Minął tydzień
- Tv
- Aktualności
Wspólnie zatańczyli na placu przed ratuszem
Tancerze Rebelii zaprosili mieszkańców do wzięcia udziału w kolejnym flash mobie i wspólnego przetańczenia prostego układu do utworu „Jerusalem”. To krótkie taneczne wydarzenie odbyło się na Placu Wolności.
- Któregoś dnia zobaczyłam na YouTube filmik z tym tańcem. Stwierdziłam, że układ ten jest na tyle prosty do nauczenia się w krótkim czasie, że można byłoby go wykorzystać – mówi nam Jarmila Góra - choreograf, nauczyciel tańca, założyciel ZTW Rebelia i jednocześnie pomysłodawczyni dzisiejszego wydarzenia.
- Postanowiliśmy spróbować zachęcić ludzi do wspólnej zabawy, nauczyć tego prostego układu i nauczyć i po prostu zatańczyć na placu. Chcieliśmy zebrać jak największą grupę osób i zrobić to tak, żeby przełamać jesienną melancholię i wnieść trochę energii i radości do naszej codzienności – dodaje nasza rozmówczyni.
W południe przez kilka minut tancerze z Zespołu Tańca Współczesnego wraz z mieszkańcami wspólnie zatańczyli prosty układ do utworu „Jeruzalem”. Przy tym nie tylko dobrze się bawili, ale także zwrócili uwagę przechodniów, którzy chętnie przystawali i z zaciekawieniem obserwowali kolejny szczecinecki flash mob.
https://www.miastozwizja.pl/wspolnie-zatanczyli-na-placu-przed-ratuszem
https://www.youtube.com/watch?v=ktKUP71fMk0&feature=emb_logo
"W poszukiwaniu nowego domu"
Archiwum zaprasza do obejrzenia kolejnej wirtualnej wystawy
Pracownicy Archiwum Państwowego w Koszalinie Odział w Szczecinku przygotowali dla pasjonatów historii kolejna niezwykle ciekawą wystawę. Dzięki temu wirtualnie możemy sie przenieść do przeszłości Szczecinka. Ekspozycja nosi tytuł: "W poszukiwaniu nowego domu".
Jak poinformowali szczecineccy archiwiści, wystawa została przygotowana z okazji obchodów Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa.
W związku z 75. rocznicą włączenia ziem Pomorza Zachodniego w granice państwa polskiego hasłem przewodnim Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w 2020 roku jest „Korowód pokoleń”. Wystawa powstała w oparciu o materiały archiwalne przechowywane w zasobie archiwum obejmujące lata 1945-1950. Zaprezentowane zostały dokumenty i fotografie obrazujące pierwsze lata polskich osadników na terenie powiatu szczecineckiego.
https://www.miastozwizja.pl/w-poszukiwaniu-nowego-domu
Mistrzostwa Polski w Kickboxingu
Hat trick Szymona Gaczyńskiego
W weekend w Ełku odbyły się Mistrzostwa Polski w Kickboxingu w najbardziej widowiskowej formule K-1.
W Mistrzostwach złoty medal i tytuł Mistrza Polski zdobył zawodnik Klubu Sportów Walki Szczecinek Szymon Gaczyński, startujący w kategorii wagowej -67kg.W finale przed czasem pokonał zawodnika Krzysztofa Schulca z Jeleniogórskiego Klubu Shidokan Karate.
Szymon w tym roku, w fantastyczny sposób debiutował w formułach rozgrywanych na ringu w kickboxingu, zdobywając trzeci tytuł Mistrza Polski z kolei. W ten sposób potwierdził swój prymat w tej kategorii wagowej.
Wcześniej zdobył tytuł Mistrza Polski w formule low-kick i full-contact. - Szkoda, że Szymon Gaczyński, w związku z sytuacją epidemiologiczną, nie będzie mógł zaprezentować swoich umiejętności na arenie międzynarodowej - mówią trenerzy naszego mistrza: Krzysztof Pajewski i Zbigniew Sołtys.
https://www.miastozwizja.pl/hat-trick-szymona-gaczynskiego
Mistrzostwa Polski w Fitness Dzieci
Nasze dziewczynki z medalami
W weekend w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się Mistrzostw Polski w Fitness Dzieci. Z sukcesami występowały dziewczynki reprezentujące UKS Akrofitness Szczecinek. Drużynowo nasz klub zajął 5 miejsce. Indywidualnie było jeszcze lepiej. Magdalena Hrycenko została wicemistrzynią Polski w kategorii wiekowej 15 lat, Maja Jurewicz zdobyła brązowy medal a Mrtyna łukaszczuk zajęła 4-5 miejsce.
Wyniki pierwszego dnia:
Patrycja Kawa - 6 miejsce w kategorii wiekowej do 8 lat. Paulina Słowikowska - 6 miejsce w kategorii wiekowej do 10 lat.
Lena Usik - 7 miejsce w kategorii wiekowej do 10 lat.
Zuzanna Karawajska - 12 miejsce w kategorii wiekowej do 10 lat. Wyniki drugiego dnia:
Maciej Jursa - 6 miejsce w Fitness chłopców /najmłodszy zawodnik Mistrzostw rocznik 2011/.
Fitness dziewcząt do 12 lat rocznik 2008 Lena Kręzlewska - debiut 9 miejsce na 21 zawodniczek w tej kategorii wiekowej. Alicja Mrozik zajęła 13 miejsce.
Drużyna UKS Akrofitness reprezentowało 9 zawodniczek i 1 zawodnik.
Zespół trenerski Wioletta Szydlak i Karolina Pietrzyk
https://www.miastozwizja.pl/mistrzostwa-polski-w-fitness-dzieci
Co widzą kamery monitoringu miejskiego cz. 42
Tym razem czujne oko kamery śledziło m.in. przebieg spaceru dwójki nietrzeźwych mężczyzn
Kamery miejskiego monitoringu widzą znacznie więcej, niż mogłoby nam się wydawać. Na co dzień nie zwracamy na nie zbytniej uwagi, jednak warto pamiętać, że czujne oko zawsze ma na nas baczenie. To właśnie dzięki nim nie raz już funkcjonariuszom szczecineckiej Straży Miejskiej oraz policji udało się nie tylko namierzyć, ale i schwytać „rzezimieszków” niszczących miejskie lub prywatne mienie, wszczynających burdy czy zaczepiających innych przechodniów.
Tym razem czujne oko kamery m.in. śledziło przebieg spaceru dwójki nietrzeźwych mężczyzn, którzy postanowili wyżyć się na jednym z koszy na śmieci. Następnie panowie postanowili zasiąść do późnej kolacji przed jednym z lokali. Po skonsumowaniu przyniesionego ze sobą posiłku najwyraźniej jeden z nich postanowił spalić trochę dodatkowych kalorii wyżywając się na drzwiach wejściowych do lokalu.
Operatorzy monitoringu byli także świadkami incydentu, w trakcie którego kolejny nietrzeźwy mężczyzna postanowił wyżyć się na miejskim koszu na odpady. Przy okazji także zaczepiał przechodniów. Jego nocna eskapada na miasto skończyła się spotkaniem z funkcjonariuszami straży miejskiej. Nerwowy jegomość finalnie został zabrany przez policję.
https://www.miastozwizja.pl/co-widza-kamery-monitoringu-miejskiego-cz-42
https://www.youtube.com/watch?v=dKyPF8x19wM&feature=emb_logo
Rowery zrobią sobie zimową przerwę
Tomasz Merk, prezes KM: Tegoroczny sezon zamkniemy zaraz po 1 listopada
Możliwość wypożyczenia przez mieszkańców i przyjezdnych gości jednośladu ze Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów Miejskich i poruszania się nim po mieście za darmo lub za symboliczną opłatą wyjątkowo przypadła do gustu wielu osobom. Również po zakończeniu sezonu wakacyjnego mieszkańcy chętnie korzystają z miejskich rowerów.
Jednak ci, którzy od kilku miesięcy poruszają się po mieście głównie za pomocą wypożyczanych jednośladów, wkrótce będą musieli rozejrzeć się za innym środkiem transportu, bardziej przystosowanym do coraz bardziej niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wkrótce bowiem miejskie rowery udadzą się na zasłużony, zimowy odpoczynek.
- Miejskie rowery będzie można jeszcze wypożyczać tylko przez kilka najbliższych tygodni. Na pewno taka możliwość będzie dostępna jeszcze w pierwszych dniach listopada, aby mieszkańcy mogli z nich skorzystać jeszcze 1 listopada i dotrzeć w ten sposób na cmentarz – mówi nam Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej. – Tegoroczny sezon zamkniemy zaraz po 1 listopada.
- Pogoda zdecydowanie coraz bardziej nie sprzyja rowerzystom. Póki jest ciepło i panują warunki umożliwiające bezpieczną jazdę, miejskie rowery oczywiście będą dostępne do dyspozycji mieszkańców. Później „zrobią sobie” zimową przerwę - dodaje.
Na rowerową przejażdżkę będziemy mogli wybrać się jeszcze przez najbliższych kilka tygodni. Później stacje zostaną wyłączone i przygotowane na nadchodzące chłodne dni. Rowery zimą przejdą przeglądy, ewentualne naprawy i konserwacje i ponownie zadokują w stacjach wraz z zakończeniem zimy. Przyszłoroczny „rowerowy” sezon planowo ma ruszyć wraz z początkiem marca.
https://www.miastozwizja.pl/rowery-zrobia-sobie-zimowa-przerwe-1
Blisko kilogram amfetaminy w samochodzie
Kierowca w areszcie, narkotyki w rękach policjantów
Wspólne działania policjantów z Komisariatu Policji w Bornem Sulinowie oraz policjantów z Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku doprowadziły do zatrzymania kolejnej osoby, która posiadała przy sobie znaczne ilości środków odurzających. Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu 32-latka na okres 3 miesięcy.
Współpraca borneńskich policjantów i kryminalnych ze Szczecinka okazała się kolejnym ciosem w przestępczość narkotykową. Dzięki ich rozpoznaniu i wysokiej skuteczności możliwe było zatrzymanie kolejnej osoby podejrzewanej o posiadanie znacznej ilości substancji zabronionych. Tym razem policjanci podczas kontroli drogowej 32-letniego mieszkańca Kołobrzegu zabezpieczyli w jego samochodzie ponad 840 gramów amfetaminy. Ustalenia mundurowych oraz skuteczność przy ich realizacji zapobiegła wprowadzeniu na czarny rynek znacznej ilości narkotyków do obrotu.
W trakcie postępowania nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Szczecinku zatrzymany został 32-letni mężczyzna, który trafił do policyjnego aresztu. Zatrzymany usłyszał zarzuty związane z posiadaniem znacznej ilości środków odurzających, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Wczoraj (poniedziałek, 12.10) Sąd Rejonowy w Szczecinku zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
https://www.miastozwizja.pl/blisko-kilogram-amfetaminy-w-samochodzie
W Programie Samorządowym naszym gościem był wiceburmistrz Maciej Makselon
Burmistrz poinformował o ustaleniach wypracowanych przez samorządowców podczas spotkania Stowarzyszenia Gmin, Powiatów i Województw "Droga S11" (wziął w nim udział burmistrz Daniel Rak) oraz złożył życzenia nauczycielom z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.
https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-1510
https://www.youtube.com/watch?v=lvN2eqKBAy0&feature=emb_logo
Miasto dla wędkarzy
Lin kroczek wpłynął do jeziora Trzesiecko
W środę miasto przeprowadziło akcję zarybieniową jeziora Trzesiecko.
- Do naszego akwenu trafiło 760 kg lina kroczka - mówi "Miastu z Wizją" Tomasz Wajsowicz z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.
- Koszt zarybienia to prawie 13 tys. zł. Kilkunastocentymetrowe liny przyjechały do Szczecinka z Gospodarstwa Rybackiego "Leśnik" w Ujściu koło Piły.
To nie koniec tegorocznego zarybienia Jezior Szczecineckich. Do Trzesiecka trafi jeszcze 240 kg lina. Z kolei do jeziora Wilczkowo - 200 kg.
Akcję zarybieniową jezior Ciemino, Juchowo, Radacz i Lipnica (pozostałe jeziora tzw. obwodu szczecineckiego) przeprowadzą też wędkarze koszalińskiego Okręgu PZW. Do jezior trafi 480 kg lina - mówi nam Jarosław Liniewicz, członek zarządu Koła Wędkarskiego PZW "Jesiotr".
https://www.miastozwizja.pl/miasto-dla-wedkarzy
Samorządowcy o budowie drogi S11
Burmistrz Maciej Makselon: To dla Szczecinka absolutnie priorytetowa arteria
Delegacja szczecineckiego ratusza na czele z burmistrzem Danielem Rakiem wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Województw „ Droga S11”.
- Szczecinek jest jego członkiem - zaznaczył wiceburmistrz Maciej Makselon, który ujawnił nam szczegóły spotkania.
- Droga S11 jest bardzo ważna dla Szczecinka i naszego regionu. Co prawda mamy już obwodnicę miasta, ale ona nie rozwiązuje w pełni problemów transportu z południa Polski nad Bałtyk i odwrotnie. Chodzi tu nie tylko o podróże mieszkańców kraju, ale też tzw. szlak dla inwestorów.
Jak podkreślił burmistrz, mimo połączeń kolejowych i drogowych Szczecinek jest wykluczony z sieci dróg szybkich.
- Musimy zrobić wszystko, by ekspresową jedenastkę jak najszybciej przeprowadzić przez Szczecinek. Stąd też niezmiernie dla nas ważne jest, by droga ekspresowa S11 ze Szczecinka na północ i południe kraju jak najszybciej powstała - mówi M. Makselon.
Jak ujawnił nasz rozmówca, burmistrz przywiózł ze spotkania Stowarzyszenia "Droga S11" dobre wiadomości.
- Trwają procedury przetargowe na budowę jedenastki z Koszalina do Bobolic. Został wyłoniony wykonawca do budowy trzech odcinków. Wszystko wskazuje więc, że do końca 2023 roku na jedenastkę wjedziemy już w Bobolicach a dalej będziemy mogli wjechać na ekspresową szóstkę i dojechać nią do Trójmiasta bądź Szczecina i dalej do Niemiec.
- Niestety, żeby zamknąć północną część jedenastki, czyli na wykonanie odcina z Bobolic do naszej obwodnicy, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, na szczęście niedługo. Z informacji, które otrzymaliśmy podczas posiedzenia Stowarzyszenia "Droga S11" wynika, że w 2022 roku powinien zostać ogłoszony przetarg na wykonanie tego odcinka w formule "zaprojektuj i wybuduj".
Jak powiedział nam burmistrz, dla Szczecinka niezmiernie ważny jest też południowy odcinek S11. Umożliwi on dojechanie nam do autostrad w okolicy Poznania.
- Poszczególne odcinki jedenastki, m.in. ze Szczecinka do Piły planuje się wybudować do 2027-2028 roku - ujawnia M. Makselon.
- Zamiarem Stowarzyszenia "Droga S11" jest prowadzenie dialogu z rządem, by przyśpieszyć prace nad budową ekspresowej jedenastki. Wszystko po to, by powstała ona jak najszybciej.
Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Województw DROGA S11 jest dobrowolnym, samorządnym zrzeszeniem gmin, powiatów i województw – 55 samorządów przez których teren przebiega planowana trasa drogi ekspresowej S11 – od Koszalina do Pyrzowic k. Katowic.
Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 8 stycznia 2007 r. roku w efekcie wieloletnich starań samorządowców, parlamentarzystów i organizacji pozarządowych zabiegających o powstanie drogi ekspresowej o łącznej długości ok. 550 km przebiegającej przez województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie oraz śląskie.
Realizacja drogi ekspresowej S-11 jest inwestycją o kluczowym i strategicznym znaczeniu dla regionów przez które ma przebiegać oraz stanowi jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych łączących północ z południem naszego kraju. Stowarzyszenie zabiega więc o modernizację drogi krajowej nr 11 do parametrów trasy ekspresowej, w nadziei na wzrost konkurencyjności lokalnych ośrodków gospodarczych i tym samym zaprzestanie dalszej ich peryferyzacji. W konsekwencji realizacja S11 ma przyczynić się do podniesienia konkurencyjności gospodarczej regionów i spójności transportowej Polski w układzie południkowym przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz wzmocnienia spójności społecznej i przestrzennej kraju.
Po długich zabiegach i staraniach przedsięwzięcie to zostało wpisane do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).
https://www.miastozwizja.pl/samorzadowcy-o-budowie-drogi-s11
Przegląd kolorów, form i kształtów w zamkowej galerii
Za nami wernisaż malarstwa Petera Holecki
W czwartek ściany zamkowej galerii zapełniły się barwnymi dziełami znanego słowackiego malarza. Peter Holecka zaprezentował mieszkańcom naszego miasta zbiór kilkunastu swoich prac. Trzeba przyznać, że jego obrazy potrafią pobudzić wyobraźnię, a także przenieść nas w inne, nieco intensywniejsze od rzeczywistych, przestrzenie.
Wystawa to prawdziwy przegląd kolorów, form i kształtów, które z bliska mogą wydawać się abstrakcyjne, jednak przy szerszym spojrzeniu, z prac wyłaniają się kształty, miejsca i znaczenia. Autor w wyjątkowy sposób umie poradzić sobie z uchwyceniem przenikania świata rzeczywistego i przedmiotów, które często osadza w świecie wspomnień i przeżyć.
- Początkowo twórczość Petera Holecki inspirowana była krajobrazem i folklorem. W odnalezieniu własnej drogi twórczej cennymi uwagami wspierali go okoliczni artyści – czytamy w opisie prac artysty. - Potrzeba własnej wypowiedzi artystycznej zaowocowała niepowtarzalnym stylem. Jego sztuka to podróż po znanych i nieznanych światach i przestrzeniach, to połączenie historii z teraźniejszością, często swego rodzaju wyobrażeniem sennym która otwiera nam drzwi do nowego wymiaru.
- Artysta nie szuka precyzyjnej definicji, motywu, nie przekonuje ale wręcz przeciwnie pozostawia przestrzeń dla obserwatora do subiektywnej interpretacji. Podpowiedzi, gesty i poruszające się w nieokreślonym wymiarze postacie w swoim czasie oferują widzowi połączenie uczuć z intymną eksploracją świata.
Peter Holecka, ur. 12 grudnia 1964 r. w m. Zlate Moravce na granicy zachodnio i środkowej Słowacji. Z wykształcenia inżynier energetyk, z zamiłowania i pasji artysta.
Wystawę można obejrzeć w zamkowej galerii do 22 października.
https://www.miastozwizja.pl/przeglad-kolorow-form-i-ksztaltow-w-zamkowej-galerii
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra