Nasiona chia w dwóch odsłonach

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 14.08.2016 / Komentarze
Malinowy pudding chia bez cukru? A może pobudzający kawowy koktajl? Dietetyk Anna Englisz podpowiada, jak wykorzystać w kuchni te zdrowe nasiona

                                                                                                 Malinowy pudding chia bez cukru

Lekko słodki i orzeźwiający. Taki jest mój nowy przepis na malinowy pudding chia bez cukru. Przygotowuje się go banalnie szybko, a resztę „robią” nasiona chia. Po kilku godzinach spędzonych w lodówce deser jest zwarty i gotowy do smakowania. Dobrze schłodzony smakuje jak namiastka lodów.
W tym deserze podoba mi się wszystko – lekko słodki smak, kremowa konsystencja, malinowy zapach i różowy kolor. Pudding w sam raz na „babski” podwieczorek. Trochę żartuję, że tylko dla dziewczyn, ale nie da się ukryć, że prezentuje się bardzo uroczo i dziewczęco.
Do przygotowania tego smakowitego deseru potrzebujesz tylko 3 składników – „napój” roślinny, maliny i chia. Jeżeli jesteś łakomczuchem możesz dodać „słodzidło” np. erytrol, a w wersji nie dla cukrzyków może być miód. Ja trafiłam na słodkie maliny i mój deser przygotowałam całkowicie bez dodatku cukru, a mimo wszystko był słodki. Poza sezonem możesz spokojnie przygotować taki malinowy pudding bez cukru z malin mrożonych.

Ilość to 3 porcje. Wartość odżywcza i wymienniki 1 porcja to: WW = 1.13 WBT = 1.03, kcal = 157,33, węglowodany = 21.3g, błonnik = 9.9g, białko = 8.63g, tłuszcz = 7.76g, suma wymienników (WM) = 2.16 w tym procent WBT = 48.

Składniki:
- 2 szklanki (500ml) „napoju” roślinnego (np. migdałowego, ryżowego) lub mleka
- 2 szklanka (240g) malin świeżych lub mrożonych
- 4 łyżki (40g) nasion chia
- opcjonalnie 1 łyżka (10g)  erytrolu lub miodu (miód w wersji puddingu dla nie diabetyka)

Wykonanie:
Świeże maliny opłukaj, mrożone wyjmij wcześniej, aby się rozmroziły. „Napój” lub mleko wymieszaj z erytrolem lub miodem, dodaj nasiona chia. Maliny zmiksuj i dodaj po masy z chia. Gotowy pudding przelej do trzech pucharków i wstaw do lodówki na kilka godzin. Przed podaniem na wierzch każdego puddingu ułóż po kilka malin        

                                                                                                              Kawowy koktajl z chia

W gorsze dni, kiedy nie mam energii, pomagam sobie składnikami z jedzenia. Mnie do działania skutecznie pobudza porządna dawka węglowodanów oraz kofeina.  Kawę piję sporadycznie, lubię natomiast dodawać ją do posiłków, np. do koktajlu, do ciasta, ciastek. Sprawia, że słodka przekąska staje się bardziej wytrawna i oryginalna w smaku. Moja propozycja to pobudzający koktajl kawowy z chia.  Spróbujcie, na mnie działa.
W przepisie jest kawa rozpuszczalna, ale śmiało można dodać w jej zastępstwie 2 łyżki naparu espresso. Jeżeli macie ochotę przygotować taki koktajl również dla dzieci, to w zastępstwie kawy dodajcie kawę zbożową lub kakao.  Dzieciaki na pewno będą zachwycone. Koktajl kawowy z chia testowałam w wersji z mleczkiem kokosowym i bez. Zatem przedstawiam przepisy na dwie wersje tego smacznego koktajlu: wersję fit z „mlekiem roślinnym” oraz  wersję fat z mleczkiem kokosowym.

Wersja fat z mleczkiem kokosowym - 2 porcje. Wartość odżywcza i wymienniki 1 porcji to: WW = 2.35, WBT = 2.25, kcal = 317, węglowodany z błonnikiem = 26.7g, błonnik = 3.2g, białko = 5.8g, tłuszcz = 22.5g, Suma wymienników (WM) = 4.6, w tym procent WBT = 49.

Składniki
- 1 banan (120g),
- 2 łyżeczki (10g) kawy rozpuszczalnej lub 2 łyżki naparu espresso,
- 1 łyżeczka (5g) gorzkiego kakao,
- duża szklanka (250ml) „mleka” roślinnego np. migdałowego,
- 1 łyżka (10g) ksylitolu,
- 1 łyżka (10g) nasion chia lub siemienia lnianego
- 3/4 szklanki (200ml) mleczka kokosowego

Wykonanie: Wszystkie składniki przełożyć do wysokiego naczynia, zmiksować. Przelać do wysokich szklanek i schłodzić.

Wersja fit tylko z „mlekiem” roślinnym - 2 porcje. Wartość odżywcza i wymienniki 1 porcji to: WW = 2.25, WBT -= 1.45, kcal = 186, węglowodany z błonnikiem = 26.3g, błonnik = 3.7g, białko = 8.8g, tłuszcz = 6.45g, suma wymienników (WM) = 3.2, w tym procent WBT = 29.

Składniki:
- 1 banan (120g),
- 2 łyżeczki (10g) kawy rozpuszczalnej lub 2 łyżki naparu espresso,
- 1 łyżeczka (5g) gorzkiego kakao,
- 2 niepełne szklanki  (450ml) „mleka” roślinnego np. migdałowego,
- 1 łyżka (10g) ksylitolu,
- 1 łyżka (10g) nasion chia lub siemienia lnianego

Wykonanie: Wszystkie składniki przełożyć do wysokiego naczynia., zmiksować. Przelać do wysokich szklanek i schłodzić.

Więcej porad żywieniowych oraz przepisów na smaczne i zdrowe przepisy znajdą Państwo na stronie www.napolslodko.com oraz na profilu www.facebook.com/napolslodko.

Tekst, zdjęcia: dietetyk Anna Englisz