Mocne słowa samorządowców

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.06.2022 / Komentarze
"Politycy PiS kłamią. Wydłużenie kadencji jest niekonstytucyjne"

Zdaniem Związku Miast Polskich wybory parlamentarne i samorządowe w 2023 r. można zorganizować w 6-tygodniowym odstępie, co będzie zgodne z Konstytucją RP, a różnica czasowa na tyle duża, że do kolizji związanej z funkcjonowaniem komisji wyborczych nie dojdzie. Samorządowcy wytykają też kłamstwo politykom PiS twierdzącym jakoby w przeszłości miało już miejsce wydłużenie kadencji.

Od kilku tygodni trwa dyskusja nad ewentualnym przesunięciem wyborów samorządowych na 2024 r. Politycy obozu rządzącego argumentują, że przeprowadzenie ich w tym samym czasie co parlamentarnych, czyli jesienią 2023 r. może być problematyczne.

"Nigdy nie miało miejsca przedłużenie kadencji organów samorządu terytorialnego" - zaznacza dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski w odpowiedzi na komentarz Jarosława Kaczyńskiego. ZMP przypomina, że w 1998 r. z powodu reformy administracyjnej tylko wydłużono przerwę między kadencjami.

ZMP zasugerował posłom skrócenie kadencji Sejmu i Senatu, którą przewiduje Konstytucja RP w art. 98 ust. 3. Można to zrobić uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów. 

W ubiegłym tygodniu wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że „konstytucyjnie jest dopuszczalne przedłużenie kadencji (samorządu) i to już raz miało miejsce, natomiast nie jest dopuszczalne jej skrócenie”. Dodał, że sprawę pod kątem wyborów zaplanowanych na koniec lata/jesień 2023 r. trzeba jeszcze przeanalizować.

„Jeżeli uznamy, że technicznie, a tak mówi też Państwowa Komisja Wyborcza, przeprowadzenie tych wyborów w bardzo bliskim terminie jest co najmniej niezmiernie trudne, to trzeba tę sprawę przeanalizować, ale ta analiza nie jest jeszcze w tej chwili zakończona. Nie chcę w żadnym razie twierdzić, że ta sprawa już jest w tej chwili zdecydowana” - powiedział Kaczyński w Programie Trzecim Polskiego Radia.

To nieprawda - stwierdził w odpowiedzi dyrektor biura ZMP Andrzej Porawski, podkreślając przy tym, że nigdy nie miało miejsca przedłużenie kadencji organów samorządu terytorialnego.

Czytaj więcej:

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/mocne-slowa-sa...

Portal Samorządowy PAP

Foto: Sławomir Włodarczyk