Na zamku czytali „Wesele” Wyspiańskiego

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 02.09.2017 / Komentarze
To kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania

Znani głownie z lekcji j. polskiego bohaterowie „Wesela” kolejny raz ożyli na kartach powieści Stanisława Wyspiańskiego, przenosząc nas do1900 roku. Odwiedzając zamkową salę konferencyjną mogliśmy przez kilkadziesiąt minut poczuć klimat i nastroje społeczne, które panowały wówczas w naszym kraju.

Do odbycia tej niecodziennej podróży zaprosili nas uczestnicy ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i przypominające o największych polskich dziełach literackich. W sobotę, 2 września – podobnie jak w wielu miastach w całym kraju – również w Szczecinku odbyła się kolejna odsłona akcji przebiegającej pod hasłem „Narodowe Czytanie”. Przypomnijmy, że została ona zainicjowana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w 2011 roku i od tego czasu odbywała się pod patronatem prezydenckiej pary. Teraz ta inicjatywa jest kontynuowana przez obecną parę prezydencką. Akcja ta odbywa się co roku już od sześciu lat. Szczecinek przyłączył się do niej po raz piąty.

Jak przyznają współorganizatorzy tego wydarzenia – pedagodzy ze Szkoły Podstawowej nr 6 – celem tego corocznego przedsięwzięcia jest przede wszystkim przypomnienie o najważniejszych polskich dziełach literackich, propagowanie czytelnictwa, jak również zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest dbałość o polszczyznę i jaką wartość niesie ze sobą kultura żywego słowa. 

- Przede wszystkim czytanie nas łączy – mówi Alicja Cybulska, polonistka w SP 6 i współorganizatorka wydarzenia. - Z wyksztalcenia jesteśmy polonistkami i dla nas to jest szczególnie ważna uroczystość. Uczniowie swoim zapałem i zaangażowaniem sprawiają, że jesteśmy dumne, że możemy być dziś tu razem z nimi. Mocno wierzymy w to, że ten pomysł rzeczywiście jest pomysłem dobrym. Sprawiającym, że wspólnie czytamy arcydzieła literatury polskiej.

 - W tym roku zostało wybrane „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. To trudne przedsięwzięcie, ponieważ jest to dramat, a więc tekst czytany z podziałem na role. Poprzeczka została podniesiona wysoko – dodaje Joanna Wróblewska, również nauczycielka j. polskiego w SP 6. - Akcja przynosi oddźwięk i to widać po wielkim zainteresowaniu młodzieży tą akcją. Chociaż młodzież jest trochę przestraszona, jeśli chodzi o ten tekst, ale zainteresowana. Wiem nawet, że czytali wcześniej streszczenie, żeby się zapoznać z tym dziełem i żeby łatwiej było im dziś czytać jego fragmenty przed publicznością.

Do świata opisanego przez Stanisława Wyspiańskiego przenieśli nas szczecineccy pedagodzy, samorządowcy, a także osoby związane z działalnością kulturalną. Tego dnia przed publicznością wystąpili m.in. posłowie na Sejm RP Małgorzata Golińska oraz Radosław Lubczyk, starosta Krzysztof Lis, burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź, wiceprzewodnicząca Małgorzata Bała, radny Janusz Rautszko czy dyrektor muzeum Ireneusz Markanicz oraz nauczyciele. Na scenie towarzyszyli im oczywiście uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6.

Tekst, foto: Marzena Góra