Na wakacyjne podróże najlepiej wybrać pociąg

Miasto z Wizją / 29.06.2024 / Komentarze
Ze Szczecinka do Szczecina, Świnoujścia, Mielna i Kołobrzegu

Rozpoczęły się wakacje. Dla wielu z nas idealny czas na wyprawy, wycieczki i podróże. Podobnie, jak w latach ubiegłych, dobrym rozwiązaniem będzie wybór połączeń z logo przewozów regionalnych. I to w wielu kierunkach.

Regionalnych pociągów – wzorem lat ubiegłych – jest więcej. Składy umożliwiają wygodne i szybkie dojazdy do najatrakcyjniejszych turystycznych destynacji na Pomorzu Zachodnim. To zarówno morze, jak i jeziora.

Planując wakacyjną wyprawę, warto wybrać kolej regionalną jako środek transportu. To nowoczesny tabor i komfort jazdy, a przy tym pozwala na uniknięcie korków – zapewnia zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Pociągi jeżdżą w różnych kierunkach. W ofercie znalazły się m.in. połączenia dla tych, którzy chcą wybrać się do Międzyzdrojów, a także dla tych, którzy obiorą kurs na Darłowo, Szczecinek czy Kołobrzeg.

Dobry dojazd do Kołobrzegu pociągami regionalnymi mają w tym roku mieszkańcy Koszalina, do których dyspozycji jest 8 par pociągów łączących oba miasta, a czas przejazdu z Koszalina do Kołobrzegu wynosi jedynie około 40 minut.

Podobnie jak w latach poprzednich, do Kołobrzegu wygodnie dojechać można także z Poznania przez Piłę, Szczecinek i Białogard. Ze stolicy Wielkopolski przez Szczecinek w tegoroczne wakacje w weekendy kursuje 7 par pociągów Regio do Kołobrzegu, w tym dwie pary pociągów przyspieszonych, tj. „Riwiera” i „Harpun”, a w dni robocze 5 par pociągów.

W bieżącym roku po raz pierwszy na trasę wyjechała także weekendowa, przyspieszona para pociągów „Rybitwa”, łącząca środkowopomorski kurort z Bydgoszczą i Toruniem m.in. przez Białogard, Szczecinek, Piłę i Nakło nad Notecią.

Kierunek Mielno

Dobra współpraca Urzędu Marszałkowskiego z Miastem Koszalin i Gminą Mielno ponownie owocuje atrakcyjną ofertą dla mieszkańców. W tegoroczne wakacje na trasę Koszalin – Mielno w dni robocze wyjeżdżać będzie 7 par pociągów regionalnych, a w weekendy 11 par. Czas podróży wyniesie zaledwie 15 minut, będzie on więc bezkonkurencyjny wobec wszystkich innych środków transportu.

Kierunek Pojezierze Drawskie

W wakacje zwiększone będą także możliwości dojazdu na Pojezierze Drawskie, a więc m.in. do Drawska Pomorskiego, Czaplinka, Złocieńca, Łubowa i Szczecinka. Bezpośrednie pociągi łączące Szczecin ze Szczecinkiem w godzinach porannych kursować będą nie tylko w weekendy, lecz także w dni robocze, dzięki czemu codziennie możliwy będzie wygodny dojazd pociągiem regionalnym ze stolicy województwa do ciekawych i ciągle mało znanych miejscowości położonych nad urokliwymi jeziorami w borach Pojezierza Drawskiego.

Każdy pociąg regionalny na Pomorzu Zachodnim zestawiony jest z nowoczesnego, wygodnego i w zdecydowanej większości niskopodłogowego taboru. Wszystkie pociągi regionalne są klimatyzowane i wyposażone w gniazdka elektryczne (niektóre także w gniazda USB) do ładowania podręcznej elektroniki. Zapewniają dobre warunki podróżowania wszystkim podróżnym, w tym, osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z dziećmi (w toaletach są przewijaki dla niemowląt). Pociągiem można podróżować także z rowerem, choć trzeba pamiętać, że liczba miejsc dla rowerów jest ograniczona, a pociągi kursujące w najpopularniejszych godzinach bywają przepełnione. Wszystkie pociągi wyposażone są w monitoring wizyjny, dzięki czemu są w pełni bezpieczne.

Ofertę przewozową na większości linii uzupełniają pociągi dalekobieżne PKP Intercity. Ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na wielu liniach, rozkład jazdy pociągów najlepiej sprawdzić na dzień przed wyjazdem na Portalu Pasażera - www.portalpasazera.pl. Jest on regularnie aktualizowany oraz pozwala wygenerować bieżące informacje o sytuacji na stacji wybranej przez podróżnego czy śledzić rzeczywiste położenie pociągu na trasie.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Foto główne: Sławomir Włodarczyk