Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.10.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

W oparach covidowego absurdu

Felieton Posła na Sejm RP, członka Sejmowej Komisji Zdrowia Jerzego Hardie-Douglasa

19.00. Włączam Fakty TVN, no bo niby jaki inny dziennik miałbym włączyć? Potem „Fakty po faktach”. Oglądam, słucham. Kolejny dzień ten sam przekaz. Koronawirus, pandemia, hekatomba i zbliżająca się apokalipsa. Epatowanie ilością zakażonych, tzw. „drugą falą”, rosnącą liczbą zgonów. Pobity kolejny rekord. „Eksperci”, epidemiolodzy, politycy, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia (tych trudno zakwalifikować do jakiejś grupy). Co kilka dni pan Minister Zdrowia niemający medycznego wykształcenia, i czasem delikatnie mówiąc, opowiadający o sprawach dotyczących zdrowia „od rzeczy”, ale zawsze w otoczeniu niemych współpracowników. Notabene, aby być uczciwym, poprzednik, lekarz, był jeszcze gorszy.

I tak sobie myślę. Jak długo jeszcze będzie trwała ta farsa? Ile czasu będziemy poruszali się w oparach absurdu? W szamotaninie nielogicznych nakazów i zakazów, które jak widać gołym okiem pojawiają się by udowodnić społeczeństwu, że rządzący panują nad sytuacją. 

Od pół roku, wbrew mainstreamowi, wbrew swoim kolegom z KO, a już na 100% wbrew narzucającym narrację w „walce z zabójczą pandemią” przedstawicielom władzy i mediów, nawołuję do zachowania spokoju. Przestrzegam przed pomysłami „zamrożenia” życia w kraju.

Cały felieton:

https://www.miastozwizja.pl/w-oparach-covidowego-absurdu

Finiszują prace przy budowie hali sportowej

Inwestycja za 9 mln zł. Obiekt zostanie oddany do użytku pod koniec roku. Nowa hala sportowa ma wymiary 20 x 40 m plus skrajnie, dzięki czemu będzie można w niej rozgrywać m.in. mecze piłki ręcznej na pełnowymiarowym boisku. Sala zostanie wyposażona także w kompletne zaplecze, m.in. w szatnie, węzły sanitarne, pomieszczenia dla nauczycieli. Nowy obiekt zostanie skomunikowany z obecnie istniejącymi budynkami szkoły. Wszystko po to by dzieci i młodzież mogły przemieszczać się z obiektu dydaktycznego na salę sportową bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, jak to ma miejsce obecnie.

https://www.miastozwizja.pl/hala-sportowa-na-finiszu

Kosztowne pożegnanie z dziewczyną

Zawiedziony niespełniona miłością zdemolował przystanek autobusowy

Kryminalni ze szczecineckiej jednostki ustalili a następnie zatrzymali mieszkańca Szczecinka, który zniszczył przystanek autobusowy na ulicy Trzesieckiej w Szczecinku.

O zdarzeniu pisaliśmy w połowie lipca w artykule:

https://miastozwizja.pl/wandal-zniszczyl-przystanek-autobusowy

Śledczy przedstawili już zatrzymanemu zarzuty. Straty jakie wyrządził mężczyzna przekroczyły kwotę 25 tys. zł. Grozi mu teraz kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

https://www.miastozwizja.pl/kosztowne-pozegnanie-z-dziewczyna

https://www.youtube.com/watch?v=mqDDJvO0P4s&feature=emb_logo

Plantacja konopi indyjskich w mieszkaniu

Policjanci zabezpieczyli 21 sadzonek. Plantator w areszcie

Szczecineccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który zajmował się nielegalną uprawą konopi indyjskich. W wynajmowanym mieszaniu na terenie Szczecinka została zlikwidowana przez Policję plantacja 21 sadzonek marihuany oraz zabezpieczono ponad kilogram marihuany. Za prowadzenie zabronionej prawem działalności decyzją sądu 22-latek najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

https://www.miastozwizja.pl/plantacja-konopi-indyjskich-w-mieszkaniu

Badają średniowieczne siedziby rycerskie ziemi szczecineckiej

Pracownicy naszego Muzeum Regionalnego rozpoczęli realizację kolejnego ciekawego projektu, którego celem jest odkrywanie i przybliżanie mieszkańcom historii Szczecinka – zarówno tej nie tak dawnej, jak i tej bardzo odległej. Tym razem postanowili oni bliżej przyjrzeć się średniowiecznym siedzibom rycerskim znajdującym się na terenie ziemi szczecineckiej.

- W miniony weekend rozpoczęliśmy realizację szeroko zakrojonego projektu dotyczącego jednego z najmniej znanych elementów krajobrazu kulturowego ziemi szczecineckiej. Jak się bowiem okazuje w naszym regionie zamkiem nie jest tylko ten znajdujący się w samym Szczecinku, a zbudowany przez książąt pomorskich – mówi Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku.  - Również potężne rody rycerskie zamieszkujące ziemię szczecinecką w średniowieczu budowały swoje siedziby obronne. Miały one formę kopca ziemnego otoczonego fosą, na którym stawiano budynek - nierzadko wieżę - mieszkalny drewniany lub murowany.

- Do tej pory wydawało się, że takich siedzib rycerskich w rejonie Szczecinka jest zaledwie kilka. Wśród nich były – znane już w XIX i w początkach XX wieku oraz badane wykopaliskowo po 1945 roku – monumentalne obiekty w Wilczych Laskach, Jeleniu czy Brzeźnie. Prowadzone jednak przez archeologa Andrzeja Kuczkowskiego od kilku lat wnikliwe studia pozwoliły stwierdzić, że w naszym regionie znajduje się ponad 30 tego typu obiektów.

Pracownicy muzeum wytypowali osiemnaście ich zdaniem najciekawszych tego typu obiektów. Teraz zostaną one poddane dokładniejszym badaniom.

https://www.miastozwizja.pl/badaja-sredniowieczne-siedziby-rycerskie-ziemi-szczecineckiej

W Programie Samorządowym naszym gościem był wiceburmistrz Maciej Makselon

Burmistrz poinformował o pieniądzach (3,5 mln zł), które trafiły do kasy miasta w ramach Antykryzysowej Tarczy Samorządowej. Zostaną przeznaczone na przebudowę trzech ulic na osiedlu Marcelin i w Trzesiece.

Nasz gość ujawnił też, że miasto bierze udział w konkursie na pozyskanie środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ratusz planuje przebudować dworzec PKP, zbudować nowy budynek mieszkalny przy ul. Polnej i boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią.

Oglądając dzisiejszy Program Samorządowy dowiemy się również o założeniach Pilotażowego Centrum Wsparcia Doradczego.

https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-810

https://www.youtube.com/watch?v=FwquO-ZnIYc&feature=emb_logo

Budynek mieszkalny, dworzec PKP i boisko ze sztuczną nawierzchnią

Miasto bierze udział w konkursie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do wzięcia ponad 10 mln zł

Pieniądze, które zasiliły kasę miasta w ramach Antykryzysowej Tarczy Samorządowej (piszemy o tym w artykule):

https://www.miastozwizja.pl/dodatkowe-35-mln-zlotych-trafilo-do-kasy-miasta

to nie jedyne środki, które miasto zamierza w najbliższym czasie pozyskać z zewnątrz - chodzi o dofinansowanie kwotą ponad 10 mln zł trzech kolejnych inwestycji. Wszystko to w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Staramy się o pozyskanie 5 mln zł na budowę kolejnego budynku mieszkalnego na powojskowym terenie przy ul. Polnej - mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Maciej Makselon.

- Planujemy, że w nowym budynku, którego całkowity koszt budowy ma wynieść około 10 mln zł powstaną (na parterze) mieszkania chronione dla osób starszych. Będzie też świetlica. Z kolei na wyższych kondygnacjach - mieszkania.

Miasto chce też pozyskać ponad 1,6 mln zł na przebudowę dworca PKP. - Chodzi o tzw. część pasażerską naszego zabytku przy torach - wyjaśnia M. Makselon.

Trzecią inwestycją ma być budowa pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Całkowity koszt inwestycji to około 5 mln zł.

- Staramy się o dofinansowanie w kwocie 3,5 mln zł - kończy burmistrz i podkreśla, że liczy na pomoc w tej kwestii wiceminister Małgorzaty Golińskiej.

Od siebie dodajmy, że wszystkie trzy w/w inwestycje zawarte zostały w programie wyborczym burmistrza Daniela Raka prze wyborami samorządowymi 2018.

https://www.miastozwizja.pl/budynek-mieszkalny-dworzec-pkp-i-boisko-ze-sztuczna-nawierzchnia

Grzyby - smak jesieni

Borowik smażony na miodzie z orzechami i kozak czerwony w sosie beszamelowym

Mimo chłodnych nocy, w podszczecineckich lasach grzybów jest jeszcze pod dostatkiem. Co prawda już mniej borowików, ale za to można trafić na prawdziwą plantację podgrzybków. Kozaków też.

Znawcy przekonują, że grzybobranie jest sposobem na życie i czynnością mającą na celu pozysk, znanych i cenionych w kuchni gatunków oraz zdrowe i miłe spędzanie czasu. Zachęcam, więc do niedzielnej wyprawy do lasu.

A po wyprawie - do kuchni. Z borowikami. Ze "szlachetnego" możemy przygotować potrawę rodem z kuchennej Ligi Mistrzów, czyli borowiki smażone na miodzie z orzechami.

Jak? Przygotowujemy ok. 200 g borowików, 10 g masła, 10 g miodu, 10 ml octu winnego, 5 g orzechów włoskich, 5 g orzechów laskowych, 5 g migdałów, 70 g różnych sałat. Borowiki tniemy wzdłuż na połówki, smażymy na maśle wraz z orzechami i migdałami - do 5 min. Dodajemy miód, karmelizujemy, po chwili dodajemy ocet. Tak przygotowane borowiki układamy na kolorowych sałatach.

To nie wszystko. Koźlarz czerwony też jest poszukiwany przez grzybiarzy. Głównie z uwagi, że się znakomicie marynuje. Ale nie tylko. Można go przygotować również w sosie beszamelowym

To wyśmienita potrawa, którą śmiało możemy podjąć najzacniejszych gości. W celu jej przyrządzenia przygotowujemy: 500 g "krawców", 40 g masła, gałkę muszkatołową, tymianek, olej do smażenia, 3 łyżki mąki,
szklankę mleka i bulionu, cebulę. Grzyby kroimy w większe kawałki i dusimy na połowie masła. W tym czasie przygotowujemy sos beszamelowy: drobno posiekaną cebulą smażymy razem z resztą masła. Mieszamy z mąką i zasmażamy nie rumieniąc. Wlewamy mleko oraz bulion, przyprawiamy szczyptą tymianku i gotujemy, dodajemy grzyby, sól i gałkę muszkatołową, mieszamy. Ciągle mieszając ogrzewamy jeszcze ok. 5 min. Podajemy z ziemniakami z wody.

Bez obaw. Przepisy sprawdzane, co najmniej kilkanaście razy w roku - od wielu lat. Kto nie skosztuje, niech żałuje.

Smacznego

https://www.miastozwizja.pl/grzyby-smak-jesieni-0

W ratuszu o wirusie

Burmistrz: Zobowiązałem dyrektorów szkół do bezwzględnego przestrzegania wszystkich procedur związanych z zaostrzonym rygorem epidemicznym

Z inicjatywy Burmistrza Daniela Raka w ratuszu odbyło się spotkanie poświęcone procedurom związanym z pojawieniem się przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w szczecineckich szkołach. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, na czele z dyrektorem Wiesławem Kulikiem, a także dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych Tomasz Czuk i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Szczecinku Maciej Kazimierski.

W trakcie rozmów uaktualnione zostały procedury związane z postępowaniem w przypadku pojawienia się podejrzenia zarażeniem koronawirusem, jak i postępowania w przypadku, kiedy i nauczyciela lub ucznia stwierdzony zostanie dodatni wynik testu na SARS-CoV-2. Mówiono także o sytuacjach, w których uczniowie lub kadra pedagogiczna poddawane będzie kwarantannie lub dozorowi epidemicznemu.

- Cały czas trzymamy rękę na pulsie i na bieżąco monitorujemy sytuację w szkołach, dla których Miasto Szczecinek jest organem prowadzącym. Zobowiązałem dyrektorów do bezwzględnego przestrzegania wszystkich procedur związanych z zaostrzonym rygorem epidemicznym - zapewnia burmistrz Daniel Rak. I dodaje: - Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, to na bieżąco będziemy podejmowali stosowne działania. W tej chwili wszystko jest pod kontrolą i jestem przekonany, że podobnie jak w minionych tygodniach będziemy maksymalnie minimalizowali ryzyko zakażenia koronawirusem. Proszę wszystkich zachowanie spokoju i stosowanie się do zaleceń służb epidemiologicznych.

https://www.miastozwizja.pl/w-ratuszu-o-wirusie

Hybrydy dla Pomorza Zachodniego powstają w Nowym Sączu

Niebawem pojedziemy nimi ze Szczecinka do Szczecina

Dwa zakupione przez Pomorze Zachodnie w lipcu tego roku pociągi hybrydowe powstają w Nowym Sączu. Prace idą zgodnie z harmonogramem.

Pomorze Zachodnie jako pierwszy region w Polsce zakupił hybrydy, które wyprodukuje NEWAG S.A. Łączny koszt zakupu dwóch pojazdów to 49,2 mln zł. Każdy z nich będzie wyposażony w 150 miejsc.

Hybrydy pozwolą obsługiwać trasę Szczecin Gł. – Kołobrzeg – Koszalin bez przesiadek. Podobnie na zmodernizowanej linii kolejowej nr 210 obsługując bezpośrednią relację Szczecin Gł. – Szczecinek przez Stargard, Drawsko Pomorskie, Złocieniec i Czaplinek.

Województwo Zachodniopomorskie na inwestycje taborowe w ostatnich 10 latach wydało łącznie ponad 1 mld zł. Zakupy w znacznej większości były sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

https://www.miastozwizja.pl/nasze-hybrydy-powstaja-w-nowym-saczu

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra