Multimedialne przystanki coraz bliżej. Gdzie staną?

Miasto z Wizją / 09.07.2016 / Komentarze
Powstanie 26 nowoczesnych wiat. Miasto szuka wykonawcy

Wkrótce szczecineckie wiaty przystankowe całkowicie zmienią swój wygląd. Pasażerowie będą mieli do swojej dyspozycji nowoczesne, multimedialne przystanki, które zdecydowanie będą różniły się od tych funkcjonujących dotychczas. Nowe wiaty będą posiadały m.in. wykonane z aluminium panele elewacyjne, a także poliwęglanowe zadaszenie. Dodatkowo w słupach, na których oparta zostanie konstrukcja, będą znajdowały się wmontowane monitory interaktywne, na których pojawią się m.in. informacje w ramach dynamicznego systemu informacji pasażerskiej oraz przyjazdy autobusów w czasie rzeczywistym. Całość będzie posiadała oświetlenie ledowe, a także wyłączniki zmierzchowe.

Co istotne, miasto na ten cel wyda zaledwie niewielką cześć rzeczywistych kosztów, bowiem inwestycja ta w 85 proc. zostanie dofinansowana ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Zachodniopomorskiego. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Ponad 23 mln zł dla Szczecinka” http://miastozwizja.pl/ponad-23-mln-zl-dla-szczecinka.

Miasto, przymierzając się do tej sporej inwestycji, właśnie zaprosiło do składania ofert potencjalnych przyszłych wykonawców, którzy podejmą się zadania „Rozbudowy dynamicznego systemu informacji pasażerskiej wraz z modernizacją głównych przystanków autobusowych w Szczecinku”.

- W ramach projektu planuje się rozbudowę dynamicznego systemu informacji pasażerskiej wraz z modernizacją głównych przystanków autobusowych, co przyczyni się do usprawnienia komunikacji publicznej, wprowadzając ułatwienia w zakresie korzystania z tego typu transportu oraz wpłynie na zmiany w mobilności miejskiej prowadzące w efekcie do zmniejszenia emisji CO2 i innych zanieczyszczeń uciążliwych dla środowiska i mieszkańców miasta – czytamy w specyfikacji zamówienia.

Całe przedsięwzięcie polegać ma na rozbudowie istniejącego już systemu informacji pasażerskiej, a także na modernizacji łącznie 26 głównych przystanków autobusowych. W przyszłości zostaną one także najpewniej powiązane z systemem wypożyczalni rowerów miejskich. Tym samym w wybranych lokalizacjach pojawi się piec typów zmodernizowanych wiat. Gdzie się pojawią? Nowe przystanki mają zostać zlokalizowane przy ul.: Stanisława Staszica, Trzesieckiej, Kołobrzeskiej, Wyszyńskiego (4 przystanki), Pilskiej, Powstańców Wlkp., Ordona (2 przystanki), Jana Pawła II (4 przystanki), Kościuszki, Cieślaka (2 przystanki), Słowiańskiej, Szczecińskiej, Koszalińskiej, Mierosławskiego, 28 Lutego (2 przystanki).

Dodajmy, że z miejskiej kasy na tę inwestycję wydamy niewielki procent jej ceny, bowiem znaczna część środków, bo aż 85 proc. pochodzić będzie z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Zachodniopomorskiego.

Tekst: Marzena Góra