Minister spotkał się z mieszkańcami Szczecinka

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.05.2018 / Komentarze
Jego wizyta związana była z realizowanym przez PiS programem "Polska jest jedna"

W miniony czwartek, 17 maja w Szczecinku gościli parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej RP Sławomir Neumann, Piotr Zientarski oraz Joanna Augustynowska, którzy spotkali się z mieszkańcami naszego miasta. Podobne spotkanie ze szczecinecczanami zorganizowali parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Odbyło się ono w niedzielę (20.05) w kinie Wolność. Wzięli w nim udział Minister Środowiska Henryk Kowalczyk oraz m.in. posłanka Małgorzata Golińska i europarlamentarzysta Czesław Hoc. Było to jedno ze spotkań obywających się w kraju i przebiegających pod hasłem „Polska jest jedna”.

- Liczę, że dzisiejsze spotkanie będzie inspiracją do dalszych zmian w prawie, które spowodują, że jeszcze lepiej będzie funkcjonować nasze państwo i jeszcze lepiej będziemy my, jako obywatele, odbierali Polskę, polski rząd i będziemy przekonani, że wszystko co jest robione w sejmie, w parlamencie, jest robione na państwa wniosek – przywitała zebranych Małgorzata Golińska.

Następnie głos zabrał Czesław Hoc, który posumował pracę Europarlamentu: - Szczecinek jest bardzo ważnym miastem w Unii Europejskiej. Również powiat szczecinecki. My go widzimy również z Brukseli. I jeszcze druga zasada, że zawsze działamy według sprawdzonej tezy politycznej „Myśl globalnie, działaj lokalnie”, a więc zawsze też problemy Szczecinka i powiatu szczecineckiego, ale też każdego powiatu w woj. zachodniopomorskim i woj. lubuskim są mi bliskie.

- Perspektywa unijna 2021-2027 pokazuje, że Polska i Unia potrzebują się nawzajem. Polska jest bardzo silnym państwem w UE. Po „brexicie” jesteśmy piątą potęgą w UE w aspekcie ilości mandatów.  My naprawdę jesteśmy w piątce najsilniejszych państw Europy – przekonywał europoseł Czesław Hoc.

W dalszej części spotkania głos zabrał Henryk Kowalczyk: - Spotykamy się w ramach projektu „Polska jest jedna”, gdzie politycy Prawa i Sprawiedliwości pojechali spotykać się z ludźmi. Właściwie te spotkania dokonujemy w trzech wymiarach. Chcemy się rozliczyć z dokonań, z deklaracji wyborczych. Drugi wymiar to oczywiście zapowiedź dalszych prac. Sprawa trzecia, też niezwykle istotna, to jest zapoznawanie się z problemami mieszkańców.

– Po obniżeniu wieku emerytalnego i wdrożeniu programu „Rodzina 500+”, na który wydajemy 25 miliardów złotych rocznie, a przywrócenie wieku emerytalnego to też jest ok. 10 miliardów złotych rocznie, okazuje się, że budżet państwa jest w lepszym stanie, niż był za poprzedników. Dług publiczny spada. Nie kwotowo, ale w stosunku do PKB.  

Pokrótce poruszył on szereg kwestii związanych m.in. z bezrobociem, systemem podatkowym,  służbą zdrowia, kolejnymi planami wsparcia rodzin o dodatkowe 300 zł, programem „Czyste powietrze”, programem zmniejszenia emisji spalin (m.in. wprowadzając autobusy elektryczne do miast) czy programem budowy dróg.

Następnie szansę na zadanie pytań ministrowi miały osoby z sali. Wówczas głos zabrał m.in. radny „Razem dla Szczecina” Marcin Bedka:  – Kiedy tak naprawdę wydarzy się coś w polskim państwie, kiedy to państwo zacznie działać i zacznie wprowadzać takie zasady i takie reguły, które doprowadza do ucywilizowania takich zakładów, jak mamy w Szczecinku? Widać różnicę, ale chcielibyśmy się dowiedzieć, kiedy ta różnica będzie faktycznie widoczna? Joanna Pawłowicz z SIS Terra również poruszyła temat Kronospanu.

 

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk