Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.11.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Pojawiło się nowe graffiti przy ulicy Mariackiej

Kolejna ciekawa akcja Fundacji dobrerzeczy z myślą o lokalnej społeczności - mural i doposażenie placu zabaw dla dzieci

Szczecinecka młodzież skupiona wokół Fundacji dobrerzeczy wielokrotnie udowadniała, że wystarczy tylko pomysł, zapał i dobre chęci, aby móc odmienić otaczający nas miejski krajobraz. Kolejny raz pokazali to w ten weekend. W sobotni poranek stworzyli oni kolejne barwne graffiti, tym razem zlokalizowane na ścianie jednego z budynków przy ul. Mariackiej.

- W ramach projektu „Rewitalizacja Społeczna szansą na aktywną integrację” odbyło się kolejne malowanie graffiti dzięki ekipie dobrerzeczy – mówi nam Jędrzej Dunaj z Fundacji dobrerzeczy. - Niestety tym razem, ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, musieliśmy bardzo ograniczyć ilość osób biorących udział w tym wydarzeniu.

Zanim artyści przystąpili do tworzenia kolejnego dzieła, ściana budynku została wyremontowana. Od soboty zdobi ją już kolorowe graffiti.

- Podczas całego wydarzenia odbyły się warsztaty malowania dla najmłodszych, którzy zostali podzieleni na mniejsze grupy. Dzięki wiedzy starszych kolegów mogli oni przelać swoją artystyczną wizję na przygotowane płyty wiórowe.

- Oprócz odnowionej ściany, dzięki funduszom z Projektu Rewitalizacji, udało nam się odświeżyć plac zabaw przy ulicy Mariackiej oraz wyposażyć go w nowe przyrządy do zabaw – dodaje Jędrzej Dunaj.

Projekt ten został zrealizowany na zlecenie Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego we współpracy z Urzędem Miasta, OSiR-em i Fundacją dobrerzeczy.

https://www.miastozwizja.pl/pojawilo-sie-nowe-graffiti-przy-ulicy-mariac...

Gaszenie pożaru benzyną

Felieton radnego Rady Powiatu Grzegorza Grondysa

https://www.miastozwizja.pl/gaszenie-pozaru-benzyna

Czas wielkiej ryby - mapy jezior jak znalazł

Wędkarze mogą kupić mapy batymetryczne Jezior Szczecineckich i Wielkich Jezior Drawskich. Centrum Informacji Turystycznej zaprasza

https://www.miastozwizja.pl/czas-wielkiej-ryby-mapy-jezior-jak-znalazl

Szczecinecka interna tylko dla pacjentów z koronawirusem

Prezes szpitala Anna Złotowska: Infrastruktura oddziału internistycznego w całości będzie stanowiła zabezpieczenie dla 30 łóżek internistyczno-zakaźnych

Szczecinecki szpital, jak znakomita większość placówek w naszym kraju, boryka się ze znacznymi utrudnieniami, brakiem miejsc oraz personelu do walki z pacjentami zakażonymi wirusem Covid-19. Prezes szpitala w Szczecinku Anna Złotowska wydała właśnie oświadczenie, będące jednocześnie apelem do przychodni POZ W artykule publikujemy jego treść w całości:

https://www.miastozwizja.pl/szczecinecka-interna-tylko-dla-pacjentow-z-k...

WOŚP zaprasza wolontariuszy

Szczecinecki sztab rozpoczął nabór osób, które 10 stycznia 2021 roku wyruszą na ulice uzbrojeni w puszki i pamiątkowe naklejki

Każdego roku podczas kolejnych edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulicach wielu miast można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy włączyli się w tę akcję, zbierając datki do puszek i wręczając w zamian za ofiarowaną pomoc symboliczne naklejki w kształcie serca. Do tej inicjatywy każdorazowy włączają się także mieszkańcy Szczecinka.

Nie inaczej będzie również i tym razem, podczas 29 kwesty, która odbędzie się 10 stycznia przyszłego roku. Lada dzień rozpoczną się poszukiwania chętnych wolontariuszy, którzy w połowie stycznia wyruszą na ulice Szczecinka uzbrojeni w puszki i pamiątkowe naklejki.

Nabór osób, które chciałyby zostać wolontariuszami podczas 29 finału WOŚP rozpocznie się dziś - 4 listopada. Od tego dnia swoją chęć udziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy można zgłaszać codziennie w siedzibie SAPIK-u przy ul. Kilińskiego 1. Wszelkie informacje można uzyskać także pod nr tel. 535 305 850 lub 94 37 236 97.

Przyszli wolontariusze powinni znać swój nr PESEL, a osoby niepełnoletnie powinny przyjść wraz ze swoim opiekunem prawnym, aby podpisał on oświadczenie wolontariusza.

https://www.miastozwizja.pl/wosp-zaprasza-wolontariuszy

Zamykanie gospodarki jest błędem

List Posła na Sejm RP Jerzego Hardie-Douglasa w "Gazecie Wyborczej"

Do czasu wprowadzenia na rynek szczepionki, należy za wszelką cenę nie dopuścić do zetknięcia się osób z grupy ryzyka z wirusem. Ten system prewencji i opieki powinny stworzyć samorządy i nie będzie to wcale trudne.

Mówię to odpowiedzialnie jako wieloletni samorządowiec i burmistrz.

Taka akcja nie zmniejszy liczby zakażonych, być może nawet ją zwiększy, ale zmniejszy liczbę ciężko chorych i tych, dla których choroba skończy się zgonem. W konsekwencji „odciąży” w kapitalny sposób szpitale

https://www.miastozwizja.pl/zamykanie-gospodarki-jest-bledem

Powiaty polskie: Wzywamy rząd do natychmiastowego działania

Zarząd Związku Powiatów Polskich wydał specjalne stanowisko dotyczące "bieżącej sytuacji w kraju". Samorządowcy zajęli się w nim dwoma tematami - trwającym strajkiem kobiet oraz pandemią koronawirusa. Apelują do rządu o "dialog ze wszystkimi stronami" w kontekście strajku, a także o zwiększenie niezależności w podejmowaniu decyzji, co miałoby pomóc zwalczyć kryzys spowodowany pandemią.

- W ostatnich dniach jesteśmy świadkami manifestacji odbywających się na terenie całego kraju – w liczbie i skali nie notowanej od wielu już lat. Rozumiemy emocje, które wyprowadziły na ulice osoby, które do tej pory były nieaktywne politycznie, w dużej mierze kobiety i osoby młodego pokolenia. Niedawny wyrok TK dotknął bowiem zagadnienia, przed którym każda kobieta może wcześniej czy później stanąć i sprawił, że dotychczasowy wybór o charakterze etyczno-moralnym stał się problemem postąpienia zgodnie lub przeciwko prawu - czytamy w oświadczeniu Związku Powiatów Polskich.

Samorządowcy dodają, że o wszelkich trudnych sprawach nie tylko można, ale i trzeba rozmawiać. Ich zdaniem tylko w ten sposób możliwe jest wzajemne zrozumienie stanowisk a następnie wypracowanie konsensusu społecznego. Zaznaczają także, że rozstrzygnięciu sprawy nie pomogą arbitralne rozstrzygnięcia, podejmowane w czasie, w którym uwaga wszystkich jest skierowana na zdrowie i życie.

- Jako przedstawiciele poszczególnych lokalnych wspólnot oczekujemy zatem podjęcia przez władze centralne natychmiastowych działań pozwalających zażegnać obecny kryzys i to działań wypracowanych w wyniku szerokiego dialogu z wszystkimi stronami. Siła państwa nie płynie z możliwości podejmowania nieuzgodnionych decyzji i ich bezkrytycznego wdrażania; siłą państwa są jego obywatele i ich energia - pisze zarząd ZPP.

Zdaniem samorządowców, jest bardzo prawdopodobne, że gdyby miastom, gminom i powiatom już wcześniej dać narzędzie m.in. do podejmowania decyzji o zamykaniu szkół, sytuacja epidemiczna w Polsce mogłaby wyglądać lepiej.

- Bogatsi o doświadczenia, do czego może doprowadzić brak woli rzetelnej dyskusji i pozostawienia w rękach zainteresowanych spraw ich bezpośrednio dotyczących, z tym większym przekonaniem apelujemy o szybkie podjęcie konstruktywnego dialogu przez władze publiczne - piszą samorządowcy

https://www.miastozwizja.pl/powiaty-wzywamy-rzad-do-natychmiastowego-dzi...

Jestem oficerem CBŚP - daj numer konta

Oszuści atakowali, lecz mieszkańcy byli czujni. Policyjne działania przynoszą skutek

W ciągu ostatnich kilku dni na terenie miasta Szczecinek i powiatu szczecineckiego odnotowano kilka prób oszustw na funkcjonariusza CBŚP. Przestępcy dzwoniąc do mieszkańców przedstawiali nieprawdziwe fakty związane z pracą Policji i prosili o dane kont bankowych oraz informacje o majątku. Na szczęście wszystkie osoby, pamiętając o radach prawdziwych policjantów i ostrzeżeniach, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o nasze oszczędności, nie dały się oszukać.

Oszustwa metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na administratora”, „na sprzedawcę” to tylko kilka z wielu sposobów jakimi posługują się przestępcy aby wyłudzić od mieszkańców ich oszczędności. Jednak wiele jest także policyjnych działań oraz inicjatyw związanych ze zwalczaniem oszustów i przestrzeganiem przed ich przestępczym procederem.

Policjanci w walce z naciągaczami prowadzą czynności operacyjne oraz dochodzeniowo-śledcze, ale także organizują spotkania profilaktyczne, podczas których przekazują mieszkańcom wiedzę związaną z obroną przed tego typu przestępcami. Mundurowi każdorazowo przypominają o tym, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy lub danych związanych z majątkiem. To niezwykle istotny fakt, gdyż właśnie oszczędności mieszkańców są głównym celem działań oszustów. Policjanci ostrzegają także przed wpuszczaniem obcych osób do domu. Jeśli odwiedzi nas np. administrator budynku lub przedstawiciel innej firmy, powinnyśmy do niej zadzwonić i upewnić się czy ta wizyta była rzeczywiście zaplanowana. W przypadku, gdy jesteśmy sami w domu, warto poprosić o pomoc zaufanego sąsiada. Kilka osób obserwujących ewentualnego przestępcę, może powstrzymać go przed „działaniem”. Każdorazowo mając podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem należy niezwłocznie powiadomić Policję oraz zwrócić uwagę na to jak wygląda odwiedzająca nas osoba, jak jest ubrana, jakim przyjechała samochodem. Zapamiętanie jak największej liczby szczegółów pomoże funkcjonariuszom w ustaleniu i zatrzymaniu ewentualnych sprawców.

Policja apeluje! Bądźmy ostrożni w kontaktach z nieznajomymi, zwłaszcza podczas rozmowy przez telefon. Seniorze! Lepiej trzy razy sprawdzić i wykonać kilka telefonów więcej niż zbyt pochopnie podjąć decyzję, która zaważy na całym Twoim życiu.

https://www.miastozwizja.pl/jestem-oficerem-cbsp-daj-numer-konta

Rowerowy sezon w mieście inny niż poprzednie

2 listopada Szczecinecka Wypożyczalnia Rowerów Miejskich oficjalnie zakończyła tegoroczny sezon. Mieszkańcy i przyjezdni goście mogli korzystać z miejskich jednośladów od 1 marca br. Teraz pojazdy przejdą stosowne przeglądy i ewentualne naprawy, aby powrócić na ulice naszego miasta wiosną przyszłego roku. Tymczasem zdecydowanie warto przyjrzeć się statystykom SWRM, które jednoznacznie pokazują, że taki sposób poruszania się po mieście wyjątkowo przypadł do gustu mieszkańcom. 

Warto jednocześnie zaznaczyć, że tegoroczny sezon zdecydowanie różnił się od tych poprzednich.

- Jest to trzeci rok funkcjonowania wypożyczalni. Jednak ten rok jest inny niż poprzednie ze względu na stan epidemiczny. Z tego powodu wypożyczalnia była zamknięta przez miesiąc. Również ograniczenia w gospodarce i w oświacie miały poważny wpływ na funkcjonowanie wypożyczalni. Mieliśmy w  tym roku także dosyć kapryśne lato – mówi „Miastu z Wizją” Tomasz Merk, prezes szczecineckiej Komunikacji Miejskiej.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej tegorocznym statystykom. W tym roku rowery wypożyczono 50 370 razy. Na koniec sezonu w systemie zarejestrowane są 5 672 osoby. W tym roku do systemu zarejestrowało się 1 236 nowych osób, z czego 651 z nich to kobiety, a 585 mężczyźni. Najwięcej aktywnych kont (23) utworzono 13 czerwca. Z kolei najwięcej wypożyczeni rowerów system odnotował 12 sierpnia. Tego dnia z miejskich jednośladów skorzystaliśmy 508 razy.

Rowery najchętniej wypożyczaliśmy w godz. 7-18. Okazuje się także, że nieco chętniej z tej opcji poruszania się korzystają panowie - 54,7% wszystkich wypożyczeń dokonali mężczyźni, a 45,3 % kobiety. Najwięcej rowerów wypożyczano (3 450 razy), jak i dokonywano zwrotów ze stacji Polna Pętla Autobusowa. Z kolei najmniej wypożyczeń, bo zaledwie 483, system odnotował na stacji znajdującej przy Urzędzie Gminy przy ul. Pilskiej.

https://www.miastozwizja.pl/rowerowy-sezon-w-miescie-inny-niz-poprzednie

Ranny lis i daniel w potrzasku

Dzikie zwierzęta potrzebują pomocy ludzi. W piątek operator kamer monitoringu wizyjnego zauważył rannego lisa znajdującego się na osiedlu Kołobrzeska.  Z pomocą ruszyli strażnicy miejscy, którzy przewieźli ranne zwierzę do lecznicy dla zwierząt - mówi "Miastu z Wizją" insp. Jarosław Dudek.

W ubiegłym tygodniu strażnicy pomogli w uwolnieniu byka daniela uwięzionego w siatce ogrodzenia obwodnicy S11 na wysokości węzła Żółtnica.

https://www.miastozwizja.pl/ranny-lis-i-daniel-w-potrzasku

https://www.youtube.com/watch?v=qp41L_3YTss&feature=emb_logo

Jerzy Hardie-Douglas: Czas pomyśleć o przyśpieszonych wyborach

Poseł komentuje trudną sytuację przedsiębiorców i nieudolność rządzących w walce z pandemią

Dziś (piątek, 6 listopada) przed jedną ze szczecineckich restauracji odbył się krótki briefing prasowy, na który przedstawicieli lokalnych mediów zaprosił poseł na Sejm RP Jerzy Hardie-Douglas.

- Jak państwo wiecie od jutra zaczyna się poszerzony lock down. Natomiast już dzisiaj sytuacja ponad miliona ludzi jest dramatyczna. Ludzi, którzy zostali w tej chwili całkowicie bez pomocy, bez pracy, bez środków do życia, bez swoich narzędzi do zarabiania, Myślę tu o całej gastronomi, branży fitness, klubach sportowych, o turystyce – mówi Jerzy Hardie-Douglas. - To są całe rzesze ludzi, którzy zostają bez pracy. I rząd w tej chwili nie oferuje im żadnej pomocy. Żeby taką pomoc dostać potrzebne jest posiedzenie Sejmu. Mieliśmy spotkać się w sejmie w ostatnią środę i czwartek, ale zostało to odwołane bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Zrolowano dwa tygodnie. My oczywiście tę przyczynę znamy. Przyczyną są kolejne kłótnie w ramach tzw. Zjednoczonej Prawicy, która wyraźnie się rozpada. A w tym czasie ponad milion ludzi nie będzie miało środków do życia.

Poseł poinformował także o tym, że Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o pilne zwołanie Sejmu ze względu na nadzwyczajną sytuację, jaka została wytworzona po ogłoszeniu przez rząd kolejnego lock down’u. Również opozycyjni posłowie komisji zdrowia poprosili o zwołanie w trybie natychmiastowym posiedzenia po to, żeby rząd poinformował w jaki sposób służba zdrowia w tej chwili w Polsce jest przygotowana do leczenia chorych innych niż ci z koronawirusem.

- To, że nie jest przygotowana na leczenie pacjentów „covidowych” my wiemy doskonale, ponieważ rząd od wiosny nie zrobił nic, żeby Polskę do tej drugiej fali pandemii, która była oczywista, przygotować – mówi Jerzy Hardie-Douglas. - W tej chwili oddziały, tak jak na przykład w Szczecinku oddział wewnętrzny, w całości przemienia się na oddział „covidowy”. To powoduje, że są setki ludzi, a w skali kraju dziesiątki tysięcy osób z poważnymi schorzeniami, którzy nie mają gdzie się leczyć. Śmiertelność z powodu innych chorób będzie gwałtownie rosła.

- Jesteśmy w momencie, kiedy państwo przestaje wypełniać swoje obowiązki, jest niesłychany bałagan, a rządzący zajmują się tak naprawdę sami sobą i za wszelką cenę próbują coś wymyślić, żeby utrzymać się u władzy. Myślę, że naprawdę powoli dojrzewa czas do tego, żeby pomyśleć o przyśpieszonych wyborach – dodaje poseł.

https://www.miastozwizja.pl/jerzy-hardie-douglas-czas-pomyslec-o-przyspi...

https://www.youtube.com/watch?v=gywixaLX9I0&feature=emb_logo

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra