Poznaliśmy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego

• Tv
Miasto z Wizją / 01.03.2020 / Komentarze
Mieszkańcy postawili na renowację tarcz kościelnego zegara, akcję defibrylację, pływające fontanny, przebudowę drogi i boisko do koszykówki

Dziś (piątek, 28 lutego) w szczecineckim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której poznaliśmy pięć zwycięskich projektów w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Z przedstawicielami lokalnych mediów spotkali się wiceburmistrzowie Dorota Rusin-Hardenbicker oraz Maciej Makselon.

Najwięcej głosów mieszkańców uzyskał projekt dotyczący renowacji trzech tarcz zegara na wieży kościoła pw. NNMP w Szczecinku (3321 głosów). Drugie miejsce w głosowaniu zajął projekt „Akcja Defibrylacja” (1631 głosów). 1402 mieszkańców zagłosowało na „Pływające fontanny z iluminacją świetlną na jezioro Trzesiecko”. Kolejny projekt, który zostanie zrealizowany w ramach BO to „Małpi Gaj - przebudowa drogi i wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej” (1239 głosów). Piata inicjatywa, która uzyskała największe poparcie głosujących (1171 głosów) to „STREET BASKETBALL - boisko do koszykówki ulicznej”.

- Była to rekordowa edycja pod względem zainteresowania Budżetem Obywatelskim i ilości oddanych głosów oraz różnorodności projektów, które zostały zgłoszone przez naszych mieszkańców – mówi wiceburmistrz Maciej Makselon. – To nas bardzo cieszy, ponieważ to pokazuje, że jest to inicjatywa, która jest mocno oczekiwana przez mieszkańców.

- Cztery pierwsze zwycięskie projekty skonsumowały większą część Budżetu Obywatelskiego. Musieliśmy dołożyć środków finansowych, żeby również piąty projekt wszedł do realizacji. I decyzją burmistrza Daniela Raka dokładamy 68 tys. złotych, po to, żeby zrealizować piąty projekt – dodaje Maciej Makselon.

W głosowaniu łącznie wzięło udział 7 413 osób. Zdecydowana większość oddała głosy przez internet – 6 157 osób, a kolejnych 1 119 zagłosowało poprzez karty papierowe. Okazuje się także, że najwięcej głosów oddano pierwszego dnia głosowania (3 lutego) oraz ostatniego dnia (23 lutego). Nieco chętniej głosowały panie (57 %), niż panowie (43 %).

Wkrótce rozpocznie się realizacja pięciu zwycięskich projektów w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk