"Nie damy zabrać sobie przyszłości"

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 16.09.2019 / Komentarze
Młodzież ze Szczecinka przyłączy się do piątkowego Protestu Tysięcy Miast przeciwko kryzysowi klimatycznemu

Ubiegłoroczny, odbywający się w Katowicach szczyt klimatyczny, w którym wzięli udział naukowcy, politycy i ekolodzy z całego świata, nie przyniósł zbyt optymistycznych prognoz dla naszej planety. Wówczas pojawiły się pierwsze głośne wzmianki o katastrofie klimatycznej, która może dosięgnąć nas już za blisko 30 lat. - Wzywam was do wspólnej pracy i przyspieszenia działań. Nie możemy zmarnować ostatniej szansy na powstrzymanie niekontrolowanych zmian klimatu. To byłoby nie tylko niemoralne, ale i samobójcze. Moje słowa mogą zabrzmieć jak dramatyczny apel, ale tak właśnie jest: to dramatyczny apel – powiedział wówczas Antoni Guterres, sekretarz generalny ONZ.

I choć wciąż wielu ludzi uważa, że zmiany klimatu nie są spowodowane działalnością człowieka a katastroficzne wizje niedalekiej przyszłości to „tylko gadanie nawiedzonych eko-świrów”, to jednak nie da się zaprzeczyć, że nasza planeta wkrótce może zwyczajnie „nie wytrzymać”. Zastanawiać i niepokoić może również chociażby fakt, że w tym roku po raz pierwszy stacje telewizyjne zaczęły emitować spot reklamowy PGW Wód Polskich w formie kampanii społecznej nawołujący do rozsądnej gospodarki zasobami wody. Tej bowiem już wkrótce może w naszym kraju zabraknąć. Dodajmy, że Polska znajduje się w grupie państw, którym grozi deficyt wody. W porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej mamy jej zdecydowanie mniej.

Zachodzące niemal na naszych oczach zmiany klimatyczne wyraźnie zaczynają niepokoić, zwłaszcza młodych ludzi, dla których nasza planeta przez najbliższych kilkadziesiąt lat będzie domem. I właśnie o ten „dom” postanowili oni zawalczyć. W najbliższy piątek, 20 września na całym świecie odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, w trakcie którego to właśnie młodzi ludzie będą protestować przeciwko zbyt dużej ignorancji rządu i potentatów wobec zbliżającego się nieuchronnie zagrożenia. Tego dnia również w kilkudziesięciu miastach w Polsce uczniowie i studenci  wyjdą na ulice, aby wspólnie wyrazić swój sprzeciw wobec braku wyraźnych działań mających przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Hasłem przewodnim towarzyszącym piątkowym protestom będzie „Nie damy sobie zabrać przyszłości”. Do tej inicjatywy przyłączył się również Szczecinek.

- 20 września odbędzie się ogólnoświatowy młodzieżowy strajk klimatyczny, który jest częścią ruchu Fridays For Future. Został on zapoczątkowany od pewnej młodej dziewczynki, aktywistki klimatycznej ze Szwecji, która wyszła strajkować przed parlament i tak się zaczęła cała ta akcja – mówi nam Dominika Sochacka, współorganizatorka szczecineckiej odsłony strajku i uczennica jednej ze szczecineckich szkół. – Piątkowy strajk będzie szczególnie ważnym wydarzeniem, ponieważ 20 września jest ostatnim piątkiem przez tegorocznym Szczytem Klimatycznym ONZ. I to ostatnia okazja, abyśmy my, jako młodzież, poprzez nasze konkretne postulaty zwrócili uwagę mediów i polityków na poważny problem, jakim jest kryzys klimatyczny.

- Coraz więcej miast w Polsce zdeklarowało swój udział w tej akcji i coraz mniejsze miasta zaczęły się dołączać. Pomyślałam, że warto zorganizować taki strajk również w naszym mieście, aby zwrócić uwagę na ten problem jak największej liczby młodych ludzi. Mam ogromną nadzieję, że moi rówieśnicy i wszyscy uczniowie z naszych szkół dołączą do mnie i wezmą udział w proteście. Spotykamy się w piątek 20 września o godz. 10 na Placu Wolności. Tego dnia nie idziemy do szkoły właśnie po to, aby zamanifestować m.in.  to, że nie chcemy się uczyć, jeżeli nasza przyszłość wisi na włosku – dodaje Dominika Sochacka.

Każdy, kto chciałby wziąć udział w piątkowym strajku i wesprzeć jego uczestników w walce o jak najszybsze powstrzymanie działań degradujących naszą planetę, powinien pojawić się na placu przed ratuszem o godz. 10.00.

Poniżej przytaczamy postulaty towarzyszące protestowi:
1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.
Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.
Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny