W sklepach drogo, coraz drożej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.05.2019 / Komentarze
Rosną ceny produktów żywnościowych, a nie tylko
Konsumenci mają prawo do niepokoju - w sklepach szybko rosną ceny, głównie artykułów żywnościowych. Ale nie tylko.

Urząd Statystyczny w Szczecinie opublikował najnowsze dane (za marzec br.) na Pomorzu Zachodnim. Ceny większości artykułów żywnościowych były wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku.  

W grupie „pieczywo i produkty zbożowe” najbardziej podrożał chleb pszenno-żytni - o 13,7 proc, bułka pszenna - o 9,3 proc. oraz mąka pszenna - o 6 proc. Wzrosła również cena kaszy jęczmiennej - o 10,8 proc. oraz ryżu - o 0,5 proc.

Spośród produktów mięsnych największy wzrost odnotowano dla cen kiełbasy suszonej - o 3,9 proc, mięsa wieprzowego bez kości - schabu środkowego - o 2,7 proc, szynki wieprzowej gotowanej - o 2,3 proc. oraz kurcząt - o 0,7 proc.

W porównaniu z marcem ub. roku zmniejszyła się cena filetów mrożonych z morszczuka - o 6,5 proc., mięsa wołowego z kością – rostbef lub antrykot - o 1,5 proc., kiełbasy wędzonej - o 1,1 proc. oraz mięsa wołowego bez kości - o 0,4 proc.

W grupie „mleko, sery i jaja” najbardziej zdrożał ser twarogowy półtłusty - o 2,6 proc. oraz śmietana (zaw. tł. 18%) - o 1,6 proc. Natomiast obniżyły się ceny sera dojrzewającego - o 9,6 proc., mleka krowiego spożywczego (zaw. tł. 3-3,5%) sterylizowanego - o 3,5 proc. oraz mleka krowiego spożywczego (zaw. tł. 2-2,5%) - o 1,7 proc.

Z grupy „oleje i pozostałe tłuszcze” spadła cena margaryny - o 2 proc., wzrosła natomiast cena masła świeżego (zaw. tł. ok. 82,5%) - o 9,9 proc. oraz oleju rzepakowego produkcji krajowej - o 1,4 proc.

W grupie „owoce i warzywa” wzrosły ceny ziemniaków - o 94,9 proc., cebuli - o 67,2 proc. oraz marchwi - o 26,2 proc. Ceny cytryn pozostały na tej samej wysokości, spadły natomiast ceny jabłek - o 41,7 proc. i pomarańczy - o 5,7 proc.

Wśród pozostałych artykułów wzrostem w skali roku charakteryzowały się ceny cukru białego kryształ - o 13,2 proc., soku jabłkowego - o 10,6 proc., czekolady mlecznej - o 8,4 proc., piwa jasnego pełnego, butelkowanego  o 4,2 proc. oraz kawy naturalnej mielonej - o 1,7 proc.

W marcu br. w stosunku do analogicznego okresu ub. roku ceny odzieży w większości przypadków zmalały. W tej kategorii wzrost odnotowano w cenie koszul męskich z długim rękawem. Spadły natomiast ceny m.in. rajstop damskich gładkich, garnituru męskiego oraz półbutów damskich skórzanych i półbutów męskich skórzanych.

Wzrosły opłaty za centralne ogrzewanie lokali mieszkalnych jak również wzrosła cena węgla kamiennego w stosunku do analogicznego miesiąca ub. roku. W marcu br. wzrosły też ceny benzyny silnikowej bezołowiowej, 95-oktanowej i oleju napędowego.

Pasażerowie komunikacji miejskiej płacili za bilet normalny na przejazd autobusem miejskim (jednorazowy) tyle samo co w marcu ub. roku. Koszt przejazdu taksówką osobową (taryfa dzienna) zwiększył się w stosunku do analogicznego okresu ub. roku o 3,8 proc.

Wyższe, niż w analogicznym okresie ub. roku były ceny pasty do zębów - o 13,6 proc., a także proszku do prania - o 2,5 proc.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Dane/grafika: Urząd Statystyczny w Szczecinie