Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary

redakcja / 23.05.2015 / Komentarze
W sobotnie popołudnie w ogrodzie Centrum Konferencyjnego Zamek gościli Ormianie mieszkający w Szczecinku. Zorganizowane obchody 100 rocznicy ludobójstwa Ormian zgromadziły wiele osób.
Uroczystości trwały od godzin porannych, zainaugorowała je msza święta w obrządku apostolskiego kościoła Armenii, która odbyłą się w kościele pw. Narodzenia NMP.  Na terenie rekreacyjnym przed Zamkiem odbyły się występy artystyczne oraz prezentacja filmu dokumentalnego. Na scenie widniały takie napisy jak :
" Nie o zemstę, lecz o pamięć wołająofiary".
" Im więcej pamiętamy, tym bardzoej stajemy się silniejsi".
" Nie uprawiamy polityki na grobach".

Zarówno te hasła, jak i pamięć o tak wielkiej tragedii w historii Armenii wywoływały dziś wiele wzruszeń. Podczas uroczystości głos zabrał Ambasador Armenii w Polsce oraz Burmistrz Miasta Szczecinek. Po części artystycznej, w galerii sztuki zaprezentowano wystawę upamiętniającą mord, w którym zginęło ok 1,5 mln Ormian. Można będzie ją podziwiać do 27 maja.

Więcej informacji na temat ludobójstwa z 1915 roku można przeczytać: http://armenia.republika.pl/genocide/1915.html

inf.,fot. Remigiusz Grochowski