Miniaturowa kamienica została ukończona

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 17.06.2016 / Komentarze
Wkrótce makieta zostanie udostępniona gościom szczecineckiego muzeum

Takiego „eksponatu” z pewnością pozazdrości nam niejedno muzeum. Tym bardziej, że jest on niepowtarzalny, ponieważ… został stworzony od podstaw przez pracowników szczecineckiego Muzeum Regionalnego. To właśnie tu od października minionego roku trwały prace nad niecodziennym projektem – miniaturową kamienicą, która ma odzwierciedlać wnętrza spotykane w szczecineckich domach na przełomie XIX i XX wieku.

Makieta, odwzorowująca nawet najdrobniejsze detale, takie jak lampa naftowa, sprzęty kuchenne, zastawa czy chociażby popularne kilkadziesiąt lat temu „niciaki”, ma przede wszystkim być wykorzystywana do celów edukacyjnych. Dzięki zaangażowaniu i wyobraźni pracowników muzeum, którzy każdą wolną chwilę poświęcali na pracę nad miniaturą – kamienica została już ukończona. Wkrótce, po umieszczeniu jej w specjalnej ochronnej kopule, zostanie udostępniona wszystkim zwiedzającym.

- Prace trwały od października, ale trudno sprecyzować, ile czasu rzeczywiście nam to zajęło, ponieważ wszystko było robione jedynie w wolnej chwili i z „doskoku” – mówi nam Anna Dymna z Muzeum Regionalnego w Szczecinku. – Najtrudniejsze było odtworzenie tych przedmiotów, których nie można kupić. Część wyposażenia została kupiona, ale pozostałe rzeczy zostały wykonane przez nas własnoręcznie, jak chociażby malutka gofrownica, czy maszynka do lodów stworzona na wzór tej, która jest w koszalińskim muzeum. Niekiedy przy tworzeniu jakiegoś przedmiotu musieliśmy podjąć wiele prób, czasem nieudanych, ale finalnie wszystko udało nam się odtworzyć.

- W kamienicy nie ma kaloryferów, nie ma łazienki, toalety czy różnego rodzaju sprzętów. Nic tu nie działa na prąd. Wodę trzeba przynosić ze studni znajdującej się na podwórzu. Aby było ciepło, trzeba napalić samemu węglem w piecu. Tamte czasy i rozwiązania wbrew pozorom dla dzieci są już prehistoryczne. Nam się wydaje, że nie są to tak odległe czasy. Przecież jeszcze niedawno nosiło się samemu węgiel czy zabierało pranie do magla. A dla większości obecnych uczniów szkół podstawowych to jest abstrakcja. Dlatego też chcemy im przybliżyć tamten świat. Pokazać, jak kiedyś to wszystko wyglądało, czego brakowało ludziom, co się na przestrzeni tych lat zmieniło.

Po umieszczeniu miniaturowej kamienicy w kopule, zostanie ona udostępniona mieszkańcom w jednej z sal wystaw stałych. Jednak 21 lipca kamienica pojawi się jako jedna z atrakcji na wystawie czasowej „Świat dziecka”. Po jej zakończeniu eksponat zostanie zainstalowany na stałe, aby mogli z niego korzystać uczniowie szczecineckich szkół.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra