Dworzec kolejowy dla miasta
- Aktualności
![](https://miastozwizja.pl/sites/miasto.in.gitsystem.it/files/styles/artykul_glowne/public/field/image/dworzec-3.07.jpg)
O tym, że Polskie Koleje Państwowe wyraziły zgodę na oddanie miastu (bezpłatnie) dworca kolejowego pisaliśmy na początku czerwca br. w artykule:
http://miastozwizja.pl/dworzec-dla-miasta-pkp-odda-nam-zabytek-przy-torach
w rozmowie z burmistrzem Jerzym Hardie-Douglasem.
Jak powiedział nam wówczas burmistrz, zgodę na przejęcie przez samorząd Szczecinka zabytku przy torach musi wyrazić Rada Miasta. Radni podejmą w tej sprawie uchwałę na najbliższej sesji w poniedziałek 10 lipca - w sprawie nieodpłatnego nabycia przez Miasto Szczecinek od Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Szczecinku wraz z prawem własności budynku dworca kolejowego".
W projekcie czytamy m.in.: Wyraża się zgodę na nieodpłatne nabycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej o pow. 0,1518 ha położonej przy ul. Dworcowej 1 wraz z prawem własności posadowionego na niej budynku dworca kolejowego, z przeznaczeniem na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych gminy w dziedzinie transportu.
Teraz uzasadnienie projektu uchwały. Czytamy w nim m.in.:
Budynek dworca ulega szybkiej dekapitalizacji i wymaga pilnego remontu, a ponadto w aktualnym stanie nie przynosi chluby miastu i jego mieszkańcom. Jego zły stan techniczny budzi niepokój tym bardziej, że został on wpisany decyzją nr 701/2014 Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie do rejestru zabytków pod nr A-1237 i zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami powinien być odpowiednio zabezpieczony i utrzymywany.
Miasto po przejęciu dworca wyremontuje go i należycie zagospodaruje na potrzeby społeczności lokalnej, co spowoduje, że stanie się on wizytówką Szczecinka.
W budynku dworca miasto będzie realizować zadania własne za pośrednictwem komunalnej instytucji kultury, tj. prowadzić działalność kulturalno-oświatową, w szczególności skierowaną do dzieci i młodzieży, prowadzenie galerii sztuki, działalność w zakresie informacji turystycznej oraz uzupełniająco działalność gastronomiczną.
Niezależnie od powyższego miasto udostępni powierzchnie w budynku dworca na realizację zadań z zakresu transportu kolejowego dla PKP i innych jednostek wskazanych przez PKP.
Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas w rozmowie z nami kilkakrotnie podkreślał, że ratusz znajdzie pieniądze na remont dworca. Ten najpewniej rozpocznie się w 2018 roku, bo wcześniej trzeba przygotować stosowny projekt adaptacji zabytkowego budynku.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk