Burmistrz: Rozpoczniemy od rewitalizacji pomieszczeń pasażerskich i elewacji budynku

Miasto z Wizją / 11.12.2020 / Komentarze
Miasto z dofinansowaniem na przebudowę dworca PKP, jednak wciąż czeka na odebranie budynku od obecnego właściciela

Do Szczecinka dotarła dobra wiadomość. Miasto otrzymało ponad 1,6 mln złotych dofinansowania, które ma zostać przeznaczone na jeden z etapów rewitalizacji dworca PKP. Środki te pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jednak aby prace mogły się rozpocząć, najpierw musimy poczekać, aż obecny właściciel nieruchomości przekaże ją miastu.

- To jest dobra wiadomość. Znaleźliśmy się na liście, z której wynika, że jeden z naszych pomysłów znalazł uznanie w ministerstwie – mówi burmistrz Daniel Rak. - Nie ukrywam, że rozmawiałem z panią Poseł Golińską na ten temat i padały pewne deklaracje. Ja czekam cały czas na to, aż będziemy właścicielem tej nieruchomości, bo to dopiero pozwoli nam na to, żebyśmy mogli tu jakieś środki inwestować. Cała inwestycja dworca, jeżeli go przejmiemy, będzie dużo droższa. Natomiast uważam, że należy rozpocząć prace, skoro dostaliśmy dofinansowanie, od podstawowej i głównej rzeczy, czyli od rewitalizacji strefy pasażerskiej. Mówimy tutaj o poczekalni, o punktach kasowych, sanitariatach, czyli o tej części, która jest tak naprawdę dedykowana pasażerom i która jest najbardziej potrzebna i użytkowana.

- Jeżeli uda nam się w wyniku tego postępowania jeszcze zrewitalizować elewację, to budynek będzie zarówno z zewnątrz wyglądał dobrze, jak i będzie miał zrewitalizowaną część dedykowaną usługom pasażerskim. Wówczas zostaną nam do rewitalizacji oba skrzydła budynku i mam nadzieję, że będziemy skutecznie z innych programów ubiegali się o dodatkowe pieniądze na ten cel. Możemy tę inwestycję dzielić na etapy i tak została też przygotowana dokumentacja, żebyśmy mogli w sposób praktyczny podejść do tego. Pierwotnie chcieliśmy, żeby tam swoją siedzibę miała Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, ale w międzyczasie zakupiliśmy nieruchomość od Lasów Państwowych, gdzie teraz będzie przenosił się SAPiK. A my – cały czas podkreślam jeżeli przejmiemy budynek dworca – to wówczas przystąpimy do jego modernizacji.

- Z całą pewnością warto tą część miasta rewitalizować. My już wydaliśmy bardzo duże środki na przebudowę strefy przed dworcem.  Dzisiaj mamy tam profesjonalnie przygotowane połączenie z dworcem nie tylko z ronda, ale także od ul. Sikorskiego, gdzie znajduje się alternatywny wjazd i na skrzyżowaniu z ul. Wiśniową. Został przebudowany układ dedykowany autobusom obsługujących przewozy międzymiastowe, miejsca postojowe dla pojazdów Komunikacji Miejskiej i dla samochodów osobowych. Naprawdę ta część została już fajnie przebudowane i ja czekam, aż ten dworzec będzie w końcu przekazany miastu, a my w najbliższym czasie i na miarę naszych możliwości będziemy chcieli go rewitalizować – dodaje burmistrz Daniel Rak.

Tekst: Marzena Góra