Mocny apel do rządu ws. praworządności
- Aktualności
Zdaniem największych przedsiębiorców w Polsce postawa rządu, który grozi wetem w sprawie budżetu Unii Europejskiej, pozbawia Polskę ponad 240 mld zł pomocy, "bez której pracodawcy nie będą w stanie uratować swoich firm, a dotychczasowe łańcuchy sprzedaży i dostaw zostaną zniszczone". "Unia Europejska bez Polski sobie poradzi, Polska bez Unii – nie!" - apelują do liderów Zjednoczonej Prawicy Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina.
Polski rząd w ubiegłym tygodniu oficjalnie zagroził UE wetem unijnego budżetu, odrzucając projekt rozporządzenia warunkującego wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności.
Na te plany ostro zareagowali przedsiębiorcy w Polsce. We wspólnym apelu do liderów Zjednoczonej Prawicy pracodawcy piszą, że dwa wystąpienia polskiego rządu przeciwko proponowanej zasadzie powiązania wypłaty funduszy unijnych z przestrzeganiem prawa, "jednoznacznie podważają zaufanie inwestorów do przestrzegania tych zasad w Polsce".
Ich zdaniem ma to bezpośredni wpływ na poziom inwestycji w naszym kraju i perspektywy rozwoju gospodarczego i społecznego.
"Znajdujemy się w krytycznym momencie pandemii, a co za tym idzie groźby kryzysu. Uzgodnione na lipcowym szczycie UE stworzenie funduszu odbudowy i niemalże podwojenie budżetu Unii na najbliższe lata, jest planem wspólnego ratowania sytuacji gospodarczej i społecznej" - przekonują.
Dlatego też według Rady Przedsiębiorczości zablokowanie na forum Unii możliwości utworzenia funduszu odbudowy, "pozbawi Polskę dostępu do ponad 60 mld euro pomocy (co oznacza, ponad 240 mld zł)". Jak tłumaczą, pozostawi także nasz kraj osamotniony i skłócony z naszymi dotychczasowymi sojusznikami w Europie.
"Bez tej pomocy nie będziemy w stanie skutecznie ratować gospodarki, miejsc pracy, dochodów rodzin, standardów społecznych, budować odporności wobec kolejnych kryzysów. Apelujemy o skuteczną współpracę z unijnymi instytucjami i liderami. Eksponowanie w trwających negocjacjach spraw ideologicznych i stawianie przez rząd warunków jest nie do przyjęcia dla demokratycznej Europy" - wyjaśniają i dodają:
Taka postawa pozbawia Polskę pomocy, bez której polscy przedsiębiorcy nie będą w stanie uratować swoich firm, a dotychczasowe łańcuchy sprzedaży i dostaw zostaną zniszczone. Unia Europejska bez Polski sobie poradzi, Polska bez Unii – nie! Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność dla dobra Polaków i polskiej gospodarki.
Pracodawcy piszą, że członkostwo w Unii Europejskiej jest polską racją stanu. Dlaczego? Wymieniają oni kilka najważniejszych przesłanek:
* zapewnia Polsce miejsce w wyjątkowej, bo zbudowanej na podstawowych prawach i wartościach, wspólnocie demokratycznych państw Europy;
* przez zdecydowaną większość społeczeństwa uznawane jest za jedno z największych osiągnięć po 1990 roku;
* daje Polsce, razem z innymi członkami Unii, silną pozycję w podzielonym świecie, bo tylko razem możemy stanowić przeciwwagę dla globalnych niebezpieczeństw i wyzwań;
* pozwala budować silny jednolity rynek, gwarantuje swobodny przepływ usług, towarów, kapitału i ludzi;
* daje gwarancje wsparcia i pomocy w sytuacjach kryzysowych;
unijne fundusze zapewniają Polsce wyjątkowe wsparcie.
Wyliczają oni, że od dnia akcesji do UE Polska otrzymała prawie 190 mld euro, a nasza składka do unijnego budżetu wyniosła nieco ponad 60 mld euro.
"Bilans jest oczywisty: 130 mld euro zainwestowane w gospodarkę, infrastrukturę, w nowe miejsca pracy, w transfer nowoczesnych technologii i metod zarządzania. Dzięki pracy i przedsiębiorczości Polaków, dzięki tym funduszom osiągnęliśmy szybszy wzrost gospodarczy i społeczny" - wyjaśniają.
Przynależność do UE to jednak coś zdecydowanie ważniejszego niż tylko dodatkowe pieniądze dla na polskiej gospodarki. To także budowany przez wiele lat wizerunek w oczach europejskich i światowych inwestorów. Polska zyskała miano kraju stabilnego, praworządnego, gwarantującego bezpieczeństwo inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk
Źródło: INSIDER