Przysmaki z lasu - cz. 3
- Aktualności
W październiku w podszczecineckich lasach bezsprzecznie królują podgrzybki. Te uwielbiane przez grzybiarzy dary natury (wielu ceni je bardziej nawet od borowika szlachetnego) spotkamy niemal w każdym kompleksie leśnym, poza lasami liściastymi. Reasumując, podgrzybkowych lasów wokół Szczecinka ci u nas dostatek.
Podgrzybek należy do rodziny borowikowatych. Występuje w lasach iglastych, uwielbia wyręby i mech. Wszystkie gatunki podgrzybka, a jest ich dziesięć, są jadalne. Niektórzy uważają, że suszony podgrzybek znacznie przewyższa jakością nawet borowiki.
Podgrzybek ma kapelusz koloru od czekoladowobrązowego do kasztanowatobrązowego. Ich powierzchnia u młodych okazów jest zamszowata i matowa, u starszych w czasie suchej pogody gładka i błyszcząca, w okresie opadów – lepka. Skórka oddziela się od miąższu tylko u starych okazów i to niezbyt łatwo.
Podgrzybek owocuje u nas od sierpnia do listopada. Zdarza się jednak, że podczas ciepłej jesieni można go zbierać nawet na Wigilię!
Podgrzybki można przyrządzać według wielu przepisów. Np. jako nadzienie - wraz z kurczakiem - do pierogów. Pyszności!
W jaki sposób przyrządzić ciasto na pierogi, w tym zacnym gronie nie musimy pisać. Zajmijmy się nadzieniem. Otóż w tym celu potrzebne będą nam składniki:
* mąka pszenna
* szklanka ciepłej wody
* 1/3 łyżeczki mielonej kurkumy
* pół łyżeczki słodkiej papryki
Z kolei do farszu:
* dwie piersi z kurczaka
* 300 g podgrzybków (z zalewy solnej)
* jedna biała cebula
* dwie marchewki
* łyżeczka przyprawy do kurczaka
* sól, pieprz, olej rzepakowy, liść laurowy, ziele angielskie
Do mąki dodajemy sól, kurkumę, słodką paprykę i około 1,5 szklanki ciepłej wody, a następnie wyrabiamy ciasto na jednolitą i elastyczną masę.
Farsz: Do gotującej się wody dodajemy listek laurowy, ziele angielskie, około pół łyżeczki soli oraz marchewki i gotujemy je przez 5 minut. Po tym czasie dodajemy dwie piersi z kurczaka i gotujemy całość przez kolejne 15 minut. Ugotowane marchewki i kurczaka studzimy.
Cebulę kroimy w kostkę i szklimy ją na oleju rzepakowym.
Podgrzybki odcedzamy z zalewy, płuczemy i dodajemy do zeszklonej cebulki - chwilę razem przesmażamy, a następnie studzimy zawartość patelni.
Ostudzone piersi z kurczaka, marchewki, cebulkę i podgrzybki mielimy w maszynce do mięsa, dodajemy 1 łyżeczkę przyprawy do kurczaka, sól oraz pieprz do smaku i dokładnie mieszamy.
Ciasto rozwałkowujemy na stolnicy i wycinamy koła za pomocą szklanki lub foremki, nakładamy farsz i zaklejamy.
Gotowe pierożki wrzucamy na osolony wrzątek i gotujemy około 3 minut od wypłynięcia.
Podajemy z ulubioną okrasą - smażoną cebulką albo masełkiem i świeżymi ziołami.
Przepis za smaker.pl
Doskonałą przekąską na świąteczny wigilijny stół są podgrzybki marynowane, również jako dodatek do kanapek, sałatek, zup i sosów. Podgrzybki marynowane w occie stanowią również doskonały składnik gulaszu, nadzienia na pierogi, pasty do pieczywa, zapiekanek, bigosu i pieczonego mięsa. Grzyby dobrze jest również zmielić, doprawić solą i pieprzem i usmażyć na maśle. Opcjonalnie można dodać cebulę oraz czosnek. W ten sposób powstanie smaczny farsz do klusek i pieczeni.
Tekst: Sławomir Włodarczyk
Foto: Pixabay