Nie chcą do komisji, nie będzie wyborów w Trzesiece?

Miasto z Wizją / 29.08.2016 / Komentarze
Burmistrz przedłużył termin, w ratuszu czekają na kandydatów

Wszystko wskazuje na to, że Rada Miasta będzie zmuszona odwołać wybory uzupełniające do Rady Osiedla Trzesieka. Powód? Brak chętnych do pracy w osiedlowej komisji wyborczej. I to pomimo zacnej wysokości diety w kwocie 135 zł netto - bez podatku.

Pięć chętnych osób, by przeprowadzić wybory, mogło zgłosić akces do piątku 26 sierpnia. Niestety, do ratusza nie wpłynęła ani jedna kandydatura. W związku z takim rozwojem sytuacji, burmistrz Jerzy Hardie-Douglas podjął decyzję o wydłużeniu tego terminu do czwartku 30 sierpnia do godz. 9. Kandydatem na członka osiedlowej komisji wyborczej może być stały mieszkaniec osiedla Trzesieka, uprawniony do głosowania w wyborach do Rady Miasta.

Procedura zgłaszania kandydatów? Otóż kandydat na członka osiedlowej komisji wyborczej dokonuje indywidualnego zgłoszenia, które powinno zawierać: nazwisko, imię, numer PESEL, miejsce zamieszkania oraz oświadczenie o prawie wybierania w danym osiedlu (wzór druku do odbioru w Biurze Rady Miasta lub na stronie internetowej: www.szczecinek.pl, w terminie do dn.  30.08. br. do godz. 9 w pok. nr 7 Urzędu  Miasta.

W  przypadku zgłoszenia się większej ilości kandydatur do składu OKW (niż wymaganych 5 osób) zostanie przeprowadzone publiczne losowanie - tego samego dnia, godzinę później w sali nr 104 Urzędu Miasta.

- W przypadku braku zgłoszenia wymaganych, co najmniej 5 kandydatów na członków osiedlowej komisji wyborczej, wybory uzupełniające do Rady Osiedla Trzesieka nie odbędą się - mówi "Miastu z Wizją" Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy ratusza.

Przypomnijmy: W marcu 2015 roku mieszkańcy Szczecinka wybierali Rady Osiedli. Uczynili to "pół na pół" Rady zostały wybrane w 6 szczecineckich osiedlach - na 12. M.in. lokalny parlament powstał w Trzesiece.

W międzyczasie życie sprawiło, że z różnych względów i przyczyn, trzesiecka rada uszczupliła się o kilka osób. Ze składu rady odeszła m.in. Renata Rak, która pod koniec stycznia br. wygrała wybory uzupełniające do Rady Miasta. Reasumując: Rada Osiedla Trzesieka stała się mocno niekompletna.  Stąd też decyzja burmistrza Szczecinka Jerzego Hardie-Douglasa o przeprowadzeniu wyborów uzupełniających. Rada Miasta podjęła decyzję o wyznaczeniu wyborów w niedzielę 13 marca br. Jednocześnie burmistrz wydał zarządzenie w sprawie zgłaszania kandydatów do komisji wyborczej.

Na tym zapędy mieszkańców Trzesieki się skończyły. Niestety, nie potrafili się zmobilizować i zebrać, co najmniej pięciu kandydatów na tychże członków. Czas upłynął, termin też, burmistrzowi nie pozostało już nic innego tylko odwołać wyznaczone na 13 marca wybory.

Pisaliśmy o tym w artykule:

Wówczas postanowiono, że kolejne wybory odbędą się jesienią br. Rada Miasta ponownie zajęła się trzesiecką Radą Osiedla. Na ostatniej sesji 17 sierpnia radni zdecydowali o wyborach uzupełniających w Trzesiece. Głosowanie wyznaczono na 30 października br.