Najpopularniejsze imiona to Hanna i Antoni

Miasto z Wizją / 02.01.2020 / Komentarze
Nie ma tygodnia, w trakcie którego nie przyszedłby na świat kolejny mieszkaniec Szczecinka

Nie ma tygodnia, w trakcie którego w szczecineckim szpitalu nie przyszedłby na świat kolejny mieszkaniec naszego miasta. Rocznie średnio przybywa nam ok. 300 małych szczecinecczan. Nie inaczej było również w 2019 roku. Kiedy już rodzice poznają płeć swojego dziecka, zaczynają zastanawiać się nad wyborem tego najodpowiedniejszego imienia. Trzeba przyznać, że wybór do najłatwiejszych nie należy. Jednak w Szczecinku od kilku lat panuje moda na te konkretne, najpopularniejsze. Jakie? Sprawdziliśmy, które imiona rodzice wybierali dla swoich pociech. Jak wynika z danych szczecineckiego Urzędu Stanu Cywilnego, gust mieszkańców pod tym względem od kilku lat nie zmienia się diametralnie, choć w tym roku statystyki wyglądają nieco inaczej, niż jeszcze rok temu.

- W ubiegłym roku rodzice dla swoich córek najchętniej decydowali się na podobne imiona, które padały często w minionych latach – mówi nam Eugenia Grudecka, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinku. - Najpopularniejszym z nich była Hanna. Na kolejnym miejscu znalazła się Lena. Równie chętnie wybieranym żeńskim imieniem była Zosia.

Dla porównania w 2018 roku najchętniej nadawanymi imionami żeńskimi były kolejno Zuzanna, Zofia, Maja i Hanna. W 2017 r. - Zofia, Hanna, Zuzanna, Lena i Maja, natomiast w 2016 roku - Hanna, Lena, Maja, Julia i Zofia. Rok wcześniej - Maja, Zuzanna, Julia, Hanna i Lena. Natomiast w 2014 r. – Lena, Maja, Julia, Aleksandra i Amelia.

Podobna tendencja od kilku lat utrzymuje się także w przypadku chłopców, choć w tym roku „pierwsza trójka” przedstawia się nieco inaczej. W tym roku rodzice wybierali najchętniej dla swoich synów imię Antoni. Rodzice chętnie nadawali swoim synom imię Jakub. Na trzecim miejscu popularnych imion znalazł się Michał.

W 2018 roku najchętniej nadawanymi imionami męskimi były kolejno Antoni, Marcel i Stanisław. Z kolei w 2017 roku najchętniej nadawanymi męskimi imionami były: Szymon, Antoni, Mikołaj, Franciszek oraz Jan. W 2016 roku rodzice najczęściej wybierali imiona: Szymon, Antoni, Franciszek, Jakub i Filip. W 2015 roku natomiast wśród imion męskich najczęściej padały kolejno: Filip, Antoni, Jakub, Szymon, Kacper i Mikołaj. Z kolei w 2014 r. byli to – Filip, Jakub, Marcel, Antoni i Kacper.

Tekst: Marzena Góra

Foto: nhs.uk