Nie będzie rekompensat za wzrost cen prądu

Miasto z Wizją / 16.12.2020 / Komentarze
Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy, dlaczego?

Nie będzie powszechnych rekompensat za rosnące ceny prądu, pomimo zapowiedzi wicepremiera Jacka Sasina. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, dlaczego zdecydowało się wycofać projekt ustawy. "Uznano, że potrzebne jest wypracowanie systemowego rozwiązania o horyzoncie wieloletnim, skoncentrowanego na potrzebach najbardziej wrażliwych odbiorców energii elektrycznej" - przekazał resort w odpowiedzi dla TVN24 Biznes.

Na początku roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki wszystkim z czterech kontrolowanych przez państwo sprzedawców. Pociągnie to za sobą wzrost cen prądu - wyższe rachunki zapłacimy od 1 stycznia 2021 roku. Pisaliśmy o tym w artykule:

Wicepremier Jacek Sasin obiecywał, że ceny energii dla odbiorców indywidualnych nie wzrosną. Potem pojawiła się koncepcja rekompensat za podwyżki. Na początku tego roku w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister wyjaśniał, że "zasada będzie taka, że po końcu roku, kiedy (...) będziemy mogli określić, ile więcej polska rodzina zapłaciła za prąd, zrekompensujemy tę różnicę".

Projekt jednak trafił do zamrażarki, a we wrześniu tego roku Jacek Sasin deklarował już jedynie, że "rekompensaty będą wtedy, kiedy zdecyduje o tym rząd".

O projekt dotyczący rekompensat za wzrost cen prądu TVN Biznes zapytało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w którego kompetencjach znalazły się ewentualne działania w tym zakresie.

W odpowiedzi resort stwierdził, że "liczba, jak i charakter uwag, które spłynęły w ramach tych konsultacji, zwróciły uwagę, że zaproponowane w projekcie rozwiązanie nie jest wystarczające oraz że wyzwania związane z kosztami ponoszonymi przez odbiorców końcowych energii elektrycznej wymagają szerszej analizy i przygotowania bardziej kompleksowego rozwiązania". Ma on wejść w życie w połowie przyszłego roku.

Póki co, zdaniem ekonomistów, po uwzględnieniu wszystkich zmian, które wejdą od nowego roku, rachunki za prąd wzrosną o 12-13 procent.

Źródło: TVN24

Więcej: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/ceny-pradu-2021-rekompensaty-rzad-wycofa...