Tym razem poznawali własną historię
- Aktualności
W ostatnich dniach lutego w Szczecinku ruszył kolejny projekt edukacyjny, tym razem przebiegający pod nazwą „W poszukiwaniu korzeni”. Udział w nim wzięły dzieci uczące się na co dzień w klasach IV-VI szkół podstawowych. W trakcie cyklicznych spotkań z historią uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się m.in. od czego rozpocząć poszukiwania swoich przodków, na co zwrócić uwagę w archiwach, jak poruszać się po Internecie chcąc zgłębić ten temat. Uczestnicy podczas zajęć mogli także poznać rozmaite metody wyszukiwania różnego rodzaju materiałów archiwalnych i innych ciekawostek. Wskazówek małym odkrywcom tym razem udzielali archiwiści ze szczecineckiego archiwum, którzy przy okazji zdradzili dzieciom tajniki swojej pracy.
- Efektem naszych kilkumiesięcznych spotkań będzie umiejętność stworzenia przez uczestników drzewa genealogicznego z wykorzystaniem materiałów i zdjęć, które uda im się odnaleźć. Na zakończenie projektu zorganizujemy także wystawę, w trakcie której zaprezentowane zostaną wszystkie drzewa genealogiczne wykonane przez dzieci – powiedziała nam przed rozpoczęciem cyklu spotkań Renata Waśkiel z Samorządowej Agencji Promocji i Kultury. - Ponieważ zainteresowanie było bardzo duże, już teraz zastanawiamy się i powoli planujemy, że być może uda nam się rozpocząć drugą edycję tego typu spotkań.
Wykonane przez uczestników prace plastyczne w postaci drzew genealogicznych już teraz można podziwiać w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. B. Horodyskiego. Wszystkie prace wzięły również udział w konkursie. Wśród wyróżnionych laureatów znaleźli się: Aleksandra Skrzyńska, Maksymilian Jaćkowski, Emilia Świątek-Dawlewicz i Wiktoria Rabko. Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Agata Giżycka, Aleksandra Studzińska, Marcel Kwak, Bartosz Ćwikła, Wiktoria Jarosz, Aleksnadra Kosmala, Wiktoria Gołyńska, Wiktoria Sękulska oraz Paweł Mikołajun. Dodajmy, że wystawę można tu obejrzeć do 17 czerwca. Z kolei od 1 lipca zostanie ona wyeksponowana szczecineckim Archiwum Państwowym.
Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: SAPiK