Nasi Ormianie świętowali dwa jubileusze

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 03.12.2017 / Komentarze
Wydarzenie to było doskonałą okazją do poznania kultury, tradycji i historii Armenii

W sobotę, 2 grudnia na szczecineckim zamku miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Tego dnia szczecineccy Ormianie zarosili mieszkańców na uroczyste obchody 650–lecia obecności Ormian w Polsce, nad którymi honorowy patronat objęli burmistrz miasta Jerzy Hardie-Douglas oraz Ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan. Rok 2017 jest szczególny dla społeczności ormiańskiej z powodu przypadających dwóch jubileuszy. Pierwszym z nich jest właśnie 650-lecie przywileju nadanego przez króla Kazimierza Wielkiego Ormianom lwowskim oraz 25 rocznica stosunków dyplomatycznych między Armenią i Polską.

- Nie wolno nam zapominać, że nasi przodkowie byli przede wszystkim lojalnymi i oddanymi obywatelami Rzeczypospolitej. Walczyli pod Grunwaldem, Chocimiem, Wiedniem, brali udział w niepodległościowych zrywach w czasie zaborów, walczyli w szeregach Polskiej Armii w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w czasie II wojny światowej. Ormianie są szczególnym przypadkiem, kiedy to społeczność jednego narodu stała się w pełni społecznością drugiego, nie tracąc – dzięki wierze i obrządkowi – więzi i kultury z kraju pochodzenia – powiedział prowadzący sobotnią uroczystość Narek Khurshudyan, który przybliżył także zebranym gościom historię polskich Ormian.

- Obecnie w Polsce mieszka ok. 40 tys. Ormian. Część z nich to tzw. stara emigracja, wywodząca się m.in. ze Lwowa, Stanisławowa i innych miejscowości na Pokuciu i Podolu - kontynuował. - Pozostali tworzą tzw. nową emigrację, która do Polski napłynęła po 1989 roku z terenu Armenii, a także Gruzji i Rosji. W przypadku nas, szczecineckich Ormian, wszyscy przyjechaliśmy z Armenii. Pierwsi Ormianie pojawili się w Szczecinku w latach 90. Następnie każdy, chcąc wspomóc rodzinę w Armenii, w miarę możliwości zapraszał tu najbliższych. I tak od roku 1990 po dzień dzisiejszy w powiecie szczecineckim osiedliło się ok. 80 Ormian. Myślę, że nasza obecność tutaj dzisiaj jest świetnym przykładem asymilacji szczecineckich Ormian z mieszkańcami Szczecinka.

Wśród obecnych gości na sali nie zabrakło także Ambasadora Republiki Armenii w Polsce Edgara Ghazaryana. - Chciałbym serdecznie podziękować inicjatorom dzisiejszego spotkania, naszej ormiańskiej wspólnoty w Szczecinku za organizację tego wieczoru ormiańskiego. Rok 2017 jest dla nas bardzo ważny. Obchodzimy dwa jubileusze. 25-lecie stosunków między naszymi państwami i 650-lat przywileju Kazimierza Wielkiego nadanego polskim Ormianom. To nie jest jedyny taki przywilej, ponieważ jest ich dużo nadanych przez innych królów. Ale ten jest pierwszym udokumentowanym – zwrócił się do zebranych gości Edgar Ghazaryan. – Cieszę się, że mamy możliwość prezentować w Szczecinku historię polskich Ormian, kulturę dzisiejszej Armenii, a także smaki Armenii. Dziękuję naszej wspólnocie za organizację tego wydarzenia oraz za zaproszenie. Dziękuję także wszystkim, którzy są dziś tu z nami.

Wydarzenie to było nie tylko kolejną doskonałą okazją do integracji szczecineckich Ormian, ale także do poznania kultury, tradycji i historii Armenii. Nie mogło zabraknąć także wyjątkowych, armeńskich smaków, które bez wątpienia przyciągnęły wielu smakoszy dobrej kuchni. W trakcie sobotnich obchodów goście mogli wysłuchać również szeregu wystąpień i prelekcji, obejrzeć film dokumentalny o Jadwidzw Zarukiewicz, a także odwiedzić wystawę zatytułowaną „Ormianie w Polsce” oraz poznać najważniejsze zabytki Armenii.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra