Modelarskie święto w Wilczych Laskach

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.08.2017 / Komentarze
Podniebne bitwy, pokazy, zawody, nocne loty i giełda modelarska

W weekend na byłym lotnisku wojskowym w Wilczych Laskach odbywa się XIV Ogólnopolski Piknik Modelarski. Aura, mimo, że chłodna i wietrzna, sprzyja podniebnym lotom, a zabawa jest przednia.

Na zaproszenie organizatorów - Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Lotniczego do Wilczych Lasków przyjechało kilkudziesięciu konstruktorów z regionu i całej Polski. Na płycie lotniska nie brakuje też najmłodszych adeptów sportu modelarskiego, którzy pilnie podpatrują starszych i doświadczonych kolegów.

- Przyjechałem tu dziś ze Szczecina, reprezentuję barwy miejscowego aeroklubu - mówi "Miastu z Wizją" Eugeniusz Dors.

- Prezentowany model wykonałem od podstaw, ręcznie, według własnego projektu. To duża satysfakcja. To już ósma wersja maszyny. Każda z nich przechodziła ulepszenia. Samolot został doprowadzony do perfekcji, wykona wszelkie podniebne akrobacje. W prawdziwym samolocie jest to niemożliwe, żaden pilot nie wytrzymałby takich wyczynów. Po prostu takie są przeciążenia w czasie lotu.  

- Nasze spotkania od ponad dekady cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród modelarzy. Przyjechali tu do nas, do Wilczych Lasków, z różnych regionów kraju - mówi nam organizator pikniku Piotr Pindral.

- Niestety, wielu znakomitych modelarzy do nas dziś nie dotrze. Mam tu na myśli m.in. mocną grupę kolegów z województwa kujawsko - pomorskiego. Oni dziś, po wczorajszej nawałnicy, walczą o przetrwanie. Mimo to jestem zadowolony z frekwencji i jestem przekonany, że tak jak co roku będziemy się fajnie bawić. Idea pikniku jest otwarta dla różnego rodzaju modeli łatających, zarówno dla modeli sterowanych radiem jak i modeli na uwięzi oraz modeli swobodnie latających.

Modelarze będą rozgrywać kilka konkurencji. Wieloletnią tradycją jest "Wicherek".

- To stara, rodzima konstrukcja modeli, wręcz kultowa - dodaje P. Pindral. - Na "Wicherkach" wychowały się całe pokolenia naszych modelarzy. Jest to model, który w dobie powszechnej komercjalizacji, jaka dotknęła również modelarstwo, trzeba wykonać samodzielnie, trzeba poświecić swój czas, poznać rzemiosło modelarskie nie idąc przy tym na łatwiznę. Dlatego te tradycje staramy się pielęgnować i rozgrywamy konkurencję "Wicherek".

Każdego, kto chce zobaczyć dość niecodzienne zjawisko, organizatorzy pikniku zapraszają dziś wieczorem.

- Po zmierzchu odbędą się pokazy modeli podświetlanych. Nie zabraknie oczywiście modelarskiego, integracyjnego ogniska.

Nasz rozmówca ujawnił, co też ma czynić młody człowiek, by zostać prawdziwym modelarzem.

- Dostępność materiałów do budowy modeli, silników a nawet gotowych już zestawów nadających się do nauki latania modelami jest szeroko rozpowszechniona - mówi P. Pindral.

- Warto też zajrzeć na fora modelarskie, np. na Polskie Forum Modelarskie. Tam znajdziemy mnóstwo informacji niezbędnych do uprawiania tego pięknego hobby, do bezpiecznego wejścia w modelarski świat. Również dostępne są na rynku książki modelarskie, m.in. Elementarz Modelarstwa Lotniczego. Ideałem jest jednak, by na starcie mieć rady i wsparcie doświadczonego modelarza, który skoryguje nasze ewentualne błędy.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk