MOPS wypłacił ponad 36 milionów złotych na dzieci w Szczecinku

Miasto z Wizją / 27.02.2021 / Komentarze
Z programu 500+ w minionym roku skorzystały 4142 rodziny

W kwietniu 2016 roku uruchomiono rządowy program „Rodzina 500+”. Wtedy też mieszkańcy tłumnie ruszyli do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, aby złożyć stosowne dokumenty, a tym samym „załapać” się na wypłatę 500 zł na dziecko. Okazuje się, że na wsparcie rodzin uprawnionych do pobierania świadczenia, idzie całkiem pokaźna kwota, która z roku na rok wciąż rośnie.

W pierwszym roku jego funkcjonowania wypłacono świadczenia na kwotę 14 mln 469 tys. 862 zł. W kolejnych latach rocznie na program „500+” w samym tylko Szczecinku wypłacano świadczenia na łączną kwotę ponad 18 mln złotych. Wprowadzenie w połowie 2019 roku możliwości ubiegania się o świadczenie również na pierwsze dziecko spowodowało, że wnioski wręcz zalały tutejszy MOPS, a środki wydatkowane na wypłaty świadczeń rodzinnych wzrosły niemal dwukrotnie.

Rok 2020 był pierwszym pełnym, w którym świadczenia wychowawcze „500+” były wypłacane zarówno na pierwsze, jak i na każdego kolejne dziecko. Jak teraz przedstawiają się liczby? Okazuje się, że w minionym roku w Szczecinku skorzystały 4 142 rodziny. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznał i wypłacił świadczenia na łączną kwotę 36 mln 190 tys. i 761 złotych.

Rozpoczęło się już także przyjmowanie wniosków drogą elektroniczną na nowy okres. - W tej chwili realizujemy przyjmowanie wniosków na nowy okres zasiłkowy, czyli na 2021-2022 – mówi „Miastu z Wizją” Iwona Wagner, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinku. - Wnioski przyjmujemy elektronicznie na nowy okres, który rozpocznie się od 1 czerwca. Tak jak do tej pory raczej musieliśmy namawiać wszystkich, żeby korzystali z dostępnych form elektronicznych składania wniosków, to w tym roku sprawa wygląda zupełnie inaczej. Na ten moment mamy już 2300 wniosków złożonych w formie elektronicznej za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

- Świadczenia obsługujemy na bieżąco. Na ten moment jeszcze wypłacamy stare świadczenia, które są przyznane do końca maja. Ale też w lutym rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków drogą elektroniczną na nowy okres, który rozpoczniemy od 1 czerwca. Wnioski w formie papierowej będzie można składać od kwietnia – dodaje nasza rozmówczyni. /zr/