Na szczecineckim niebie zrobi się naprawdę tłoczno

Miasto z Wizją / 17.06.2016 / Komentarze
Burmistrz: W tym roku udział w imprezie weźmie ok. 50 załóg

Za kilkanaście dni na szczecineckim niebie zrobi się naprawdę tłoczno. W pierwszy lipcowy weekend w powietrze poszybuje kilkadziesiąt balonów w przeróżnych kolorach i kształtach. Kolejny raz nad miastem będziemy mogli oglądać to wyjątkowe widowisko oczywiście za sprawą zbliżającej się wielkimi krokami największej w kraju imprezy balonowej – VII edycji Polsko – Niemieckiego Festiwalu Balonowego Memoriał Kurta Hummela. To właśnie dzięki temu cyklicznemu wydarzeniu Szczecinek przez kilka ostatnich lat stał się stałym punktem w wakacyjnych planach baloniarzy z całej Europy. Podobnie będzie i tym razem.

- To dzięki staraniom Tomka Czuka, który od początku, od samego momentu zakiełkowania idei organizacji takiej fiesty balonowej, festiwal nabrał takich rozmiarów. Takim spiritus movens jest tu także pan Bartosz Oberski, który jest zawodowym pilotem balonowym i przy okazji pilotem naszego szczecineckiego balonu. To oni spowodowali, że festiwal ten stał się największą imprezą balonową w Polsce – mówi burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- W tym roku udział w imprezie weźmie ok. 50 załóg. Będą to oczywiście załogi z Polski i Niemiec. Ja bardzo duża wagę przywiązuję do tego, ponieważ jestem zwolennikiem pojednania z Niemcami oraz tego, aby takich wspólnych imprez było więcej – kontynuuje nasz rozmówca. – Oprócz tego odwiedzą nas także Szwedzi, Holendrzy, Duńczycy, Francuzi i Włosi. W Szczecinku pojawi się także amerykański balon promujący film „Angry Birds”.

Tegoroczny trzydniowy Festiwal Balonowy rozpocznie się w piątek, 1 lipca. O godz. 19.30 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się I start balonów oraz kultowa już konkurencja „Pogoń za lisem”. Z kolei o godz. 22.30 czeka nas prawdziwe show, czyli zawsze długo wyczekiwana Nocna Gala podczas której będziemy mogli podziwiać wyjątkowy taniec muzyki i światła. Kolejnego dnia (2.07) balony wzniosą się w niebo skoro świt o godz. 5.45, natomiast w samo południe odbędzie się coroczna Parada Baloniarzy ulicami naszego miasta - na dziedzińcu zamku będzie miała miejsce prezentacja załóg. O godz. 19.00 organizatorzy przewidzieli kolejny start balonów z tereny OSiR. Ostatniego dnia festiwalu (3.07) balony wzniosą się w powietrze o godz. 19.00.

Przypomnijmy, że impreza ta upamiętnia postać porucznika Kurta Hummela z 9 Pułku Huzarów, który w 1908 roku zginął podczas lotu balonem nad Morzem Północnym. Pochodzący z Sępolna Wielkiego koło Białego Boru brał udział w prestiżowych zawodach o Puchar Gordona Bennetta.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: Sławomir Włodarczyk