Modelarskie święto w Wilczych Laskach

Miasto z Wizją / 11.08.2019 / Komentarze
Zawody "Wicherków" i precyzyjnego lądowania, nocna gala modeli podświetlanych i niesamowity model F-16

W weekend na byłym lotnisku wojskowym w Wilczych Laskach odbywa się XVI Ogólnopolski Piknik Modelarski. Aura, choć lekko wietrzna sprzyja podniebnym lotom, a zabawa jest przednia.

Na zaproszenie organizatorów do Wilczych Lasków przyjechało kilkudziesięciu konstruktorów z regionu i całej Polski. Na płycie lotniska nie brakuje też najmłodszych adeptów sportu modelarskiego, którzy pilnie podpatrują starszych i doświadczonych kolegów.

- Nasze spotkania od ponad dekady cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród modelarzy. Przyjechali tu do nas, do Wilczych Lasków, z różnych regionów kraju - mówi nam organizator pikniku Piotr Pindral.

- Modelarze przywieźli do nas modele różnych typów, od prostych do super skomplikowanych, pięknych i niezwykle widowiskowych. Taką perełką tegorocznej imprezy jest model odrzutowca F-16, ogromny model wykonany w dużej skali napędzany prawdziwym silnikiem odrzutowym. Efekt lotu tego modelu w powietrzu jest porażający, trudno powiedzieć czy to jest model czy oryginał. Cieszy fakt, że przyjechało do nas wielu młodych modelarzy stawiających w tej pięknej dziedzinie hobby pierwsze kroki.

Modelarze będą rozgrywać kilka konkurencji. Wieloletnią tradycją jest "Wicherek".

- To stara, rodzima konstrukcja modeli, wręcz kultowa - dodaje P. Pindral. - Na "Wicherkach" wychowały się całe pokolenia naszych modelarzy. Jest to model, który w dobie powszechnej komercjalizacji, jaka dotknęła również modelarstwo, trzeba wykonać samodzielnie, trzeba poświecić swój czas, poznać rzemiosło modelarskie, nie idąc przy tym na łatwiznę. Dlatego te tradycje staramy się pielęgnować i rozgrywamy konkurencję "Wicherek".

Każdego, kto chce zobaczyć dość niecodzienne zjawisko, organizatorzy pikniku zapraszają dziś wieczorem.

- Po zmierzchu odbędą się pokazy modeli podświetlanych. Nie zabraknie oczywiście modelarskiego, integracyjnego ogniska. Mamy też atrakcje dla dzieci w postaci kolorowanek, toru dla modeli samochodów i modeli kołowych

Nasz rozmówca ujawnił, co też ma czynić młody człowiek, by zostać prawdziwym modelarzem.

- Dostępność materiałów do budowy modeli, silników a nawet gotowych już zestawów nadających się do nauki latania modelami jest szeroko rozpowszechniona - mówi P. Pindral.

- Warto też zajrzeć na fora modelarskie, np. na Polskie Forum Modelarskie. Tam znajdziemy mnóstwo informacji niezbędnych do uprawiania tego pięknego hobby, do bezpiecznego wejścia w modelarski świat. Również dostępne są na rynku książki modelarskie, m.in. Elementarz Modelarstwa Lotniczego. Ideałem jest jednak, by na starcie mieć rady i wsparcie doświadczonego modelarza, który skoryguje nasze ewentualne błędy.

Organizator Pikniku zachwalał niesamowity model odrzutowca General Dynamics F-16 Fighting Falcon. Rozmawialiśmy z jego właścicielem Bartoszem Ciężniakiem z Chodzieży.

- Mój EF jest w barwach tureckich sił zbrojnych z prostego powodu. Kolega lakiernik lakierował dwa takie modele i z "rozpędu" zrobił też tego, którego możecie tu państwo podziwiać. Niewykluczone jednak, że niebawem przemaluję go w polskie barwy.

- W Polsce są tylko dwa tego typu modele w skali 1:5. Silnik modelu jest odrzutowy, jak w prawdziwym samolocie. Napędzany jest naftą lotniczą. Wszystkie elementy modelu są zachowane jak w oryginale, łącznie z elektroniką i podwoziem. To "cacko" waży 27 kg. Zabiera ze sobą ponad 7 litrów nafty lotniczej, co pozwala na niecały kwadrans lotu.

W niedzielę 11 sierpnia organizatorzy zapraszają do Wilczych Lasków od godz. 11.