Na zimę najlepsza jest piosenka i... Małgorzata Ostrowska!

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 28.01.2018 / Komentarze
Za nami XX - jubileuszowa edycja zimowego festiwalu

Odwiedzając w piątek (26 stycznia) salę widowiskową kina Wolność kolejny raz mogliśmy przekonać się, że to właśnie „Piosenka jest dobra na zimę”. W Szczecinku odbyła się XX - jubileuszowa edycja tego ogólnopolskiego festiwalu, którego pomysłodawcą jest Krzysztof „Ogień” Leśniewski. Tym samym nad Trzesiecko zjechało kilkudziesięciu utalentowanych wykonawców z różnych rejonów kraju, aby zawalczyć o główną nagrodę – Grand Prix festiwalu.  

Uczestnicy tegorocznej edycji już przed południem rozpoczęli muzyczne zmagania, prezentując swoje umiejętności wokalne. Jak zgodnie przyznają, stres towarzyszący wyjściu na scenę był ogromny, ponieważ ich występy oceniała m.in. Małgorzata Ostrowska. Po kilkugodzinnych scenicznych zmaganiach przyszedł czas na ogłoszenie wyników przeglądu. Podczas uroczystej gali finałowej poznaliśmy zwycięzców, których wykonania najbardziej przypadły do gustu jurorom.

- Komisja wysłuchało ponad 40 podmiotów wykonawczych w trzech kategoriach wiekowych i zmuszona była oczywiście przyznać nagrody. Nie była to prosta prawa, gdyż od lat poziom naszego festiwalu jest bardzo wysoki. Tradycyjnie zaszczycili nas młodzi wykonawcy z całej Polski. Od Krakowa do Szczecinka. Od Suwałk do Szczecina – powiedział Andrzej Górka z SAPiKu, który kolejny raz podczas oficjalnej gali wcielił się w rolę konferansjera.

Spośród kilkudziesięciu uczestników sędziowie musieli wyłonić garstkę tych, którzy podczas całego przeglądu wyróżniali się najbardziej. Pierwsze miejsce w najmłodszej kategorii wiekowej zdobyła Elena Tomaszewska (Lubin). II miejsce wyśpiewała Hania Sztachańska (Rokietnica), a miejsce III - Martyna Maciąg (Złocieniec) oraz Michał Słobodzian (Koszalin).

W kategorii 14-16 lat komisja przyznała nie jedno, ale dwa pierwsze miejsca, które zdobyły Wiktoria Zwolińska (Kraków) i Martyna Ćwik (Koszalin). III miejsce wywalczyła - Maja Wasserman (Warszawa). Jury postanowiło przyznać także wyróżnienie Paulinie Cholewa z Chojnej.

W najstarszej kategorii wiekowej (17 lat i starsi) pierwsze miejsce wyśpiewała Maja Wysoczańska ze Szczecinka. II miejsce zajęła Maja Mędrek z Warszawy, a III miejsce przyznano Aleksandrze Mierzwiak (Letnin). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Natalia Szczęśniak (Szczecinek), Julia Leśniewska (Szczecinek) oraz Magdalena Kucharska (Wrocław).

Najwięcej emocji wśród uczestników wzbudziło jednak ogłoszenie zwycięzcy całego festiwalu. Członkowie komisji konkursowej zdecydowali nagrodę Grand Prix przyznać Mateuszowi Pawłowskiemu ze Świecia.

- Kiedy po dwudziestu latach patrzę wstecz i przypominam sobie poprzednich uczestników, jest niesamowitą przyjemnością, że teraz spotykam tych ludzi w teatrach muzycznych czy widzę ich w największych programach telewizyjnych. Ludzi, którzy występowali na tej scenie lub wcześniej w Wierzchowie, bo ta impreza początkowo odbywała się właśnie w Wierzchowie. Dzisiaj to są już dorosłe osoby, czasem nawet rzekłbym – gwiazdy. I to jest bardzo przyjemne, że od 20 lat ten festiwal się odbywa, jego poziom jest wspaniały i myślę, że za parę lat tych ludzi występujących tu dzisiaj zobaczymy w innych, większych miejscach – powiedział Krzysztof „Ogień” Leśniewski.

Po ogłoszeniu wyników, uroczystym wręczeniu nagród wokalistom i wysłuchaniu zwycięskich wykonań, przyszedł czas na długo wyczekiwany moment tego wieczoru. Pojawienie się Małgorzaty Ostrowskiej wraz z zespołem wywołało żywą reakcję publiczności. – Witamy was bardzo serdecznie i niezmiernie się cieszymy, a ja w szczególności, że gramy tutaj przed wami. Że gramy w tym miejscu, w tym mieście, do którego mam przeogromny sentyment – przywitała publiczność rodowita szczecinecczanka. Chwile  później artyści na blisko dwie godziny zawładnęli sceną, zapraszając słuchaczy do odbycia muzycznej podróży przez zarówno najnowsze, jak i te nieco starsze kawałki.

Tekst, foto: Marzena Góra
Zdjęcia, montaż video, foto: Andrzej Remus