Nie hejtuj. Inspiruj!

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.02.2020 / Komentarze
Międzyetniczna kampania solidarnościowa Romów i Ukraińców

W piątek (31.01) Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku w partnerstwie ze Związkiem Ukraińców Polskich, zaprosił do udziału w inauguracji Projektu „Nie hejtuj. Inspiruj!”. Wydarzenie połączone było z wystawą fotografii kobiet mniejszościowych autorstwa Iwony Aleksandrowicz,

“Don’t hate. Inspire!” to kompleksowa kampania polegająca na zwalczaniu dyskryminacji i nienawiści w stosunku do mniejszości romskiej i ukraińskiej, poprzez szereg działań integracyjnych, będących pierwszą współpracą międzyetniczną w historii Pomorza Zachodniego.

- Jednym z głównych celów koalicji, we współpracy ze szczecinecką Telewizją "Zachód" jest umożliwienie tym dwóm mniejszościom publicznego prezentowania swojego pozytywnego wizerunku, jako formy zwalczania dyskryminacji - mówi Roman Chojnacki, członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, prezes Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku

- Założeniem projektu jest to, że te wspólne działania doprowadzą do stworzenia i wzmocnienia solidarności między największymi mniejszościami w tym obszarze, a dzięki telewizyjnym materiałom promocyjnym dotrą do szerokiego grona odbiorców na terenie całego kraju.

Inauguracji projektu towarzyszyła wystawa fotografii Iwony Aleksandrowicz.

- Jak państwo z pewnością pamiętają, dwa lata temu pokazałam wystawę pn. "Swój - Obcy", która bardo tematycznie wiąże się z prezentowanym dziś projektem. Przed przystąpieniem do pracy spotykałam się z przedstawicielami Związku Romów Polskich i Ukraińców, pytałam jak wyobrażają sobie wystawę - mówi I. Aleksandrowicz.

- Okazało sie, że oni absolutnie nie różnią się w niczym od nas. Widać to na fotografiach. Możemy też podziwiać na nich elementy kultury tych dwóch grup mniejszościowych, m.in. stroje, umeblowanie mieszkań, itp. My Polscy uwielbiamy oglądać te elementy, z zaciekawieniem przyglądamy się życiu Romów czy Ukraińców. Dlatego było mi łatwo podejść do tematu. Ogromnie żałuję, że krótki termin realizacji wystawy nie pozwolił mi użyć mojej ukochanej techniki fotografii analogowej. - Bohaterkami moich fotografii są dziewczyny - Romki, Ukrainki, m.in. mieszkanki naszego Szczecinka.

(…) Najtrudniejszym elementem produkcji wystawy była pogoda, robiłyśmy te zdjęcia w grudniu, w przeciągu dwóch tygodni. Aura absolutnie nie pomagała. Mimo to, dla mnie była to ogromna przyjemność i frajda.

Projekt "Nie hejtuj. Inspiruj" finansowany jest przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) w Berlinie.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk