Coraz więcej chętnych na fotowoltaikę

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 06.05.2016 / Komentarze
Do instalacji paneli fotowoltaicznych szykują się kolejne spółki i placówki

Światło słoneczne od wielu już lat wykorzystywane jest jako sprawdzone i przede wszystkim odnawialne źródło energii. To nie tylko dobre rozwiązanie jeżeli chodzi o ekologię i środowisko, ale także pozwala zaoszczędzić, znacznie zmniejszając zużycie innych mediów. Dlatego też rozwiązanie to jest coraz popularniejsze, chętnie stosowane i sukcesywnie wprowadzane przez kolejne instytucje i placówki. Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się także na szczecineckich budynkach. Wszystko skazuje na to, że z czasem w naszym mieście będzie ich coraz więcej.

O otrzymanie dotacji na budowę tego typu instalacji stara się m.in. Miejska Energetyka Cieplna. Instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy elektrycznej 39 kW ma stanąć na terenie ciepłowni KR-I mieszczącej się przy ul. Kołobrzeskiej. Uzyskana tą metodą energia elektryczna ma przyczynić się do obniżenia kosztów wytwarzania ciepła płynącego do szczecineckich domów i przedsiębiorstw.

- Coraz częściej spółki czy placówki decydują się na takie rozwiązania. Przykładem może być chociażby PWiK, gdzie na dachu budynku została właśnie taka instalacja wybudowana, a uzyskana w ten sposób energia jest wykorzystywana dla potrzeb własnych przedsiębiorstwa – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak. - Samo miasto również zrealizowało trzy takie inwestycje. Uzyskaną energię pożytkujemy na własne potrzeby, ponieważ wtedy było możliwe otrzymanie dofinansowania na poziomie 85 proc. tym samym łącznie inwestycje kosztowały nas 450 tys. zł. Są to małe instalacje, które znajdują się w ZS im. Jana III Sobieskiego, w Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy oraz Szkoła Podstawowa nr 6. To są instalacje, które zrealizowaliśmy i które dzisiaj funkcjonują.

- Ta idea farm fotowoltaicznych jest tak skalkulowana, że jej realizacja opłaca się tylko i wyłącznie na własne potrzeby. Cały szkopuł tkwi w tym, że sama instalacja jest stosunkowo droga, jeżeli chodzi o realizację inwestycji, dlatego projektant powinien ją tak zaprojektować, żeby możliwość konsumpcji energii była zbilansowana z produkcją tej energii. Wówczas to jest najlepszy produkt, który przy dofinansowaniu na poziomie 85 proc. Programy te, oparte o środki unijne, natomiast z założenia dyskwalifikują instalacje, które miałyby wytwarzać przychód. To są instalacje, które są proekologiczne i które nie są nastawione na zysk – dodaje nasz rozmówca.

Wkrótce panele fotowoltaiczne pojawią się także na kolejnych dwóch szczecineckich placówkach – w Zespole Szkół Technicznych oraz w Wielofunkcyjnej Placówce Pomocy Rodzinie. Docelowo instalacje mają zostać zamontowane w budynku szkolnym ZST oraz w przyległym do niego budynku, gdzie mieszczą się warsztaty. Z kolei w budynku internatu pojawią się kolektory słoneczne. Dodatkowo wykonana zostanie tu również termomodernizacja stropodachu. Podobne kolektory zainstalowane zostaną także w  budynku WPPR.

Tekst: Marzena Góra