Kronospan: Ekolodzy działają na szkodę mieszkańców i firmy
- Tv
- Aktualności
Takie m.in. słowa padły dziś (wtorek 20 września) na konferencji prasowej zorganizowanej przez firmę Kronospan. Rzecz dotyczyła pisma szefowej SIS "Terra" Joanny Pawłowicz skierowanego do prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w następstwie, którego instytucja wstrzymała (do czasu wyjaśnienia przez Kronospan treści zarzutów postawionych przez… Terrę) dofinansowania sztandarowej inwestycji Kronospanu w najbliższych latach - budowy filtra UTWS.
O filtrze, który ma praktycznie zniwelować uciążliwości zapachowe powstające w czasie produkcji płyt drewnopochodnych pisaliśmy szeroko w artykule: "Inwestycja, która odmieni Szczecinek"
http://miastozwizja.pl/utws-inwestycja-ktora-odmieni-szczecinek
Prowadzący konferencję dyrektor Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz ujawnił m.in., że firma ma czas na montaż filtra do końca 2019 roku.
- Jednak właściciel Kronospanu podjął decyzję, że nie pójdziemy na skróty, że nie będziemy montować jakiegoś filtra mokrego, ale zbudujemy filtr w najwyższej obecnie dostępnej technologii - mówił m.in. dyr. Aleksandrowicz.
- Koszt tego filtra zamknie się kwotą około 20 mln euro. Chcemy go ukończyć w sierpniu, wrześniu 2017 roku. Wszystko dla dobra mieszkańców Szczecinka.
Jak podkreślił dyr. Aleksandrowicz to niezwykle kosztowna inwestycja.
- Dlatego wystąpiliśmy z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie inwestycji (pożyczka oprocentowana na 2 proc.) - ujawnił K. Aleksandrowicz.
- Na wniosek Pani Pawłowicz NFOŚ wstrzymał decyzje o dofinansowaniu budowy UTWS i zażądał od nas wyjaśnień, wątpliwości… które zawarła w swoim piśmie szefowa szczecineckich ekologów.
W czasie konferencji dowiedzieliśmy się również, że wszystkie wcześniejsze inwestycje Kronospanu, m.in. budowa Szczecineckiego Klastra Meblowego, były oprotestowywane przez "Terrę".
- Opóźniało to termin ich realizacji - wyjaśniał dyr. Aleksandrowicz, a tym samym przesuwało w czasie tworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców Szczecinka.
- jesteśmy działaniami "Terry" mocno zbulwersowani - mówił dyr. Aleksandrowicz. - To działania na szkodę Szczecinka, jego mieszkańców i firmy Kronospan.
Rzecznik prasowy Kronospanu Beata Rafalo podkreśliła: -
"Terra" działa przeciwko firmie, działa na szkodę mieszkańców Szczecinka, czyniąc to we własnym interesie politycznym.
Na pytanie dziennikarzy, czy wstrzymanie dofinansowania będzie miało wpływ na realizację terminu budowy UTWS, dyr. Aleksandrowicz odpowiedział:
- Nie. Wywiążemy się z umów społecznych zawartych wcześniej z burmistrzem Jerzym Hardie Douglasem. Brak dofinansowanie będzie miał jednak wpływ na termin realizacji innych naszych inwestycji, m.in. budowy hotelu nad Trzesieckiem.
Oświadczenie firmy (treść pisma otrzymali dziennikarze):
EKO Terror rodem ze Szczecinka
Jak już informowaliśmy, Kronospan Szczecinek przystąpił do realizacji postanowień Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej, ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do produkcji płyt wiórowych zgodnie z dyrektywą PE i Rady, która została notyfikowana przez rząd RP.
Niestety, przedsięwzięcie „Ograniczenia emisji w zakładzie Kronospan Polska sp. z o.o. w Szczecinku" jakim jest planowana budowa UTWS, która zgodnie z informacją zamieszczoną w Dzienniku Urzędowym ma znacznie zmniejszyć emisję pyłu i lotnych związków organicznych, nie spotkała się ze zrozumieniem ze strony w/w "obywatelskiej grupy nacisku TERRA" (nomenklatura zgodnie z Komunikatem dla Posłów Parlamentu Europejskiego z dnia 30.04.2014).
W dniu 25.07.2016 Pani Prezes SIS „TERRA" skrycie i frantowsko wystosowała absurdalny w świetle własnego statutu i celów politycznych wniosek o wstrzymanie dofinansowania przedsięwzięcia: „Ograniczenie szkodliwych emisji w zakładzie Kronospan Polska sp. z o.o, w Szczecinku".
Z związku z powyższym, NFOSIGW podjął decyzje o wstrzymaniu decyzji o udzieleniu finansowania.
Domniemywać można, że agresywna opozycja SIS „TERRA" to działanie nie tylko na szkodę firmy i społeczeństwa ziemi szczecineckiej ale także próbą realizacji własnych, dość niejasnych celów politycznych, ponieważ inicjatywa działań Kronospan na rzecz ochrony środowiska spotkała się z wyraźnym poparciem posłów partii rządzącej.
Tym bardziej bulwersujące jest używanie przez SIS Terra dobrego imienia posłów Prawa i Sprawiedliwości w jednym szeregu z nazwą własną, insynuując tym rzekome wspólne cele i podszywając się pod poparcie Prawa i Sprawiedliwości.
Fakt wystosowania takiego wniosku przez SIS „TERRA" o wstrzymanie decyzji udzielenia dofinansowania dla projektu instalacji urządzeń ochrony środowiska, jednoznacznie stoi w sprzeczności z działalnością statutową Stowarzyszenia, które pod płaszczem ekologii, obrało sobie zakład Kronospan w Szczecinku za cel swoich bezustannych ataków.
Firma pewnie poradzi sobie z finansowaniem przedsięwzięcia budowy UTWS, jednakże na pewno opóźniona będzie nie tylko ta inwestycja, ale z uwagi na przesunięcie środków ucierpi na tym realizacja budowy kolejnych hal meblowych, centrum szkoleniowego na jeziorem, prac badawczo-rozwojowych, budowa przedszkola i wielu innych, ważnych dla społeczeństwa przedsięwzięć.
W takich warunkach, wykorzystanie środków pomocowych i unijnych jak też zaproszenie inwestorów do Szczecinka będzie niezmiernie trudne.
Pismo "Terry" do NFOŚiGW:
Wkrótce relacja video.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk
Video/montaż: Andrzej Remus