Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach – Starosta Krzysztof Lis oddał hołd pomordowanym

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 11.07.2025 / Komentarze
11 lipca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej Kresów Wschodnich. To dzień, w którym Polacy wspominają jedną z najtragiczniejszych kart w historii XX wieku – Rzeź Wołyńską.

W symbolicznym geście pamięci Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis złożył wiązankę kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ofiary tych dramatycznych wydarzeń. Pomnik znajduje się przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Elżbiety w Szczecinku. Jak podkreślają organizatorzy, w natłoku codziennych obowiązków pamięć o historii nie została pominięta.

Obelisk, który stanął przed rokiem, powstał dzięki lokalnej współpracy. Kamień pod pomnik dostarczyła Kopalnia Surowców Mineralnych Parsęcko, a tablicę pamiątkową przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku. To miejsce ma być nie tylko trwałym symbolem pamięci, ale i punktem refleksji dla przyszłych pokoleń.

Rzeź Wołyńska – tragiczna historia, o której nie wolno zapomnieć

Rzeź Wołyńska była brutalną czystką etniczną, przeprowadzoną przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Kulminacja zbrodni miała miejsce 11 i 12 lipca 1943 roku, kiedy oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na ponad 150 polskich wsi.

Szacuje się, że w wyniku tych wydarzeń zginęło około 100 tysięcy Polaków, często w niezwykle okrutny sposób. Ofiarami byli głównie cywile – kobiety, dzieci i osoby starsze.

11 lipca – obowiązek pamięci

Narodowy Dzień Pamięci ma przypominać o obowiązku pamięci wobec ofiar, ale też pełnić funkcję przestrogi. To nie tylko data w kalendarzu, ale historyczne zobowiązanie wobec tych, którzy zginęli bezbronnie tylko dlatego, że byli Polakami.

Złożenie kwiatów przez Starostę Krzysztofa Lisa to gest nie tylko osobistego szacunku, ale również ważny sygnał społeczny – że pamięć o Wołyniu jest wciąż żywa i pielęgnowana na szczeblu lokalnym.

 

Zdjęcia: 
Powiat Szczecinek