Nietoperze chore na wściekliznę (komunikat)

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 28.09.2017 / Komentarze
Zagrożony chorobą cały obszar Szczecinka

O tym, że znalezione ostatnio w Szczecinku martwe nietoperze były chore na wściekliznę poinformował nas kierownik Referatu Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Andrzej Wasąg. Informację potwierdziła Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna.

- Czekamy na stosowne zarządzenie w sprawie wyznaczenia obszaru zagrożonego chorobą - mówi "Miastu z Wizją" Andrzej Wasąg.

Już wiadomo, że obejmie on cały obszar Szczecinka. Zgodnie z przepisami, w obszarze zagrożonym zwierzęta domowe, również gospodarskie musza znajdować się pod nadzorem człowieka.

- Zabronione jest także puszczanie psów bez smyczy. Psy nieszczepione na wściekliznę należy zaszczepić. Zalecane jest także szczepienie kotów - dodaje A. Wasąg.

Obszar zagrożony będzie odpowiednio oznakowany i ma obowiązywać przynajmniej 3 miesiące.

Jak twierdzą lekarze weterynarii, wścieklizna u nietoperzy występuje niezmiernie rzadko. Większość spośród niespełna 30 gatunków żyjących w Polsce żywi się owadami lub owocami. Są tylko trzy gatunki mięsożerne. Wścieklizna u nietoperzy w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje agresji. Zwierzęta po prostu padają.

W przypadku znalezienia padłych zwierząt w zagrożonym obszarze należy powiadomić: Straż Miejską - tel. alarmowy 986 lub Powiatowego Lekarza Weterynarii - tel. 37 435 29.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: kids nationalgeographic com

INFORMACJA POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII w Szczecinku

w związku z wystąpieniem wścieklizny u dwóch nietoperzy znalezionych na terenie miasta Szczecinek

Na obszarze, zagrożonym wścieklizną zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem zwierząt. Psy powinny być trzymane  na uwięzi, a koty w zamknięciu. Obszar zostanie oznakowany poprzez umieszczenie plakatów ostrzegawczych z napisem: „UWAGA! ZAGROŻENIE WŚCIEKLIZNĄ”.

W obrębie obszaru zagrożonego:

! należy unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi ( zaleca się szczególną ostrożność i uświadomienie dzieci, aby nie podchodziły i nie dotykały wiewiórki, czy lisa, który do nich podchodzi),

! nie dotykać zwierząt chorych lub padłych, w przypadku znalezienia martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego, należy o tym fakcie powiadomić Straż Miejską w Szczecinku lub Inspekcję Weterynaryjną.

! psy powinny być wyprowadzane w kagańcu i na smyczy,

! koty nie powinny być swobodnie wypuszczane z domów,

! bezwzględnie należy dopełnić obowiązku szczepienia psów przeciw wściekliźnie.

! Zaleca się również szczepienie kotów, szczególnie tych, które maja możliwość wychodzenia z domu.

Warto wiedzieć, że wścieklizna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy i kończy się zawsze śmiercią. Na zakażenie wirusem wścieklizny wrażliwe są wszystkie zwierzęta stałocieplne, a także człowiek.

Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia. Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez ugryzienie przez zwierzę lub bezpośredni kontakt (zwykle śluzówek, uszkodzonej skóry) ze śliną zakażonych zwierząt. Rodzice szczególną uwagę powinni zwrócić na dzieci, które są bardziej narażone na kontakt z obcymi zwierzętami.

W przypadku pogryzienia człowieka przez chore lub podejrzane o wściekliznę zwierzę należy pozwolić, aby krew swobodnie przez jakiś czas wypływała z rany, przemyć ranę wodą z mydłem, zdezynfekować ranę, nałożyć opatrunek i jak najszybciej zgłosić się do lekarza i sanepidu.

Wirus wścieklizny wykazuje dużą odporność na działanie czynników fizycznych i chemicznych oraz na gnicie. W rozkładających się zwłokach zachowuje zakaźność do kilku tygodni, a w powierzchniowych warstwach ziemi, przez 2-3 miesiące. Jest wrażliwy na działanie większości środków dezynfekcyjnych.

Nietoperze, jak inne ssaki dziko żyjące są zwierzętami wrażliwymi na zakażenie wirusem wścieklizny ale ryzyko transmisji zarazka tj. przenoszenia wirusa między zwierzętami wg. doniesień naukowych jest niewielkie. Występowanie wścieklizny stwierdzono zaledwie u trzech spośród 25 gatunków nietoperzy występujących w Polsce. Podaje się, że mniej niż 5% przebadanych w Polsce w ostatnich latach nietoperzy padłych i podejrzanych, było zarażonych wścieklizną, co stanowi poniżej 1% populacji naturalnie żyjących zwierząt. Wszystkie nietoperze żyjące w Europie są owadożerne. Nietoperze są ssakami prawnie chronionymi. Należy podkreślić, że nawet chore nietoperze nie wykazują agresji i nie dążą do kontaktu z człowiekiem lub innymi zwierzętami.