Można już biegać i jeździć na rowerze

Miasto z Wizją / 20.04.2020 / Komentarze
Park i lasy do naszej dyspozycji. Premier: jednak z umiarem

W poniedziałek 20 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady (tzw. pierwszy etap harmonogramu ograniczania uciążliwości związanych z pandemią wirusa) dotyczące m.in. rekreacji na świeżym powietrzu. Oznacza to, że wędkarze mogą iść na ryby - pisaliśmy o tym w artykule:

a miłośnicy biegania, marszu Nordic Walking czy jazdy na rowerze oddawać się swojemu ulubionemu hobby, m.in. w lasach i parku nad Trzesieckiem.

Jednocześnie pamiętać musimy o nadal obowiązujących obostrzeniach. Wszelka rekreacja na świeżym powietrzu dozwolona jest wyłącznie w maseczkach (maseczki nie trzeba zakładać, gdy przebywa się w lesie) i zachowaniu bezpiecznego odstępu (co najmniej 2 metry) od innej osoby.

- Nie traktujmy tego jednak jako zaproszenie do niekontrolowanej rekreacji - podkreślił premier Mateusz Morawicki na konferencji prasowej, zachęcając jednocześnie do tego, by pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas odwiedzania terenów zielonych.

Jak podkreślił szef rządu, zniesienie zakazu wejścia do lasu ma pomóc obywatelom zwiększyć komfort psychiczny.

- Możliwość pójścia do lasu i parku daje nam pewien oddech. Używajmy jednak tego z rozsądkiem. To nie jest zachęta, by nieustannie tam przebywać. My nadal musimy się maksymalnie izolować. Nie wytrzymamy jednak roku w izolacji - zaznaczył szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

"Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze - jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!" - czytamy w komunikacie dotyczącym znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Zmiany w ograniczeniach od poniedziałku 20 kwietnia

Zniesiony zostaje ogólny zakaz przemieszczania się. Oznacza to, że dozwolone jest przemieszczanie się w celach rekreacyjnych, np. chodzenie na spacery, bieganie, czy jazda na rowerze. Do tej pory możliwość korzystania z tych aktywności budziła liczne wątpliwości

Otwarty zostaje wstęp do lasów i parków Zamknięte pozostają place zabaw

Więcej osób może uczestniczyć w uroczystościach religijnych, np. w mszach. Do tej pory limitem było pięć osób (nie licząc osób sprawujących kult, np. księży) . Od poniedziałku obowiązuje zasada, że w obrzędzie może uczestniczyć jedna osoba na każde 15 mkw. pomieszczenia, w którym się on odbywa. Przykładowo w kościele o powierzchni 600 mkw. może przebywać 40 osób

W pogrzebach może uczestniczyć do 50 osób (nie licząc osób sprawujących kult religijny i pracowników zakładu pogrzebowego). Do tej pory limit ten wynosił pięć osób

Osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Do tej pory wszyscy niepełnoletni nie mogli sami wychodzić z domów

Więcej osób może robić zakupy w tym samym czasie. W mniejszych sklepach (do 100 mkw. powierzchni) od poniedziałku obowiązuje limit czterech klientów na jedną kasę (do tej pory było to trzech klientów). Inaczej wyglądają zasady dotyczące większych sklepów. Tam, podobnie jak w kościołach, może przebywać jedna osoba na każde 15 mkw. powierzchni. Przykładowo, w supermarkecie o powierzchni 3 tys. mkw. zakupy może robić w tym samym czasie 200 klientów

Jakie ograniczenia pozostają w mocy?

Niezależnie od poniedziałkowych zmian w naszym kraju wciąż obowiązują następujące restrykcje:

W miejscach publicznych musimy zakrywać usta i nos

Piesi muszą zachować między sobą odstęp 2 m

Środkami transportu publicznego może podróżować maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Przykładowo, jeśli w autobusie jest 20 siedzeń, może nim jechać 10 osób

Zamknięte są bary, restauracje, hotele, teatry, kina, muzea i filharmonie

Zamknięte są salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu oraz siłownie i baseny

Zamknięte są sklepy w centrach handlowych (z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii czy aptek)

Zamknięte są sanatoria

Nie można prowadzić rehabilitacji z wyjątkiem szczególnie ciężkich przypadków

Wszyscy wracający z zagranicy muszą przejść kwarantannę

Nie można organizować imprez, spotkań i konferencji

W weekendy zamknięte pozostają markety budowlane