Niedzielny handel w 2022 roku

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 16.01.2022 / Komentarze
Siedem razy na zakupy

Kalendarz niedziel handlowych w 2022 roku zapowiada się mało atrakcyjnie. W styczniu otwarte będą także sklepy, które działają jako placówki handlowo-pocztowe. Jednak to ma się zmienić, ponieważ nadciąga prawdziwa rewolucja w zakazie handlu.

Jeżeli pandemia koronawirusa nie wymusi zmian, zakupy w niedziele zrobimy tylko 7 razy: 30 stycznia, 10 i 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia oraz 11 grudnia i 18 grudnia. 

Nadal istnieją wyjątki, które pozwalają otwierać sklep w niedzielę. W dni objęte zakazem, działać mogą placówki, w których pracować ma właściciel. Nowe regulacje mają jednak ujednolicić prawo także w tym zakresie. Chodzi o listę osób, które mogą pomagać właścicielowi w prowadzeniu sklepu w niedzielę niehandlową. Mają być członkowie rodziny. Co więcej, zakaz handlu nie obejmuje również takich miejsc jak: stacje paliw, kwiaciarnie, kawiarnie, lodziarnie, cukiernie, poczty, apteki, salony prasowe, sklepy z pamiątkami, placówki handlowe na lotniskach i dworcach.

Rewolucyjne zmiany w zakazie handlu w Polsce mają obowiązywać od lutego 2022 roku. Wówczas w życie wejdą znowelizowane przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. Co to oznacza? Od tego terminu otwierać się będą sklepy, które będą mogły wykazać, że z działalności pocztowej notują co najmniej 40 procent miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Jak wiadomo, marketom, które oferują swój cały asortyment trudno będzie osiągnąć taki próg wyłącznie z działalności pocztowej.

Osoby, które nie przestrzegają zasad zakazu handlu, muszą liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami. Inspektor kontrolujący placówkę ma prawo nałożyć na nią mandat w wys. od tysiąca do 5 tys. zł. Sprawa może również zostać przekazana do sądu. Wówczas kara może wynieść nawet 100 tys. zł.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Shutterstock