Młodzi ratownicy uczą przechodniów zasad udzielania pomocy

Miasto z Wizją / 11.07.2016 / Komentarze
To kolejna inicjatywa Szczecineckiej Akademii Ratownictwa

Akademia Ratownictwa działająca przy szczecineckiej Komendzie Hufca, chcąc zwrócić uwagę mieszkańców na istotny problem, jakim jest nieznajomość przez wiele osób zasad udzielania pierwszej pomocy, rozpoczęli kolejną akcję. Tym razem postanowili przeprowadzić na terenie naszego miasta kampanię społeczną mającą na celu poszerzenie wiedzy mieszkańców na ten temat. To właśnie za ich sprawą na przystankach autobusowych pojawiły się plakaty z instruktażem udzielania pierwszej pomocy.

- To bardzo ważne, by szerzyć ideę udzielania pomocy i wiedzy dotyczącej postępowania w przypadku zatrzymań krążenia – mówi inicjator akcji Marek Grzegorski, ratownik medyczny szczecineckiego szpitala oraz instruktor ZHP. - Idąc za przykładem dużych miast staramy się jak najbardziej upowszechniać wiedzę dotyczącą zasad udzielania pomocy przy nagłych stanach zagrażających życiu, w tym właśnie na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Nagłe stany sercowe są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów w Europie, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdy z nas kiedyś spotka się z sytuacją, gdy będzie trzeba udzielić komuś pomocy.

Inicjatorzy tej inicjatywy mają nadzieje, że mieszkańcy naszego miasta podczas oczekiwania na autobus poświęcą chwilę, aby zapoznać się ze wskazówkami zamieszczonymi na plakacie, a tym samym być może – dzięki tym informacją – przyczynia się do uratowania komuś życia. Dodajmy, że wsparcia akcji udzieliła przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź oraz Urząd Miasta Szczecinek.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Damian Ruszkowski