt).

Prawo udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Szczecinka zamieszkały na jego terenie. W imieniu osób niepełnoletnich głos oddaje rodzic/opiekun prawny. Każdy głosujący może oddać głos na maksymalnie pięć projektów (głosuje tylko jeden raz).

Tytuły projektów Budżetu Obywatelskiego (wraz z opisem), nad którymi będziemy głosować dostępne są na stronie internetowej:

https://szczecinek.budzet-obywatelski.org/projekty - TUTAJ.

https://www.miastozwizja.pl/20-projektow-dla-mieszkancow-szczecinka

Był sklep, będzie nowoczesny biurowiec

Szef Podimedu Paweł Szycko: To postanowione, inwestycja się opóźni, ale będzie realizowana

W krajobrazie ścisłego, historycznego centrum Szczecinka powstanie niebawem nowoczesny biurowiec. Inwestycja będzie realizowana w miejscu, gdzie przed laty był sklep wielkopowierzchniowy - na skrzyżowaniu ul. Bohaterów Warszawy (deptak) i ul. Drzymały.

- Póki co musimy spełnić wszelkie wymogi formalne, by inwestycja mogła zostać zrealizowana - mówi "Miastu z Wizją" szef Podimedu Paweł Szycko. - Po drugiej stronie ulicy Drzymały wyburzyliśmy stare kamienice i zbudowaliśmy parking. To był jeden z wymogów, by otrzymać ze starostwa powiatowego pozwolenie na budowę. Konieczna będzie jeszcze zmiana planu miejscowego. Z takim wnioskiem wystąpimy do ratusza.

Jak ujawnił nam prezes Stowarzyszenia "Miasto z Wizją", nowy obiekt będzie biurowcem. - Z kolej na najniższej kondygnacji chcemy zlokalizować pomieszczenia przeznaczone na prowadzenie działalności handlowej - mówi P. Szycko.

Przypomnijmy, kilka lat temu działkę o pow. 388 m2, na której jeszcze w latach 80. ubiegłego stulecia z powodzeniem prosperował sklep odzieżowo - przemysłowy, miasto sprzedało za blisko pół miliona złotych.

Foto: PODIMED

https://www.miastozwizja.pl/byl-sklep-bedzie-nowoczesny-biurowiec

Miejskie rowery przebojem wakacji

W tym czasie z wypożyczalni skorzystaliśmy ponad 22 tysiące razy

W okresie od 26 czerwca do 31 sierpnia użytkownicy wypożyczyli rowery 22 773 razy. Założyli także 578 nowych kont. Najwięcej z nich, bo po 19 - zostało utworzonych 19 lipca oraz 15 sierpnia. Wśród nowych użytkowników przeważają panie, które w wakacje zarejestrowały 310 nowych kont. Panowie założyli ich 268.

Najwięcej wypożyczeń system odnotował w dniu 12 sierpnia. Wtedy też mieszkańcy 508 razy wybrali się na przejażdżkę jednośladem. Z kolei najmniej wypożyczeń (108) odnotowano 27 sierpnia. W okresie wakacji fani rowerowych przejażdżek najczęściej korzystali z miejskich rowerów pomiędzy godziną 17.00 a 18.00, a najmniej pomiędzy godz. 3.00 i 4.00. W okresie letnich wakacji mężczyźni wypożyczyli rower 12 270 razy, a panie – 10 503 razy.

https://www.miastozwizja.pl/miejskie-rowery-przebojem-kolejnych-wakacji

W Programie Samorządowym naszym gościem był wiceburmistrz Maciej Makselon

Burmistrz powiedział, że miasto przejęło od powiatu kilka odcinków szczecineckich ulic, min. ul. Koszalińską (na całej długości). Zapewnił też, że ratusz przymierza się do remontu odcinka tzw. "starej Koszalińskiej" - od skrzyżowania z ul. Mierosławskiego do skrzyżowania z ul. Kościuszki.

Nasz gość ujawnił, że miasto posiada jeszcze środki finansowe m.in. na wymianę starych pieców oraz zachęcił mieszkańców Szczecinka do obejrzenia wystawy „Grand Press Photo 2020” na Placu Wolności przed ratuszem. Zaprosił też do Galerii Sztuki "Zamek" na czwartkowy wernisaż wystawy malarstwa "Jarosław Kukowski i uczniowie".  

https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-1009

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=qxcX3cITKwE&feature=emb_logo

Miasto wyremontuje ulicę Koszalińską

Ratusz może przystąpić do tego zadania dzięki przejęciu drogi z rąk powiatu

W czerwcu br. powiat i miasto doszły do porozumienia w sprawie "podziału" pomiędzy siebie niektórych odcinków szczecineckich ulic. To następstwo oddania do użytku obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11. Stosowne decyzje w tej kwestii podjęły rady powiatu i miasta. Wcześniej sprawą zajął się Sejmik Zachodniopomorski.

Miasto od tej pory stało się posiadaczem takich dróg, jak ul. Koszalińska, ul. Leśna, ul. Staszica, ul. Jana Pawła II, ul. Warcisława IV, ul. Wyszyńskiego i ul. Lipowa. Wcześniej wspomniane arterie były we władaniu powiatu Teraz przejęło je miasto i to ono będzie odpowiadało m.in. za stan nawierzchni tych ciągów komunikacyjnych. Dzięki tym działaniom jeden z nich, który od wielu lat był zmorą kierowców, w końcu doczeka się remontu.

- Tak zwana „stara” ulica Koszalińska, która do tej pory była we władaniu powiatu szczecineckiego, teraz jest ulicą miejską. My już jesteśmy właścicielem tej ulicy i z całą pewnością przystąpimy do jej jak najszybszego remontu – mówi „Miastu z Wizją” wiceburmistrz Maciej Makselon.

- W pierwszej kolejności będzie trzeba wykonać dokumentację techniczną. Wiemy, że jest to jeden z niewielu już traktów miejskich, które koniecznie wymagają remontu. My to oczywiście widzimy już od długiego czasu. Teraz, gdy mamy prawo własności do tego pasa drogowego, postaramy się go jak najszybciej wyremontować – dodaje nasz rozmówca.

Miasto będzie starało się także pozyskać środki zewnętrzne na przeprowadzenie tego zadania.

https://www.miastozwizja.pl/miasto-wyremontuje-ulice-koszalinska

Wraki straszą na parkingach

Komendant SM Grzegorz Grondys: Reagujemy na każde takie zgłoszenie. Kara finansowa może być bardzo wysoka

W Szczecinku miejsc parkingowych, zwłaszcza w centrum miasta w godzinach szczytu, jest jak na lekarstwo. Również mieszkańcy poszczególnych osiedli, w wyniku coraz większej liczby posiadanych przez nas samochodów, muszą walczyć z sąsiadami o miejsca postojowe. Tym bardziej wielu z nich razi widok porzuconych aut, które zamiast zajmować cenną przestrzeń, powinny już dawno trafić na złomowisko.

- Coraz częściej docierają do nas sygnały o tzw. wrakach, które szpecą nasze miasto, ale również zajmują tak cenne i wszędzie poszukiwane miejsca parkingowe. Czasami mogą one stanowić zagrożenie dla ludzi oraz środowiska – mówi „Miastu z Wizją” Grzegorz Grondys, komendant szczecineckiej Straży Miejskiej.

Zgodnie z definicją ustawy Prawo o ruchu drogowym takim wrakiem jest pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza

- Strażnicy w trakcie służby zwracają uwagę na takie pojazdy. Coraz częściej mieszkańcy sami wskazują nam takie miejsca. Reagujemy na każde takie zgłoszenie. Strażnicy nie mają obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Pierwszymi krokami, które wykonujmy jest ustalenie właściciela pojazdu, dając mu czas na usunięcie takiego pojazdu. Dopiero jeżeli to się nie powiedzie, możemy zlecić jego odholowanie na parking strzeżony.

https://www.miastozwizja.pl/wraki-strasza-na-parkingach-0

Trasą bunkrów Poligonu Gross Born

Rowerzyści mają do dyspozycji nowy niezwykle atrakcyjny szlak

Turystyka rowerowa stała się wizytówką nie tylko Szczecinka, ale również Pomorza Zachodniego i Powiatu Szczecineckiego. W ostatnim czasie opisujemy wiele przedsięwzięć organizacyjnych w realizacji tego przedsięwzięcia, przede wszystkim śledzimy budowę tras rowerowych w regionie.

Kolejna, niezwykle atrakcyjna trasa rowerowo - piesza otworzyła się w borneńskich lasach. Przedsięwzięcie realizowane przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Szczecinecką Lokalną Organizację Turystyczną, Nadleśnictwo Czarnobór oraz samorządy - Powiat Szczecinecki i Gminę Borne Sulinowo nosi nazwę: „Po bunkrach poligonu Gross Born - Sektor XVI”. 

- Ten liczący prawie 8 km szlak wiedzie po obiektach militarnych służących nazistom do podnoszenia sprawności bojowej przed inwazją na Polskę, która była początkiem II wojny światowej - mówi "Miastu z Wizją" szef SzLOT-u Mariusz Getka.

- Budowle, pomimo upływu czasu są zachowane w bardzo dobrym stanie. Amatorów pieszych wędrówek powinno zainteresować  wejście na  znajdującą się w pobliżu Skotną Górę - najwyższy szczyt powiatu szczecineckiego. Widoki, które się z niej roztaczają będą rekompensatą za trud włożony w przejście całego szlaku.

Dziś (czwartek 10.09) miała miejsce uroczystość otwarcia szlaku. Przybyła na nią członek zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

- Urząd Marszałkowski dąży do tego, by region Pomorza Zachodniego był znany nie tylko przez mieszkańców naszego województwa. Robimy wszystko by był znany w całej Polsce i poza granicami naszego kraju - mówiła A. Bańkowska.

- My stawiamy na takie inwestycje, które wspierają lokalne grupy oraz mieszkańców małych miejscowości. Na nich nam szczególnie zależy. (…) To co dziś widzimy, ten szlak pieszo rowerowy, to jest właśnie ta przyszłość która, jestem przekonana, spowoduje, że nie tylko mieszkańcy Szczecinka będą odwiedzać borneńskie lasy, ale również mieszkańcy innych regionów naszego kraju. Bardzo nam na tym zależy, dlatego też wsparliśmy przedsięwzięcie finansowo. 

W czasie uroczystego otwarcia głos zabierali też goście: Starosta Krzysztof Lis, burmistrz Bornego Sulinowa Dorota Chrzanowska i Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczecinek Sławomir Cichoń.

Szczegóły trasy i mapy (pdf) szlaku „Po bunkrach poligonu Gross Born - Sektor XVI” można pobrać ze strony internetowej: www.szlot.pl

https://www.miastozwizja.pl/trasa-bunkrow-poligonu-gross-born

3,5 mln zł dla Szczecinka

Antykryzysowa Tarcza Samorządowa płaci

Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone przez Radę Ministrów na dotacje dla gmin, powiatów i miast w ramach Antykryzysowej Tarczy Samorządowej. Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Jak poinformował ratusz, miasto otrzymało w ramach programu 3 452 278 zł, które zostaną przeznaczone na najpilniejsze inwestycje.

https://www.miastozwizja.pl/35-mln-zl-dla-szczecinka

Mandat za śmieci od Straży Miejskiej

Komendant Grzegorz Grondys: Doszły nam nowe obowiązki, będziemy je egzekwować 

Weszły w życie przepisy, które dają większe uprawnienia dla straży miejskich. Za niesegregowanie śmieci lub zgłaszanie mniejszej niż faktyczna liczby mieszkańców grozi mandat.

Przepisy w tym zakresie zawarte są w nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykroczeń - strażnicy straży gminnych będą mogli nałożyć mandat do 500 zł na osoby niesegregujące odpady lub niepłacące za śmieci.

- Doszły nam nowe obowiązki, będziemy je egzekwować - kwituje sprawę komendant szczecineckiej Straży Miejskiej Grzegorz Grondys. 

Np. mandat w wysokości do 500 zł może też zostać nałożony na osobę, która nie złożyła deklaracji śmieciowej. Takiej samej kary może się spodziewać mieszkaniec, który podał w deklaracji, że pod danym adresem mieszkają dwie osoby, a w rzeczywistości jest ich cztery lub pięć.

Warto zaznaczyć, że o nowe przepisy apelowało wiele samorządów. Zapewne nie rozwiążą one wszystkich problemów, ale nieuchronność i wysokość kary może być przestrogą.

https://www.miastozwizja.pl/mandat-za-smieci-od-strazy-miejskiej

Wraca sprawa zwolnienia dr Mariusza Kowalewskiego

Sprawa swój finał najpewniej będzie miała w sądzie

Informacja, która pojawiła się na początku czerwca, o planowanych zmianach kadrowych w Centrum Rehabilitacji Stwardnienia Rozsianego w Bornem Sulinowie, zaskoczyła niemal wszystkich. Wraz z objęciem funkcji dyrektora SM w Bornem Sulinowie przez Piotra Miszkata, sukcesywnie wprowadzano zmiany. Współpracę z placówką zakończył w ostatnich tygodniach dr Mariusz Kowalewski – neurolog i zarazem wieloletni dyrektor medyczny placówki. Powodem jego odejścia była zaproponowana mu zmiana stanowiska z ordynatora na neurologa i skrócenie wymiaru pracy do 1/3 w porównaniu z godzinami przepracowywanymi przez niego dotychczas każdego miesiąca. Dr Mariusz Kowalewski, współtwórca Centrum, który tworzył tę placówkę właściwie od podstaw, nie zgodził się na zaproponowane zmiany. Ostatecznie został on zwolniony… dyscyplinarnie.

https://www.miastozwizja.pl/wraca-sprawa-zwolnienia-dr-mariusza-kowalewskiego-0

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra